Karta EKUZ wniosek krok po kroku - na ile, dla kogo, gdzie obowiązuje?

Karta EKUZ wniosek: jak go wypełnić i w jaki sposób możemy odebrać kartę? Co i gdzie w związku z tym nam przysługuje? Karta EKUZ wniosek: krótki przewodnik krok po kroku.

Karta EKUZ wniosek - co nam przysługuje?

Karty EKUZ (Europejskie Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego) cieszą się w ostatnich latach coraz większą popularnością. Co nam konkretnie przysługuje, jeśli jesteśmy jej właścicielami?

Dzięki karcie EKUZ będziemy mogli korzystać z świadczeń zdrowotnych na terenie państw UE i EFTA na koszt polskiego NFZ. To dobra opcja dla osób, które wiedzą, że w niedalekiej przyszłości będą tymczasowo przebywać poza granicami Polski. Z takiej możliwości korzystają nie tylko turyści, ale także osoby wyjeżdżające w sprawach służbowych oraz studenci przebywający za granicą w ramach wymiany Erasmus.

Jednak jak jest to wyraźnie zaznaczone na stronie NFZ, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego może być przyznana jedynie dla tych osób, które zgodnie z polskimi przepisami mają prawo do świadczeń zdrowotnych opłacanych ze środków publicznych.

Do grona tego kwalifikują się także osoby zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego. Są to na przykład uczniowie i studenci. Muszą oni jednak pamiętać, że w ich przypadku wniosek EKUZ wymaga także załączenia potwierdzenia o kontynuowaniu nauki.

Karta EKUZ wniosek przez Internet- krok po kroku

Co musimy zrobić, aby uzyskać Euorpejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego? Okazuje się, że wniosek możemy wypełnić w łatwy sposób przez Internet.

Karta EKUZ wniosek - krótka instrukcja krok po kroku:

 1. Najpierw wypełniamy wniosek EKUZ przez Internet na stronie NFZ>>
 2. Drukujemy wniosek.
 3. Musimy także złożyć pod nim swój podpis.
 4. Skanujemy i wysyłamy wniosek EKUZ do naszego oddziału NFZ (e-mailem, pocztą lub faksem)
 5. Jeśli to dla Ciebie wygodniejsze, możesz samodzielnie zanieść wydrukowany i podpisany wniosek EKUZ do oddziału NFZ.

Karta EKUZ wniosek - co z odbiorem?

Podobnie jak z przesyłką, w przypadku odbioru karty, także mamy kilka możliwości do wyboru:

 • odbiór osobisty w NFZ
 • odbiór przez osobę do tego upoważnioną
 • na poczcie

W tym ostatnim przypadku, w trakcie wypełniania wniosku EKUZ, zaznaczamy opcję "przesłać pocztą na adres".

Zobacz także: Turysta bezpieczny = turysta ubezpieczony. Dlaczego przed podróżą warto wykupić ubezpieczenie? >>

Karta EKUZ - czas oczekiwania

Czas oczekiwania na kartę zależy od tego, na jaki sposób wypełnienia wniosku EKUZ, się zdecydowaliśmy. Jeśli zrobimy to w NFZ, dostajemy kartę od ręki. Musimy jednak pamiętać o tym, że w wielu punktach czekają na nas duże kolejki. W niektórych miastach (np. w Warszawie) w sezonie wakacyjnym możemy spędzić w nich nawet kilka godzin. 

Z kolei, jeśli wyślemy wniosek pocztą tradycyjną lub elektroniczną, karta jest wydawana około 3 dni od momentu wpłynięcia wniosku EKUZ. Musimy do tego jeszcze uwzględnić czas oczekiwania na przesyłkę, jeśli decydujemy się na odbiór karty na poczcie.

Karta EKUZ - na ile?

Jeśli decydujemy się na wyrobienie karty EKUZ, musimy wiedzieć, że obowiązuje ona przez 12 miesięcy. Jest to więc dobra opcja dla studentów przebywających na wymianach w krajach w europejskich i turystów.

Karta EKUZ - wady

Karta EKUZ ma jednak pewne wyraźne minusy. Z tej przyczyny wiele osób decyduje się na ubezpieczania turystyczne, które często oferują znacznie więcej udogodnień w razie niespodziewanych sytuacji i wypadków.

Musimy na przykład pamiętać o tym, że przebywając za granicą z kartą EKUZ, podlegamy prawom takim samym, jak obywatele ubezpieczeni w danym państwie. z Tej przyczyny, jeśli w danym miejscu jakiś zabieg nie jest refundowany, będziemy musieli pokryć jego koszty. 

Uwaga! Będąc w posiadaniu EKUZ, musimy pokryć koszta w razie transportu do Polski. To samo dotyczy ratownictwa górskiego.

Zobacz także: Wybierasz się za granicę? Sprawdź na jaką kwotę warto się ubezpieczyć w zależności od kraju >>

Europejska Kata Ubezpieczenia Zdrowotnego - gdzie obowiązuje?

Warto wiedzieć, że EKUZ uprawnia nas także do korzystania ze świadczeń zdrowotnych poza Unią Europejską. To państwa należące do EFTA, czyli Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Są to:

 • Islandia
 • Norwegia
 • Szwajcaria
 • Liechtenstein

Uwaga! W obcym kraju musimy mieć także pewność, że dany lekarz działa w sektorze publicznym, gdyż EKUZ nie obejmuje usług prywatnych. O tym musimy pamiętać zwłaszcza w kurortach morskich, w których znalezienie lekarzy świadczących usługi w sektorze publicznym, jest bardzo trudne.

Zobacz także:

Czy picie kranówki jest szkodliwe? [NaZdrowie]

Więcej o: