Siniaki to nic innego jak podskórny wylew, czyli nagromadzenie się krwi w jednym miejscu. Krew opuszcza uszkodzone naczynka i przenika do tkanek, a przy tym tworzy na skórze „wylew krwi”. Przybiera różne kolory – w początkowej fazie jest zazwyczaj czerwony, po dwóch dniach staje się niebiesko-fioletowy, a po około sześciu-siedmiu dniach zmienia się w żółto-brązową plamkę. Leczenie siniaków trwa zazwyczaj od tygodnia do trzech. Po tym czasie skóra powinna wrócić do normalnego koloru.
Zastanawiasz się, dlaczego czasem siniaki pojawiają się znikąd? Nie przypominasz sobie żadnego urazu? Na wszystko znajdziemy naukowe wyjaśnienie. Po pierwsze warto wiedzieć, że to kobiety są bardziej narażone na powstawanie siniaków. Przede wszystkim na nogach i rękach. Naczynia krwionośne u mężczyzn znajdują się znacznie głębiej. Panów chroni grubsza warstwa kolagenu. Ponadto siniaki na wspomnianych kończynach występują u mężczyzn rzadziej, bo w ich organizmie tłuszcz rozkłada się inaczej. Kobiety mają więcej komórek tłuszczowych w tych miejscach, u mężczyzn gromadzą się głównie na brzuchu.
Amerykańska dermatolog, Dawn Davis, zwraca uwagę na jeszcze jedną rzecz. Kobiety produkują więcej estrogenu, który osłabia naczynia krwionośne. - To dlatego kobiety częściej mają siniaki, cierpią na żylaki kończyn dolnych oraz dlatego ich naczynia krwionośne zmieniają się po menopauzie - tłumaczyła specjalistka w rozmowie z portalem Buste.
Trzeba jednak pamiętać, że łatwe i częste pojawianie się siniaków na skórze może być objawem braku odpowiednich witamin w organizmie, a nawet objawem choroby wewnętrznej. Mowa tu przede wszystkim o niedoborach witaminy K, C, PP. Kiedy czujemy się zaniepokojeni, warto skonsultować to z lekarzem.
Skąd jeszcze biorą się siniaki? Oto 6 najpopularniejszych powodów ich powstawania:
Uderzenia i urazy
To najbardziej oczywisty i najpowszechniejszy powód. Wszelkie urazy, uderzenia czy otarcia mogą skutkować uszkodzeniem naczyń krwionośnych, a w konsekwencji siniakami.
Wiek
Siniaki najczęściej towarzyszą osobom starszym oraz dzieciom. Te dwie grupy posiadają cieńszą i delikatniejszą skórę oraz naczynka.
Choroby wątroby
Szczególna skłonność do siniaków, której towarzyszy dodatkowo nadmierne krwawienie z nosa lub dziąseł, może świadczyć też o chorobach wątroby. Jeśli czujesz się osłabiony, zauważysz u siebie żółty odcień skóry lub białek oczu, koniecznie zrób badania laboratoryjne. W ten sposób wykluczysz choroby wirusowe.
Niektóre leki
Aspiryny czy tabletki antykoncepcyjne osłabiają naczynia krwionośne. Regularne ich przyjmowanie zwiększa podatność na występowanie siniaków. Warto też zwrócić uwagę na leki rozrzedzające krew, przeciwzapalne i przeciwbólowe.
Cukrzyca
Siniaki są codziennością dla osób cierpiących na cukrzycę. Pojawiają się u nich zsinienia, ciemniejsze miejsca na skórze. Nie są to typowe siniaki, ale „zabrązowienia” wywołane insulinoopornością.
Blada skóra
Osoby o jasnej karnacji też skarżą się na częste występowanie siniaków. Jasna odcień skóry sprawia, że miejsce po uderzeniu jest znacznie bardziej widoczne.
Jak szybciej pozbyć się brzydkich siniaków?
Nikt nie lubi szpecących skórę siniaków. Szczególnie latem, kiedy nosimy odsłonięte ciało. Jest kilka sposobów na przyspieszenie ich gojenia.
Żel na bazie arniki górskiej
Arnika górska likwiduje obrzęki i łagodzi ból. Ten żółty kwiat jest pod ochroną, do produkcji maści i żeli wykorzystuje się surowiec pochodzący z upraw. Jak działa? Pobudza krążenie krwi, a więc rozprasza nagromadzone płyny w uszkodzonych tkankach. Poza tym zawarte w niej laktony seskwiterpenowe i flawonoidy mają wyjątkowo silne właściwości przeciwzapalne, więc w wyniku ich działania szybciej wchłaniają się wybroczyny z tkanek.
Liście białej kapusty
To sposób naszych babć. Brzmi jak przesąd, ale naprawdę działa. Liście kapusty należy zalać wrzątkiem. Kiedy zmiękną, przyłóż je do siniaka. Rób to bardzo ostrożnie, ponieważ gorące liście mogą poparzyć skórę.
Zimny kompres
Zimny kompres, lód, mrożone produkty spożywcze. W miejsce po uderzeniu przyłóż coś zimnego. Na pewno złagodzi to do obrzęk i ból. A uszkodzone naczynia krwionośne pod wpływem zimna zwężą się, dzięki temu mniej krwi wysączy się do otaczających tkanek.
Kąpiel w tymianku
Szybciej pozbędziesz się też siniaków, kiedy wykąpiesz się w wodzie z dodatkiem wywaru z tymianku. W garnku zagotuj dwie-trzy gałązki tymianku. Po pięciu minutach dodaj wywar do kąpieli i zanurz posiniaczoną część ciała w wodzie.