Oficjalny komunikat Ministerstwa Zdrowia: tych leków brakuje w polskich aptekach. Mogą się skończyć

Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę "leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych", których zaczyna brakować w polskich aptekach. Znalazło się na niej aż 208 pozycji.

W rejestrze opublikowanym 14 maja, znalazły się środki, których brakuje w minimum pięciu procentach aptek w Polsce (w poszczególnych województwach). Podobna lista pojawiła się w styczniu tego roku. 

Wtedy znalazły się na niej 183 leki. Teraz jest ich więcej, bo aż 208, a niektóre pojawiły się w wykazie już co najmniej drugi raz. Na listę po raz kolejny trafiła m.in. szczepionka Infranrix przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, polio i zakażeniom wywoływanym przez Haemophilus influenzae typu b.

Czy multiwitamina daje efekty? [NaZdrowie]

Brakuje też leku przeciwpadaczkowego Vimpat, kropli do oczu Combigan, aerozoli inhalacyjnych Berodual czy leków przeciwzakrzepowych Clexane i Fragmin, a nawet roztworów Neulasta wykorzystywanych przy leczeniu niektórych pacjentów chorych na raka.

Oprócz tego zagrożone brakiem dostępności są niektóre insuliny, w tym Actrapid Penfill, Humalog, Insuman Basal, Lantus i Levemir. Oprócz tego, także po raz kolejny, ten sam problem jest z preparatem o nazwie Bebilon Pepti 2 DHA, który jest stosowany w przypadkach wystąpienia u dzieci alergii na białko (m.in. białko mleka krowiego i soi).

Dołącz do Zdrowia na Facebooku! >>

Pełen wykaz leków, które są na wyczerpaniu, znajduje się w dzienniku urzędowym Ministerstwa Zdrowia. Zgodnie z tzw. ustawą antywywozową na listę trafiają środki, których brakuje w polskich aptekach i których w związku z tym nie wolno wywozić za granicę, by ich całkiem nie zabrakło.

Zobacz też:

Więcej o: