Piasek, brud, mak? Nie, tak wygląda atak kleszczy po "chwili odpoczynku na pniu w lasku"

Na profilu Fundacji Pomocy Chorym na Boreliozę Biała Podlaska pojawiło się zdjęcie, które pokazuje, że wystarczy chwila nieuwagi, by paść ofiarą kleszczy. To również przypomnienie, że atakują nie tylko dorosłe osobniki.

Sezon na kleszcze już się rozpoczął i potrwa aż do pierwszych przymrozków. Niestety, atakują nie tylko dorosłe osobniki, ale również maleńkie larwy i nimfy (stadium rozwojowe kleszczy), które bardzo łatwo przeoczyć.

Chyba, że jest ich tyle, ile widać na zdjęciu autorstwa pani Jowity Malinowskiej-Stefanik opublikowanym na Facebooku przez Fundację Pomocy Chorym na Boreliozę Biała Podlaska. Jak wynika z podpisu pod zdjęciem "chwila odpoczynku na pniu w lasku skończyła się zmasowanym atakiem kleszczy".

Sporo ludzi nawet nie wie o istnieniu larw i nimf kleszczy. Większość kojarzy tylko dorosłe osobniki i wierzy, że te "czają się" głównie w lasach i spadają, nieraz z dużej wysokości, na nieświadomych tego ludzi albo zwierzęta.

"Mają tylko jedno zadanie. Znaleźć nosiciela i napić się krwi"

Tymczasem larwy oraz nimfy tych pajęczaków maksymalnie oszczędzają energię i najczęściej czekają na żywiciela nisko, niemal przy ziemi. Co gorsza, są najbardziej aktywne w kwietniu i maju.

- Na wiosnę największy okres aktywności mają nimfy, czyli stadium między larwą a osobnikiem dorosłym kleszcza - tłumaczy w rozmowie z Gazetą Wyborczą dr Paweł Stefanoff z Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie.

- Mają tylko jedno zadanie. Znaleźć nosiciela i napić się krwi. Bez niej nie zamienią się w dorosłego osobnika, tylko padną jak królik z reklamy baterii. Nimfy oszczędzają energię, więc nie wspinają się wysoko, tylko na 10-15 cm. Są małe, to 1-milimetrowa kropka, więc trudno je zobaczyć - wyjaśnia.

Zobacz wideo

Niestety, Podobnie jak dorosłe kleszcze, także nimfy przenoszą szereg groźnych dla ludzkiego zdrowia i życia chorób.

Usuń jak najszybciej. Sam - nie na pogotowiu

Dlatego tak ważne jest, by jak najszybciej pozbyć się tych pasożytów. Najlepiej zrobić to samemu w domu, ewentualnie u lekarza pierwszego kontaktu. Wyprawa na pogotowie w celu usunięcia kleszcza nie jest najlepszym pomysłem.

CZYTAJ WIĘCEJ >> Polski szpital apeluje do rodziców: nie przywoźcie dziecka z kleszczem na pogotowie. Usuńcie kleszcza w domu

Ryzyko zarażenia chorobami, których te pasożyty są nosicielami, rośnie z czasem. Bywa, że potrzeba na to nawet doby czy kilku.

Od ugryzienia przez kleszcza groźna bakteria Borrelia, powodująca boreliozę, przenosi się w średnim czasie 48 godzin (tj. od 24 do 72 godzin) z jelita pajęczaka do jego ślinianek, skąd trafia przez ślinę do organizmu nosiciela. Zarazem trzeba pamiętać, że są choroby, wirusowe, bakteryjne, roznoszone przez pierwotniaki (łącznie kilkanaście, chociaż niektóre nie zdarzają się w Polsce), którymi możemy zarazić się szybciej, np. KZM (kleszczowe zapalenie mózgu).

CZYTAJ WIĘCEJ >> Kleszcze atakują, a na boreliozę nie ma szczepionki

Unikaj zamiast (ewentualnie) leczyć

O wiele łatwiej zapobiegać "złapaniu" kleszczy niż leczyć choroby, które przenoszą. O ile przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu można się zaszczepić (trzeba jednak ten zabieg powtarzać), to na boreliozę nie ma takiej ochrony.

Zostaje więc odpowiednie ubranie i smarowanie się preparatem odstraszającym kleszcze. Niestety, odpowiednie oznacza niezbyt wygodne - zwłaszcza na upały. Przyda się nakrycie głowy, pełne buty, koszula z długim rękawem i długie spodnie - wszystko najlepiej ze ściągaczami albo, w przypadku nogawek, wpuszczenie ich w skarpety.

Preparat odstraszający kleszcze to nierzadko ten sam, który ma zniechęcać komary czy inne latające owady. Zanim go zastosujesz, sprawdź na ulotce, jak długo działa - przy dłuższej wyprawie niewykluczone, że będzie trzeba się pryskać czy smarować ponownie. Pamiętaj też, że "odstraszaczy" nie wolno nanosić na skórę skaleczenia czy podrażnioną skórę albo zaraz po opalaniu. Po powrocie do domu substancję należy dokładnie zmyć z ciała, najlepiej silnym strumieniem, bo możesz w ten sposób spłukać również ewentualne pasożyty, które nie zdążyły jeszcze wgryźć się w skórę.

Oprócz tego starannie obejrzyj całe ciało, szczególnie okolice dobrze ukrwione (głowę, szyję, pachy, pachwiny, zgięcia podkolanowe). Jeśli znajdziesz kleszcza, usuń go natychmiast. Najlepiej zrób to w rękawiczkach pęsetą kosmetyczną albo specjalnymi "kleszczołapkami" czy miniaturowym lassem, które kupisz za kilka-kilkanaście zł w każdej aptece, a czasem również na stacjach benzynowych czy w niektórych supermarketach.

Dokładność, dezynfekcja i żadnych olejków

Pamiętaj, by usunąć kleszcza w całości, po wszystkim zdezynfekuj ugryzienie - np. spirytusem salicylowym i umyj ręce. Nie stosuj do wyciągania pasożyta żadnego tłuszczu czy olejków. Te ostatnie (np. miętowy), choć skuteczne, mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Te pajęczaki wprawdzie ich nie tolerują, co zmusza je do szybkiej reakcji. Jednak kleszcz próbujący się w panice wydostać z miejsca, w które się wgryzł, może zostawić więcej swojej śliny. A to właśnie w niej znajdują się bakterie chorobotwórcze, które sprawiają, że te pasożyty są dla nas tak niebezpieczne.

Olejek miętowy na usunięcie kleszcza? Eksperci: "Działa, ale może przynieść więcej szkody niż pożytku"

Jeśli po usunięciu kleszcza obserwujesz w miejscu ugryzienia jakiekolwiek niepokojące zmiany, zwłaszcza rumień (choć wcale nie występuje u wszystkich osób, które zachorowały na boreliozę), natychmiast idź do lekarza. Ten zleci badania, które pozwolą ocenić, czy pasożyt czymś cię zaraził, czy jesteś zdrowy.

Zobacz też:

Więcej o:
Komentarze (149)
Piasek, brud, mak? Nie, tak wygląda atak kleszczy po "chwili odpoczynku na pniu w lasku"
Zaloguj się
 • hansman

  Oceniono 102 razy 80

  To co się dzieje w obok mnie w lesie jest nie do uwierzenia. Jeszcze 20 lat temu czasem pies złapał kleszcza, dzisiaj każdy kto wejdzie do lasu jest dosłownie kleszczami obsypany ! Mamy już największy wysyp kleszczy w Europie, a może i na świecie. Jasne, że powodem jest urodzaj zwierzyny (od myszy poczynając a na jeleniach kończąc), która jest oblepiona kleszczami. natomiast jeżeli natychmiast nie zajmie się tym problemem państwo to czekają nas jakieś miliardy wydawane w przyszłości na (często nieskuteczne) długotrwałe leczenie Boreliozy, a jest to niestety choroba, która wyniszcza organizm. Skoro mamy nienaturalnie zachwiany łańcuch w przyrodzie to może niestety potrzebna jest interwencja ala hodowanie Kusaka Cezarka (naturalnego wroga kleszczy) przez Państwo na masową skalę ?

 • mo.ye

  Oceniono 101 razy 77

  Czytam o kleszczach, a poniżej propozycje innych artykułów:
  Seks analny - co musisz wiedzieć.. .
  Pozycja seksualna 69
  Czy to są artykuły powiązane? Czy jeżeli czytam o kleszczach to chętnie również poczytam o dupczeniu???

 • inder

  Oceniono 93 razy 51

  Złapał mnie kleszcz, poszedłem do lekarza, a lekarz był zirytowany, po co zawracam mu głowę jakimś tam głupim kleszczem. Tak więc porady pt. "skontaktuj się z lekarzem" to możecie wsadzić w... dudę.

 • mezzzai

  Oceniono 55 razy 49

  W dziecinstwie nie wiedzialem co to kleszcze spedzajac cale wakacje na wsi. Od pewnego czasu z roku na rok jest tego wiecej i pies nawet nie wychodzac z podworka ma co chwile kleszcza, nie wspominajac o boleriozie. Ktos powiniem zaczac dzialac z czego wynika taki przyspieszony wzrost populacji i przeciwdzialac!

 • michaelrym

  Oceniono 50 razy 36

  Może skończą się wreszcie śmiechy z ludzi noszących skarpety do sandałów. To nie jest kwestia mody tylko zdrowego rozsądku. Jeśli idzie się na spacer po lesie w sandałach, najbezpieczniej włożyć podkolanówki.

  No ale żyjemy w czasach kiedy ludzie spadają ze skał i budynków bo chcieli sobie zrobić fajne selfie.

 • jhbsk

  Oceniono 40 razy 26

  Żadne kapelusze i ubrania nie pomogą. Kleszcz długo łazi po człowieku zanim się przyczepi do skóry.

 • aga4023

  Oceniono 27 razy 21

  razu pewnego gdy wyjechałam na wakacje dzwonię wieczorem do syna. Słyszę jakiś hałas słuchawce i pytam - gdzie jesteś. A u weterynarza, mówi. Patrzę na mojego psa - jest obok. Co tam robisz ? a nic, kleszcz mi sie wpił i przyszedłem wyjąć. Wszyscy w klinice sikali po nogach, ja też. No ale trudno się dzieciakowi było dziwić - latał z psem do weta gdy kleszcze go atakowały :) psa, nie weta :)

 • malepifko

  Oceniono 23 razy 19

  Jaka jest procedura lekarska po ugryzieniu kleszcza? Pytam, bo kumpla z pracy ugryzł właśnie taki sqrwysynek. Usunięty żywy, w ciele nic nie zostało. Zrobił się czerwony placek jak po ukąszeniu końskiej muchy, wielkości 20-groszówki. Trochę inaczej wyglądający niż rumień wędrujący. Poszedł do lekarza pierwszego kontaktu, dostał antybiotyk na 5 dni i maść na sterydzie. I tu nasuwa się pytanie: nie powinien być zlecony test na boreliozę? Od ugryzienia minął tydzień.

 • pycckuu_tpovvb

  Oceniono 12 razy 12

  Pewnie przeszły z tej mufinki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX