Amanda Eller, pielęgniarka z Północnej Karoliny, udostępniła na swoim Facebooku wideo - pokazuje na nim, jak wentyluje płuca palacza oraz zdrowe płuca.
Narząd osoby palącej można rozpoznać od razu – jest cały czarny, a podczas wentylacji nie „pracuje” efektywnie. Widać, że nierównomiernie wypełnia się powietrzem. Pielęgniarka tłumaczy, że płuca palacza nie są tak elastyczne, jak zupełnie zdrowy narząd. Zdrowe płuca mają intensywnie różowy kolor, ich „praca” w trakcie wentylacji jest równomierna, absorbują one też więcej tlenu.
Amanda wyjaśniła, że czarne płuca należały do człowieka, który przez 20 lat codziennie wypalał paczkę papierosów. To substancje smoliste znajdujące się w dymie papierosowym przyczyniły się do powstania ciemnej mazi, przez którą narząd wygląda właśnie tak. Ponadto, widoczne na filmiku płuca są zaatakowane przez nowotwór.
Filmik Amandy udostępniło ponad 600 tysięcy osób. Ludzie dziękowali pielęgniarce za podzielenie się nagraniem. Obiecywali, że pokażą je bliskim uzależnionym od nikotyny:
Wow! Świetnie, że mogłam to zobaczyć. Zaraz pokażę to mojemu tacie!
Regularne palenie przyczynia się do upośledzenia funkcjonowania płuc. Nałóg ten może również doprowadzić do zachorowania na nowotwór płuc oraz rozedmę płuc. Rozedma jest chorobą, w wyniku której pęcherzyki płucne nieprawidłowo powiększają się i w konsekwencji zaczynają pękać. To powoduje zaburzenie prawidłowego krążenia w płucach, przez co dochodzi do nadmiernego obciążenia, a następnie niewydolności serca.
Płuca można przywrócić do dobrej kondycji. Przede wszystkim należy rzucić palenie. W usunięciu toksyn z organizmu pomoże też picie dużych ilości wody. Ważne również jest poprawienie wydolności narządu ćwiczeniami oddechowymi i uprawianiem sportu. Długoletni palacze powinni jednak pamiętać, żeby nie zaczynać od uprawiania intensywnych aktywności. Do formy należy wracać stopniowo. Całkowite zregenerowanie i oczyszczenie płuc trwa ok. 10 lat.
Widok płuc palacza - najlepsza motywacja do rzucenia palenia