Dlaczego podczas kataru jedna dziurka jest bardziej zatkana? Twój nos ma... "erekcję"

Zwykle zauważamy tę zależność dopiero, kiedy mamy katar. Tymczasem nasz nos codziennie, w regularnych cyklach, "przestawia się" tak, że obie dziurki pracują na zmianę. Dlaczego tak się dzieje i czemu służy taka zamiana?

Nieważne, czy mamy katar sienny czy to objaw przeziębienia. Nietrudno wtedy zauważyć, że jedna dziurka jest zawsze bardziej zatkana niż druga. Dlaczego tak się dzieje?

Po pierwsze, to tak naprawdę wcale nie kwestia zatkania jednej czy drugiej dziurki, tylko ich aktywności. Ta zmienia się kilka razy dziennie (co trzy do sześciu godzin), niezależnie od tego, czy mamy katar czy całkowicie drożny nos.

Cykl nosowy i nosowa erekcja

Ten proces specjaliści opisują jako "cykl nosowy", który polega na tym, że zawsze oddychamy intensywniej przez jedną dziurkę. "Przełączanie" następuje co kilka godzin, jest automatyczne i odpowiada za nie wegetatywny układ nerwowy. To ten sam system, dzięki któremu "z automatu" trawimy jedzenie czy bije nasze serce.

Jak się okazuje, układ ten kontroluje również pracę nosa, dzięki czemu oddychanie przebiega sprawnie i wydajnie. Co ciekawe, proces otwierania jednej dziurki i równocześnie przymykania drugiej polega na tym samym, co... erekcja u mężczyzn.

Funkcjonowanie dziurek zmienia się, bo do otaczających je tkanek dociera odpowiednio więcej i mniej krwi, więc w istocie to swoista erekcja nosa.

Czy chłód powoduje przeziębienie? [NaZdrowie]

Dlaczego dziurki działają w systemie zmianowym? Powodów jest kilka. 

Po pierwsze, dzięki temu lepiej odczuwamy zapachy. Niektóre nos wychwytuje sprawniej, kiedy cząsteczki woni "przelatują" przez niego szybko. Inne - odwrotnie, czyli są odczuwane wyraźniej, kiedy powietrze przechodzi przez nos w wolniejszym tempie. "Szybkie" zapachy nos wyłapuje więc dziurką, która jest w danym momencie bardziej drożna, a te "wolne" drugą.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Oprócz tego taki system funkcjonowania sprawia, że nos może odpocząć. Nieustanny przepływ powietrza wysusza śluzówkę i może zniszczyć porastające jego wnętrze włoski, które wyłapują zanieczyszczenia.

Kiedy mamy katar i jesteśmy chorzy, zaczynamy dostrzegać skutki "cyklu nosowego", bo różnice między funkcjonowaniem dziurek są o wiele bardziej wyraźne. Dziurka, która akurat jest zamknięta, wydaje się być całkowicie niedrożna przez zalegający w niej katar. Stąd wrażenie, że jest bardziej zatkana od tej drugiej.

Generalnie jednak to uczucie i sam proces są całkowicie naturalne i nie należy się obawiać, że coś jest nie tak.

Źródła: Science Alert, CNN.

Zobacz też:

Więcej o:
Komentarze (12)
Dlaczego podczas kataru jedna dziurka jest bardziej zatkana? Twój nos ma... "erekcję"
Zaloguj się
 • supermarjan

  Oceniono 20 razy 20

  dvpie gratulujemy pomysłowości.
  jedna dziura - zero problemów.
  nosie - ucz się!

 • sprawiedliwy600

  Oceniono 7 razy 7

  Czyli jak rozumiem, mówiąc "mam Cię w nosie" to nie objaw lekceważenia, tylko pożądania seksualnego...słuszną linię ma nasza nauka ;-)

 • 21252c3

  Oceniono 11 razy 7

  Cuda panie. Ja jak mam katar to wystarczy, że się przewrócę na drugi bok i układ zapchana/niezapchana mi się odpowiednio zmienia

 • tomasz.rze

  Oceniono 12 razy 6

  Gdy jedna dziurka jest bardziej zatkana niż druga- to nie katar.
  To po prostu 500+

 • uutek

  Oceniono 5 razy 3

  Po co jest przegroda nosowa?
  Żaby nie kusiło ;)

 • miszka_szyfman

  Oceniono 2 razy 2

  Wiecie ? To gratuluję.

 • bareja_76

  0

  ....aaaaa.... i niektóre nosy mają katar na-sienny

 • frajtak

  0

  yyyyy..... Za dużo pornhuba oglądanego wieczorem, jak widzę... :P

 • baramboo

  Oceniono 3 razy -1

  Mój szef ma erekcję nosową na 3 dziurki jednocześnie 24/7.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX