Pierwszy na ¶wiecie przypadek choroby zaka¼nej, na któr± antybiotyki ju¿ nie dzia³aj±. Poszukiwani inni zara¿eni
Public Health England (PHE) w³a¶nie upubliczni³ - bez podawania danych osobowych - historiê przypadku pacjenta, który na pocz±tku tego roku zg³osi³ siê do jednej z brytyjskich klinik z chorob± przenoszon± drog± p³ciow±.
Okaza³o siê, ¿e to rze¿±czka, któr± standardowo leczy siê kombinacj± dwóch antybiotyków - azytromycyn± i ceftriaksonem. Tym razem jednak oba okaza³y siê nieskuteczne, co czyni mieszkañca Wysp pierwszym takim przypadkiem na ¶wiecie.
- Badamy sprawê przypadku rze¿±czki "z³apanej" za granic±, która to choroba jest wyj±tkowo oporna na standardowe metody leczenia - potwierdzi³a dr Gwenda Hughes z PHE. - Wed³ug naszej wiedzy to pierwszy taki przypadek, w którym zawiod³y nie tylko oba stosowane w leczeniu rze¿±czki antybiotyki, ale te¿ inne - doda³a.
PHE ujawni³o, ¿e "mê¿czyzna zarazi³ siê wyj±tkowo odporn± odmian± dwoinki rze¿±czki podczas wyjazdu do po³udniowo-wschodniej Azji, w trakcie którego uprawia³ seks z kobiet±". W Wielkiej Brytanii mia³ sta³± partnerkê - te¿ zosta³a przebadana, ale uda³o jej siê unikn±æ zara¿enia bakteri±.
Poszukiwania trwaj±
Mimo to, ze wzglêdu na obawy, jakie wywo³a³ opisywany przypadek, brytyjska s³u¿ba zdrowia ca³y czas poszukuje innych partnerów seksualnych mê¿czyzny, by powstrzymaæ dalsze rozprzestrzenianie siê choroby.
Mieszkaniec Wielkiej Brytanii jest pierwszym na ¶wiecie, u którego znane antybiotyki nie zadzia³a³y. Sama sytuacja nie jest jednak niestety dla ekspertów zaskoczeniem. ¦wiatowa Organizacja Zdrowia ju¿ rok temu ostrzega³a o coraz czêstszych przypadkach lekoopornej rze¿±czki.
Co roku na tê przenoszon± drog± p³ciow± chorobê zapada a¿ 78 mln ludzi. Badania przeprowadzone w 77 krajach nie pozostawiaj± w±tpliwo¶ci - antybiotyki przeciwko rze¿±czce sprawi³y, ¿e choroba sta³a siê trudna, a w niektórych przypadkach nawet niemo¿liwa do wyleczenia.
CZYTAJ WIÊCEJ >> Lekooporna rze¿±czka coraz czêstsza. ¦wiatowa Organizacja Zdrowia bije na alarm
Kto zatrzyma superrze¿±czkê?
W zesz³orocznym komunikacie prasowym WHO jasno stwierdzi³o, ¿e szukanie kolejnego lekarstwa na rze¿±czkê nie le¿y w interesie firm farmaceutycznych. Leki bierze siê bowiem przez krótki okres i z czasem przestaj± dzia³aæ, nie zapewniaj± wiêc sta³ego ¼ród³a dochodu.
W odpowiedzi na niekorzystn± sytuacjê rynkow± organizacja Drugs for Neglected Diseases initiative (DNDi) oraz WHO rozpoczê³y projekt non-profit, w trakcie którego bêd± prowadzone badania nad wynalezieniem innowacyjnego leku na rze¿±czkê.
Zobacz te¿:
- Biegunka po antybiotyku - co j± powoduje i jak skutecznie z ni± walczyæ?
- "To jest Franek. Ma upo¶ledzon± odporno¶æ". Narodowy Instytut Zdrowia pisze, ¿e ka¿dy mo¿e pomóc Frankowi
- "Fish pedicure mo¿e przenosiæ HIV i WZW C" - ostrzegaj± eksperci z Agencji Ochrony Zdrowia
- Tryper, czyli rze¿±czka: jak zapobiegaæ i leczyæ?
-
Kiedy mam szansê siê zaszczepiæ? Coraz trudniej o optymizm (stan na 22.01.2021)
-
Pani Magda: Jestem po szczepieniu pierwsz± dawk±. Nie rozumiem do koñca, dlaczego za³apa³am siê do grupy zero
-
COVID-19: Dlaczego w pierwszej kolejno¶ci nale¿y szczepiæ starszych
-
Norwegia: zgony starszych ludzi a szczepionka Pfizera. Co ju¿ wiadomo na ten temat
-
COVID-19. Masz prawo do szczepienia poza kolejno¶ci±, ze wzglêdu na stan zdrowia lub wykonywany zawód? Wyja¶niamy, jak je wyegzekwowaæ
- Dzieci s± mniej podatne na COVID-19, ale zaka¿aj± czê¶ciej ni¿ doro¶li - potwierdzaj± du¿e badania
- Koronawirus wykryty w Afryce Po³udniowej. Mutacja, która niepokoi. Obawy co do skuteczno¶ci szczepionki
- COVID-19: Lek na zapalenie stawów tocilizumab - to by³y przedwczesne nadzieje
- 5G nie wywo³uje COVID-19, ale plotka rozprzestrzenia siê jak wirus
- Izrael: Pojedyncza dawka szczepionki na COVID-19 okaza³a siê mniej skuteczna ni¿ my¶leli¶my - twierdz± specjali¶ci