Zgodnie z badaniami, na fobię cierpi ok. 10 proc. społeczeństwa. Każda sytuacja, przedmiot lub osoba może być potencjalną przyczyną lęku. Według klasyfikacji zaburzeń psychicznych, fobie dzieli się na specyficzne oraz sytuacyjne.
Ilość występujących fobii jest nieograniczona, ponieważ w zależności od psychiki danej osoby, fobia może dotyczyć każdego obiektu.
Fobia może być nabyta i wywołana przed sytuacje mogące mieć miejsce w przeszłości, które kojarzą się z lękiem i poczuciem niebezpieczeństwa. Zdarza się, że fobia może mieć charakter wyuczony, ponieważ sytuacje lękowe są łatwe do wywołania. Np. klaustrofobia może się rozwinąć poprzez zatrzaśnięcie się w łazience lub zamknięciu w małym pomieszczeniu nawet w trakcie zabawy i żartów. Fobia zawsze ma podłoże psychologiczne.
Fobia objawia się napadem niepokoju, a nawet atakiem paniki. Bardzo często towarzyszą temu zawroty głowy, uczucie duszności, nadmierna potliwość, a może także dojść do utraty przytomności. Może wystąpić również szczękościsk, suchość w ustach, drętwienie kończyn, zaburzenia mowy i postrzegania - może dojść do halucynacji.
Jeżeli objawy fobii są zaawansowane i powodują unikanie przez osobę konkretnych sytuacji oraz przedmiotów czy miejsc, fobia można znacznie utrudniać życie i codzienne funkcjonowanie. Bardzo często lęk jest wyolbrzymiony i nieadekwatny do rzeczywistości. Ludzie cierpiący na fobie zdają sobie sprawę z powagi sytuacji jednak często nie mogą sobie z nią poradzić.
W celu leczenia fobii stosuje się terapię behawioralną. Polega ona na stopniowym radzeniu sobie z sytuacją stresującą tzw. odwrażliwianiu. Najczęściej jest to leczenie prowadzone przez psychologa lub w skrajnych przypadkach przez lekarza psychiatrę.
Psycholodzy w terapiach stosują trzy metody leczenia fobii:
Innowacyjną metodą zbliżoną do ostatniej z wyżej wymienionych, jest stosowanie rzeczywistości wirtualnej. Polega ona na ukazywaniu pacjentowi w sposób kontrolowany, scen które wywołują fobię. Dzięki temu dochodzi do łagodnego leczenia i odwrażliwienia na czynnik fobiotwórczy. Systematyczna desensytyzacja pozwala na zwiększenie skuteczności leczenia różnego rodzaju fobii, włącznie z syndromem stresu pourazowego.
Metoda ta jest o wiele bardziej bezpieczna niż metody tradycyjne. Rzeczywistość wirtualna pozwala na kontrolowanie przez terapeutę symulacji, a więc nad przedmiotami lub zdarzeniami, które są fobiotwórcze. Terapeuta może kontrolować zarówno zachowanie postaci, zwierząt, przedmiotów lub sytuacji budzących fobię, jak i ich liczebność. Metoda ta jest jak najczęściej wybierana i polecana przez pacjentów. Brak konieczności stosowania żywych zwierząt powoduje, że metoda ta jest o wiele tańsza, a terapeuci mogą przeprowadzać ją w jednym miejscu. Jak pokazują statystyki wyleczenie pacjentów z fobii przy zastosowaniu tej terapii sięga 92 proc. Pacjent ma decydujące zdanie o tym kiedy i jak przejść na kolejny etap leczenia oraz czy chce wrócić do poprzedniego ze względu na zbyt wysoki poziom strachu. Pozwala to na odczucie przez pacjenta pełnej kontroli sytuacji oraz zdobycie pewności, że strach zostaje całkowicie opanowany na danym poziomie. Leczenie zawiera się w większości przypadków w przedziale od 8 do 12 sesji.
To także może cię zainteresować: