Ratownictwo medyczne. Co to za specjalizacja? Gdzie studiować?

Państwowe Ratownictwo Medyczne to powołany w Polsce system, który ma na celu niesienie jak najszybszej pomocy osobom, które niespodziewanie znalazły się w sytuacji zagrażającej życiu. Jeszcze do niedawna pogotowie ratunkowe można było wezwać dzwoniąc pod numer 999. Obecnie wszystkie służby ratownicze obsługuje jeden numer telefonu, tj. 112 i to dyspozytor decyduje o tym, jakich specjalistów należy zawiadomić i wysłać na miejsce zdarzenie czy wypadku.

Warto zaznaczyć, że sam termin „ratownictwo medyczne” jest stosunkowy świeży, bo oficjalnie obowiązuje od 2001 roku. Wcześniej istniały po prostu zespoły wyjazdowe, które udzielały pomocy poszkodowanym. Pierwsza taka jednostka powstała w Krakowie w czerwcu 1981 roku i nazwana została Ochotniczym Towarzystwem Ratunkowym. 

Do ratownictwa medycznego zalicza się:

 • zespół ratownictwa medycznego (to najczęściej ratownik medyczny, pielęgniarka, lekarz oraz kierowca, który zgodnie z obowiązującymi od niedawna przepisami również musi mieć odpowiednie przeszkolenie i musi wiedzieć i umieć udzielić pierwszej pomocy);
 • karetka z symbolem „S”(czyli specjalistyczna) lub „P”(czyli podstawowa);
 • lotnicze pogotowie ratunkowe;
 • szpitalne oddziały ratunkowe (SOR).

Ratownictwo medyczne – studia. Jak zostać ratownikiem medycznym?

Studia z zakresu ratownictwa medycznego przygotowują i uczą jak należy udzielić pierwszej pomocy i uratować czyjeś życie. Student zdobywa szeroką wiedzę z zakresu medycyny, tego jak działa ludzki organizm, poznaje zasady i znaczenie poszczególnych procesów. Od ratownika medycznego wymaga się, aby był wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia, którego obowiązkiem jest nierzadko działanie pod presją czasu w stresujących sytuacjach.

Osoba, która zdecyduje się na tego rodzaju studia, musi wiedzieć, że są one trudne i bardzo wymagające. Większość uczelni już w pierwszych semestrze przeprowadza ostrą selekcję kandydatów. Bardzo często wystarczy jedno potknięcie na egzaminie, aby pożegnać się marzeniami o zostaniu ratownikiem medycznym.

Przyszły ratownik musi się liczyć z tym, że będzie musiał pracować pod presją czasu, że praca z drugim człowiekiem w tak specyficznej relacji wymaga cierpliwości, silnej psychiki i pewnego rodzaju dystansu, który pozwoli im nie przynosić stresu i napięciu do domu czy do życia prywatnego. Dlatego też nie każdy, kto chce nieść pomoc innym jako ratownik medyczny, może nim zostać.

Ci studenci, którym uda się utrzymać na studiach, podobnie jak na kierunku lekarskim, uczestniczą w wykładach i ćwiczeniach. Przyszli ratownicy medyczni mają także zajęcia w laboratoriach i specjalistycznych pracowniach. Dzięki praktykom zawodowym, które odbywają w szpitalach, SORach oraz innych jednostkach ochrony zdrowia, zyskują pierwsze doświadczenia i mogą skonfrontować swoje umiejętności i wyobrażenia o pracy ratownika medycznego.

Fachowe przygotowanie do wykonywania zawodu zapewnia odpowiedni dobór zajęć. Program studiów przypomina studia na kierunku lekarskim. Przyszły ratownik medyczny zdobywa wiedzę z zakresu:

 • medycznych czynności ratunkowych;
 • toksykologii;
 • chorób wewnętrznych;
 • położnictwa;
 • medycyny ratunkowej;
 • patofizjologii.

Ratownik medyczny – praca

Ratownictwo medyczne to kierunek, który może się pochwalić jednym z największych wskaźników absolwentów, którzy pracują w swoim zawodzie. Do tego wiele placówek boryka się problemami kadrowymi, dlatego zazwyczaj osoby, które ukończyły ratownictwo medyczne nie mają problemu ze znalezieniem pracy w zawodzie. Choć nie jest to regułą. Nie brakuje osób, które w zderzeniu z rzeczywistością, orientują się, że trudnej i ciężkiej pracy nie rekompensują zarobki i albo szukają szczęścia w zawodzie poza granicami kraju, albo postanawiają się przekwalifikować i zacząć od początku gdzie indziej.

Gdzie studiować?

Ratownictwo medyczne można studiować m.in. na:

 • Collegium Masoviense Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Żyrardowie
 • Collegium Mazovia Innowacyjna Szkoła Wyższa w Siedlcach
 • Uczelnia Warszawska im. M. Skłodowskiej-Curie
 • Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach Wydział Przyrodniczy
 • Warszawski Uniwersytet Medyczny
 • Warszawski Uniwersytet Medyczny Wydział Nauki o Zdrowiu
 • Wyższa Szkoła Rehabilitacji w Warszawie

To również może cię zainteresować:

Więcej o: