WHO alarmuje: zika i ebola to nie koniec. Pojawi się "choroba X". Może wybuchnąć pandemia, bo nie ma na nią lekarstwa

"Chorobę X" powoduje patogen, który - mimo że nawet nie został jeszcze odkryty - już trafił na listę "najbardziej niebezpiecznych". Według Światowej Organizacji Zdrowia może nam grozić z jego strony epidemia, na którą nie jesteśmy gotowi.

Co to jest "choroba X"? Na razie niewiele o niej wiadomo - objawy, przebieg, a nawet wywołujący ją patogen nie zostały jeszcze odkryte. Mimo to Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) już jest niemal pewna, że się pojawi. Dlatego umieściła ją na najnowszej liście największych zagrożeń dla ludzkości, których współczesna medycyna nie jest w stanie wyleczyć. 

Eksperci są przekonani, że, jeśli (czy raczej: kiedy) "choroba X" się pojawi, może się to skończyć epidemią i to na skalę globalną (pandemią), dlatego trzeba jak najwcześniej zacząć przed nią ostrzegać i szukać ratunku - stąd ten pośpiech w informowaniu o chorobie, która jeszcze nawet nie istnieje.

Dobra strona wirusa Zika? Może pomagać w leczeniu nowotworów

- Doświadczenie nauczyło nas, że nie spodziewamy się tego, co finalnie w nas uderza. Nie spodziewaliśmy się wirusa zika ani ebola. Dlatego ten "x" oznacza właśnie niespodziewane - wyjaśnia dr Anthony Fauci z Narodowego Instytutu Alergii i chorób zakaźnych w rozmowie z serwisem CNN.

Naukowcy i lekarze nie chcą tylko straszyć ewentualną chorobą - już wzięli się do pracy, by być przygotowanym na radzenie sobie z nią. Szukają m.in. przyczyn, które mogłyby wywołać "chorobę X". Według nich jej źródłem mogłyby być zarówno już istniejące, mutujące wirusy, jak również te "wypuszczone" przez przypadek z laboratorium. Za najbardziej prawdopodobny scenariusz uznają jednak to, że wywołujący ją wirus lub bakteria przeniesie się ze zwierząt na ludzi. Tak to wyglądało m.in. w przypadku gorączki krwotocznej eboli, salmonelli czy wirusa HIV.

"Musimy być gotowi"

- Z uwagi na zmiany, jakie zachodzą w ekosystemie i ludzkich siedliskach, zawsze istnieje ryzyko przeniesienia choroby ze zwierząt na ludzi. To naturalny proces, ale musimy być na niego przygotowani - zaznacza John-Arne Rottingen, dyrektor Norweskiej Rady do spraw Badań Naukowych i doradca naukowy komitetu WHO w rozmowie z serwisem The Independent.

Na tym nie koniec. Specjaliści "na wszelki wypadek" opracowują specjalne schematy postępowania, uniwersalne wzory na szczepionki i testy diagnostyczne, by - w razie wybuchu epidemii - móc jak najszybciej zareagować. Kiedy pojawi się chorobotwórczy patogen, naukowcy dokładnie przebadają jego materiał genetyczny, bo znaleźć unikatowe dla niego sekwencje. Następnie uzupełnią o nie gotowy "przepis" na szczepionkę tak, by chroniła właśnie przed nim.

Obok "choroby X" w zestawieniu WHO, które służy uświadamianiu, jakim zagrożeniom naukowcy powinni poświęcić najwięcej uwagi, znalazło się też osiem innych - już istniejących - śmiertelnych chorób zakaźnych oraz wywołujących je patogenów. To, kolejno, gorączka krwotoczna krymsko-kongijska, wirus ebola i  wirus marburg, gorączka krwotoczna Lassa, bliskowschodni zespół oddechowy (MERS), wirus SARS, wirus Nipah, gorączka doliny Rift i wirus zika.

Od redakcji:

Czytamy wasze komentarze i zdajemy sobie sprawę z tego, że poruszony przez nas temat jest kontrowersyjny. Dotyczy choroby, która jeszcze nie istnieje, a informacje z nią związane nie mają pozytywnego wydźwięku. Mamy nadzieję, że wprowadzone przez nas poprawki dają lepszy pogląd na zagrożenie, przed którym ostrzega Światowa Organizacja Zdrowia i na to, co "już wiadomo", a co wciąż pozostaje w sferze spekulacji.

Zobacz też:

Więcej o:
Komentarze (70)
WHO alarmuje: zika i ebola to nie koniec. Pojawi się "choroba X". Może wybuchnąć pandemia, bo nie ma na nią lekarstwa
Zaloguj się
 • kzet69

  Oceniono 143 razy 133

  Dziennikarz jm kompletnie nie zrozumiał angielskiego tekstu na podstawie którego machnął artykuł, nie chodzi tu o żadną "chorobę x", która się pojawiła tylko o wypracowanie algorytmu postępowania gdyby taka choroba się pojawiła.
  Tytuł "Nowa, śmiertelnie groźna, zakaźna "choroba X". Może się skończyć pandemią. Nie ma na nią lekarstwa" jest 100% fake newsem, wstyd redakcjo!

 • parazyd

  Oceniono 59 razy 57

  "Co to jest "choroba X"? Na razie niewiele o niej wiadomo"
  To może być tzw. głupawka dziennikarska, ostatnio atakuje masowo i ze zdwojoną siłą.
  Ale jest na nią skuteczne lekarstwo, "baranek" w ścianę z dużego rozbiegu.

 • bonnieblue6

  Oceniono 61 razy 55

  Ja pierdzielę. Odpowiedzialność za słowo, tumany!

 • uutek

  Oceniono 38 razy 36

  Ten kto pisał ten artykuł jest wtórnym analfabetą, albo korzysta z translatora - obie możliwości są fatalne.

 • grey55

  Oceniono 21 razy 21

  być może właśnie jedna z takich chorób powoduje otępienie intelektualne części społeczeństwa, łatwowierność, podatność na populizm oraz podatność na manipulacje

 • ewangelizator_carvingu

  Oceniono 15 razy 15

  najbardziej śmiertelna choroba to życie - przenoszona drogą płciowa

 • nicka1122

  Oceniono 9 razy 9

  Szkoda czasu, który przeznaczyłam na przeczytanie tego artykułu. Hipotetyczny wirus ( być może odzwierzęcy ), praca nad szczepionką, pitu-pitu, a gdzie jakieś konkrety ? Rozumiem, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż pojawi się jakiś niezniszczalny/trudno-zniszczalny patogen, ale z tegoż artykułu kompletnie nic nie wynika. "Co to jest "choroba X"? Na razie niewiele o niej wiadomo - objawy, przebieg, a nawet wywołujący ją patogen są owiane tajemnicą". Naprawdę ? To czego dotyczy tych kilkadziesiąt zdań ? Niczego. I tyle w temacie.

 • Arnold Buzdygan

  Oceniono 10 razy 8

  Właśnie z powodu takich "artykułów" przestałem subskrybować to badziewie.

 • zz1026

  Oceniono 8 razy 8

  tytul jak w fakcie czy innym szmatlawcu
  i ja mam cebic "dobre dziennikarstwo"?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX