Poznańscy naukowcy wynaleźli lek na raka? Główny składnik to olej z konopi

Naukowcy z Poznania opracowali lek, który uśmierza ból u osób chorych na raka. W trakcie badań okazało się, że jest o wiele skuteczniejszy i przyczynia się do hamowania rozwoju nowotworów, a nawet zwalczania komórek rakowych.

Specjaliści z poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego (UP), we współpracy m.in. z tamtejszym Uniwersytetem Medycznym, poświęcili cztery lata na opracowanie technologii wytwarzania leku, który jest pomocny w leczeniu raka.

Podstawą preparatu jest czysty, syntetyczny olejek CBD, a także związki kannabinoidów, terpenów i inne, które łączy jedno - wszystkie są pozyskiwane z konopi siewnych o niskiej zawartości substancji psychoaktywnych.

Czy amigdalina leczy raka? [NaZdrowie]

Tabletki, które udało im się stworzyć, mają przede wszystkim działanie przeciwbólowe. W trakcie badań okazało się jednak, że zawarte w nich kannabinoidy mogą hamować rozwój nowotworów (eksperci nie precyzują jeszcze, jakich typów), a nawet zabijać komórki rakowe.

- Mamy już namacalne wyniki w postaci hodowli komórkowych i w tej hodowli komórki nowotworowe giną – potwierdza w rozmowie z serwisem epoznan.pl kierujący projektem prof. Ryszard Słomski z UP.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku >>

Lek nie może jednak jeszcze trafić do pacjentów. Eksperci podkreślają, że najpierw konieczne są "wieloletnie analizy, badania kliniczne i obserwacyjne". Potrzebne są także pieniądze - bez nich kontynuacja projektu będzie niemożliwa. Zespół poznańskich naukowców już prowadzi rozmowy z firmami farmaceutycznymi, by rozpocząć produkcję tabletek.

Zobacz też:

Więcej o:
Komentarze (83)
Poznańscy naukowcy wynaleźli lek na raka? Główny składnik to olej z konopi
Zaloguj się
 • popijajac_piwo

  Oceniono 59 razy 49

  Delegalizacja konopii jest niehumanitarna i powinna być sądzona jako ludobójstwo...

 • sdlghsdghhsidhfg

  Oceniono 37 razy 29

  pl.wikipedia.org/wiki/Uk%C5%82ad_endokannabinoidowy

  Układ endokannabinoidowy (sieć receptorów reagujących na CBD) jest NAJWIĘKSZYM układem receptorów w ludzkim organizmie. Na żaden inny związek chemiczny nie mamy tylu receptorów i to w całym ciele. Przypadek? Nie sądzę! Konopie były NATURALNYM lekarstwem dla człowieka przez tysiące lat!!!

  Zmieniło się to 80 lat temu na skutek działalności firmy DuPont (branża chemiczna) i pożytecznych idiotów w stylu Harry J. Anslingera. Później była II Wojna Światowa, później ziman wojna.... i nikt nie wrócił do tego tematu... Aż do teraz.

 • cezar85

  Oceniono 40 razy 28

  konopie, jako lek, znane są ludzkości od tysięcy lat

  ale to koncerny farmaceutyczne trzymają w kieszeni prawodawców

  więc nam pozostaje chemia i takie 'ciekawostki'

 • drmuras

  Oceniono 63 razy 25

  Dzięki lewicy posiadanie w Polsce marihuany jest karalne. To Łybacka z SLD oraz Kwaśniewski stoją za dramatem dziesiątek tysięcy ludzi. Dzięki nim przygotowano i wprowadzono w życie chorą ustawę.

 • Alter Pearl

  Oceniono 20 razy 18

  Potrzeba pieniędzy... No właśnie... A te dostanie kościół a nie lekarze.. No i na premie coś jeszcze musi pójść.. Na leki nie starczy.

 • realistas

  Oceniono 15 razy 11

  W Polsce nie będzie dopuszczony bo to konopie. Polakom najbardziej pomaga modlitwa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX