Poznańscy naukowcy wynaleźli lek na raka? Główny składnik to olej z konopi

Naukowcy z Poznania opracowali lek, który uśmierza ból u osób chorych na raka. W trakcie badań okazało się, że jest o wiele skuteczniejszy i przyczynia się do hamowania rozwoju nowotworów, a nawet zwalczania komórek rakowych.

Specjaliści z poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego (UP), we współpracy m.in. z tamtejszym Uniwersytetem Medycznym, poświęcili cztery lata na opracowanie technologii wytwarzania leku, który jest pomocny w leczeniu raka.

Podstawą preparatu jest czysty, syntetyczny olejek CBD, a także związki kannabinoidów, terpenów i inne, które łączy jedno - wszystkie są pozyskiwane z konopi siewnych o niskiej zawartości substancji psychoaktywnych.

Czy amigdalina leczy raka? [NaZdrowie]

Tabletki, które udało im się stworzyć, mają przede wszystkim działanie przeciwbólowe. W trakcie badań okazało się jednak, że zawarte w nich kannabinoidy mogą hamować rozwój nowotworów (eksperci nie precyzują jeszcze, jakich typów), a nawet zabijać komórki rakowe.

- Mamy już namacalne wyniki w postaci hodowli komórkowych i w tej hodowli komórki nowotworowe giną – potwierdza w rozmowie z serwisem epoznan.pl kierujący projektem prof. Ryszard Słomski z UP.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku >>

Lek nie może jednak jeszcze trafić do pacjentów. Eksperci podkreślają, że najpierw konieczne są "wieloletnie analizy, badania kliniczne i obserwacyjne". Potrzebne są także pieniądze - bez nich kontynuacja projektu będzie niemożliwa. Zespół poznańskich naukowców już prowadzi rozmowy z firmami farmaceutycznymi, by rozpocząć produkcję tabletek.

Zobacz też:

Więcej o: