Klebsiella pneumoniae - objawy zakażenia, leczenie

Klebsiella pneumoniae to pałeczka zapalenia płuc. Klebsiella może doprowadzić do stanu zapalnego układu moczowego, opon mózgowo-rdzeniowych oraz układu pokarmowego. Zdarza się, że bakteria wywołuje sepsę. Do zakażenia bakterią najczęściej dochodzi w szpitalu. Ostatnio ukaktywnił się jedne z szczepów bakterii - new delhi.

Czym jest Klebsiella pneumoniae? 

Klebsiella pneumoniae została wykryta po raz pierwszy w 1996 roku na wschodnim wybrzeżu USA. Pięć lat później była już obecna w Chinach, Francji, Izraelu, Kolumbii i Brazylii. Jej pierwszy szczep został zauważony w Polsce w 2008 roku. Co ważne, na pałeczkę zapalenia płuc nie działa większość dostępnych antybiotyków. To bakteria wyjątkowo oporna na leczenie. Klebsiella pneumoniae bytuje przede wszystkim w przewodzie pokarmowym i na skórze. Odpowiada za 10 proc. pozaszpitalnych zapaleń płuc oraz 20 proc. szpitalnych zapaleń płuc. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że klebsiella pneumoniae może występować u osób zdrowych, które nie wykazują żadnych objawów choroby.

Atak bakterii następuje niespodziewanie. Objawia się nagłą gorączką, dusznościami, kaszlem i bólem w klatce piersiowej. Chory jest w stanie wykrztuszać krew wraz z ropną wydzieliną.

Zobacz wideo W roli głównej: kurkuma. Z tym napojem odporność wzrośnie

Klebsiella pneumoniae - sposoby zakażenia

Pałeczką zapalenia płuc można się zarazić drogą kropelkową. Wystarczy przebywać w otoczeniu osoby, która mówi i kaszle. Innym sposobem zakażenia jest droga pokarmowa. Jeśli podczas jedzenia masz brudne ręce lub sam posiłek zawiera pałeczki zapalenia płuc, do zarażenia bliska droga. Klebsiella pneumoniae może bytować na różnych powierzchniach, w tym na wilgotnych: mydłach, zlewach, mokrych ścierkach itd. Pałeczka jest częścią mikroflory skóry, ust i jelit człowieka. Poza tym występuje w glebie.

Zakażenie bakterią Klebsiella pneumoniae może doprowadzić do rozwoju następujących chorób:

Klebsiella pneumoniae - objawy

Zakażenie Klebsiella pneumoniae wywołuje osłabienie całego organizmu. Jeżeli przez dłuższy czas nie masz energii, kręci ci się w głowie, nie potrafisz zmusić się do pracy - idź do lekarza. Czasami taki stan to zapowiedź poważnej choroby.

Do najbardziej charakterystycznych objawów zakażenia Klebsiella pneumoniae zalicza się duszności, dreszcze, bardzo wysoką gorączkę, zalewający zimny pot. Początkowo chory uskarża się na kaszel suchy. Po czasie jednak wykrztusza sporą ilość wydzieliny. Jest ona bardzo gęsta i zabarwiona krwią. Objawy te mogą wskazywać na ostry atak grypy. Dlatego konieczna jest dalsza diagnostyka, dzięki której można wdrożyć odpowiednie leczenie. Przy zapaleniu płuc słyszalny jest świszczący (furczący) oddech. W momencie gdy w jamie opłucnej pojawi się wydzielina, głos staje się stłumiony.

Objawy zakażeniem Klebsiella pneumoniae są zależne od tego, jaki organ został zaatakowany. Jeżeli są to płuca, chory będzie miał zapalenie płuc. Zapalenie drobnoustrojami mikroplazmatycznymi jest nieco łagodniejsze. Trwa jednak zdecydowanie dłużej (nawet kilka tygodni). Do objawów takiego zakażenia należy zaliczyć suchy kaszel, bóle mięśniowe, ogólne osłabienie oraz niewielką temperaturę.

Klebsiella pneumoniae - leczenie

Jeżeli zauważasz u siebie wyżej wymienione objawy, niezwłocznie udaj się do lekarza specjalisty. Należy jak najszybciej wykonać odpowiednie badania. Najczęściej wykonuje się rentgen płuc. Na zdjęciu możliwe jest zauważenie ropnego nacieku (widać go na całej powierzchni płata lub segmentu). Badania kliniczne plwociny (rozmaz) potwierdzają obecność dużych pałeczek Klebsiella. Leczenie polega na podawaniu pacjentowi antybiotyków ß-laktamowych. Pałeczki są odporne na penicylinę. Zwykle taka farmakoterapia trwa ok. trzech tygodni.

Bardzo ważne jest pielęgnowanie chorego, ponieważ istnieje zagrożenie pojawienia się odoskrzelowego zapalenia płuc. Z tego powodu konieczna jest zmiana pozycji chorego - nie może on ciągle leżeć w taki sam sposób. Ważna jest też wentylacja (dostęp do świeżego powietrza), pielęgnacja jamy ustnej i nacieranie klatki piersiowej spirytusem.

Przeczytaj także:

Więcej o: