Zjadł pół opakowania pestek. Skończył w szpitalu bliski śmierci

Holender Gert Arts z Roermond spałaszował pół paczki pestek moreli. "Przysmak" kupił w sieci sklepów Erica Kruiderijen, która - przynajmniej w teorii - sprzedaje zdrową i "naturalną" żywność. Zatruł się i mało brakowało, by zmarł.

Niderlandzki Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności i Produktów Konsumenckich (NVWA) zbadał pestki i orzekł, że zawierają one aż 200 razy więcej cyjanku, niż powinny. Minister zdrowia, Bruno Bruins, ogłosił, że podejrzane paczki pestek zostaną wycofane z sieci sklepów Erica. Zażądał również zbadania pestek innych marek. Jednak produkt, którym zatruł się Arts, wciąż można kupić online. Pestki są reklamowane jako superfoods, czyli jedzenie "naturalne" i wybitnie korzystne dla zdrowia.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Na opakowaniach z pestkami moreli znajdują się ostrzeżenia o tym, że nie można jeść ich więcej niż od sześciu do ośmiu dziennie. Prawda jest jednak taka, że nie powinno się ich jeść w ogóle (nawet tych z zawartością cyjanku "w normie"). Dlaczego? Zawierają one amigdalinę, związek chemiczny z grupy glikozydów. Jest on - niesłusznie - nazywany witaminą B17. W istocie żadną witaminą nie jest, w dodatku szkodzi.

"To, że podobne rzeczy znajdują się na półkach sieci sklepów, jest kompletnie nieodpowiedzialne. Taki produkt powinien mieć na sobie mnóstwo ostrzegawczych czaszek i, moim zdaniem, być w ogóle zabroniony" - powiedział profesor Martijn Katan, specjalista od żywienia.

Czy amigdalina leczy raka? [NaZdrowie]

Uwaga, trucizna!

Amigdalina z trawionych pestek rozkłada się pod wpływem enzymów; w wyniku procesu wytrąca się z niej kwas cyjanowodorowy (czyli znany wszystkim cyjanek), który może wywołać nawet bardzo silne zatrucie. Jedna pestka nie zabije, ale spożywanie kilku lub kilkunastu dziennie może bardzo zaszkodzić i w skrajnych przypadkach doprowadzić do śmierci (której nieszczęsny Holender przytruty cyjankiem z pestek moreli wywinął się cudem).

Amigdalina znajduje się również w innych pestkach. Można ją znaleźć (choć lepiej jej nie szukać) w pestkach migdałowca zwyczajnego, pigwy pospolitej, brzoskwini, czeremchy, śliwki czy wiśni. Da się zdobyć również suplementy z zawartością "cudownej" substancji.

Niebezpieczne bzdury

Kluczowe pytanie - PO CO ktokolwiek chciałby się faszerować potencjalnie trującymi (i z pewnością niezbyt smacznymi) pestkami? Otóż amigdalina w kręgach zwolenników medycyny alternatywnej (czyli tzw. naturalnej) cieszy się opinią leku na raka. Ma również przed nowotworami chronić. To bzdura. Nie potwierdziły tego żadne badania, zresztą już sama idea uniwersalnego "leku na raka" brzmi co najmniej podejrzanie. Warto zatem zapamiętać historię Gerta Artsa i nie dać się hochsztaplerom, bo takich nie brakuje. I w dodatku zapłacić za to duże pieniądze.

Więcej o amigdalinie napisaliśmy tutaj.

To także może cię zainteresować:

Źródło: RTL Nieuws

Więcej o:
Komentarze (101)
Pestki moreli zawierają amigdalinę. Czym grozi ich zjedzenie?
Zaloguj się
 • amadeusz444

  Oceniono 69 razy 53

  Cholera, gdzie te pestki można kupić. Teściowa uwielbia, żona też.......

 • marcin.73

  Oceniono 49 razy 41

  "Otóż amigdalina w kręgach zwolenników medycyny alternatywnej (czyli tzw. naturalnej) cieszy się opinią leku na raka. Ma również przed nowotworami chronić." - no a nie chroni??? Jeszcze kilka pestek i na 100% na raka by nie zachorował.

 • japka_putina

  Oceniono 46 razy 36

  Sądzę, że naturalny magnez neutralizuje cyjanek, szczególnie jeśli jest wzbogacony wyciągiem z korzenia korzenia srtu-tutu i spermą jelenia .

 • notremak

  Oceniono 44 razy 34

  A Ania?
  Co na to Ania Lewandowska?
  Bez Ani Lewandowskiej takie newsy nieważne!

 • roman_j

  Oceniono 36 razy 30

  Cyjanek to nie jest kwas cyjanowodorowy, ale jego sól, więc proszę tych dwóch pojęć nie mieszać. To tak, jakby napisać, że kwas solny to popularna sól kuchenna...

 • paastafarai

  Oceniono 21 razy 15

  Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną. Dawka czyni trucizne.
  Ostatnio jeden koles wkrtęcał mi że to cudowny lek na raka ta amigdalina. Tylko oczywiście złowiueszcze koncerny nie chcą tego ujawnić.
  Taki cudowny lek w tak łatwo dotstępny sposób i ludzie go nie używają powszechnie na raka... jak ta bigpharma to robi ?

 • cwaniakzpksu

  Oceniono 25 razy 13

  Tępe suwereny i tak prędzej uwierzą znachorowi obiecującemu cuda jak profesorowi medycyny radzącemu by przygotować się na najgorsze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX