Seria leku dla dzieci na ból i gorączkę wycofywana z aptek w całej Polsce

Główny Inspektorat Farmaceutyczny informuje o wycofaniu z obrotu serii Pediprofenu. Po jej przebadaniu przez Narodowy Instytut Leków okazało się, że "nie odpowiada wymaganiom w zakresie czystości mikrobiologicznej".

Zgodnie z informacjami podawanymi przez producenta leku, firmy Sequoia Sp. z o.o., Pediprofen to lek w formie zawiesiny doustnej przeznaczony dla dzieci od 6. miesiąca do 11 roku życia, który ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe.

PediprofenPediprofen Fot. Materiały promocyjne/grafanna.eu/portfolio/cxcxc/

Właśnie okazało się, że jedna z serii - o numerze J01 i dacie ważności do grudnia 2018 roku, "nie odpowiada wymaganiom specyfikacji wytwórcy", czyli jest odmienna od wzorca leku. W związku z tym GIF zadecydował o wycofaniu tej partii z obrotu w całym kraju.

Czy szczepionka powinna zostawiać ślad? [NaZdrowie]

W rozmowie z serwisem tvn24bis.pl, rzecznik prasowy inspektoratu, Paweł Trzciński, poinformował, że ci, którzy podali lek swoim dzieciom, nie powinni się obawiać o ich zdrowie. Według niego "analiza ryzyka nie wskazuje na poważne zagrożenie życia i zdrowia".

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

To już drugi raz, kiedy ta seria Pediprofenu na jakiś czas zniknęła z polskich aptek. W kwietniu 2016 roku GIF zadecydował o jej wycofaniu "do czasu wyjaśnienia wątpliwości dotyczących bezpieczeństwa stosowania" razem z inną - o numerze K01 i dacie ważności do marca 2019 roku.

Po badaniach przeprowadzonych przez Narodowy Instytut Leków, w partii K01 nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości, jednak w J01 już tak, stąd decyzja o ponownym wycofaniu z obrotu.

Zobacz też:

Więcej o: