Epidemia grypy w Polsce? Chorych przybywa z dnia na dzieñ. W tych województwach jest najgorzej

Od pocz±tku stycznia na grypê i infekcje grypopodobne zachorowa³o ju¿ 440 tys. Polaków. Ich liczba ro¶nie z tygodnia na tydzieñ - zw³aszcza w¶ród osób miêdzy 15 a 64 rokiem ¿ycia. Czy mo¿na ju¿ mówiæ o epidemii?

Szczyt zachorowañ na grypê i infekcje grypopochodne trwa w Polsce od stycznia do marca. W tym roku, w ci±gu zaledwie pierwszych trzech tygodni, zachorowa³y ju¿ 439 252 osoby (stan na 22 stycznia). Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego i Pañstwowa Inspekcja Sanitarna stale monitoruj± liczbê chorych.

Zgodnie z podawanymi przez Instytut danymi, najgorsza sytuacja jest w województwie mazowieckim (83014 przypadków zachorowañ od pocz±tku stycznia) i pomorskim (70977), gdzie chorych jest wprawdzie nieco mniej ni¿ na Mazowszu, ale za to ich liczba ro¶nie o wiele szybciej ni¿ gdziekolwiek indziej. ¬le jest tak¿e w Wielkopolsce (61492) i Ma³opolsce (54050). Najmniej choruj± natomiast mieszkañcy województwa opolskiego (4172 przypadki zachorowañ na grypê). 

Grypa: co roku gro¼na i lekcewa¿ona

Jak dot±d nie odnotowano ani jednego przypadku ¶miertelnego. Jednak ka¿dego tygodnia do szpitala trafia kilkaset osób (w sumie w ca³ej Polsce ju¿ 1393), u których objawy - g³ównie ze strony uk³adu oddechowego, ale równie¿ kr±¿enia - okazuj± siê na tyle silne, ¿e pacjenci wymagaj± hospitalizacji.

Najczê¶ciej na grypê zapadaj± Polacy w wieku od 15 do 64 lat - to niemal po³owa wszystkich przypadków (202 tys.), najrzadziej osoby starsze (42 tys. przypadków). To równie¿ jedyna grupa, u której w ubieg³ym tygodniu odnotowano spadek zachorowañ. W¶ród dzieci rzadziej choruj± te ma³e (do 4 roku ¿ycia) - to 61 tys. wszystkich przypadków. Starsze (do 14 roku ¿ycia) czê¶ciej - do tej pory lekarze zdiagnozowali ich ju¿ prawie 100 tys. 

Epidemia: tak czy nie?

Czy w zwi±zku z tak du¿± liczb± chorych mo¿na mówiæ o epidemii grypy w Polsce? Je¶li za wi±¿±c± uznaæ definicjê zaczerpniêt± z polskiego prawa administracyjnego, zgodnie z któr± epidemia to "wyst±pienie na danym obszarze zaka¿eñ lub zachorowañ na chorobê zaka¼n± w liczbie wyra¼nie wiêkszej ni¿ we wcze¶niejszym okresie albo wyst±pienie zaka¿eñ lub chorób zaka¼nych dotychczas niewystêpuj±cych"nie. Przynajmniej na razie, bo sezon grypowy w³a¶ciwie dopiero siê zacz±³, a liczba chorych ro¶nie w szybkim tempie dos³ownie z dnia na dzieñ. 

W odniesieniu do sytuacji w województwie mazowieckim - gdzie, w porównaniu z innymi województwami, chorych jest najwiêcej - na ten temat wypowiedzia³a siê tak¿e rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie (WSSE). W rozmowie z nami Joanna Naro¿niak zaznaczy³a, ¿e o ile rzeczywi¶cie notowanych jest du¿o zachorowañ na grypê i infekcje grypopochodne, to o epidemii nie ma mowy. Na dowód rzeczniczka przytacza statystyki z ubieg³ego roku, kiedy w tym samym okresie (pierwsze dwa tygodnie stycznia), chorych by³o a¿ o 5 tys. wiêcej ni¿ w tym roku

Przeziêbienie czy grypa? Objawy

Mim to warto wiedzieæ, czym charakteryzuje siê grypa i jak odró¿niæ j± od przeziêbienia. Zgodnie z informacjami podawanymi przez WSSE, jej g³ównym, ale nie zawsze wystêpuj±cym objawem, jest wysoka gor±czka (powy¿ej 38 stopni Celsjusza), która utrzymuje siê przez kilka dni.

Towarzyszy jej silny ból g³owy, miê¶ni i stawów, a czêsto, choæ nie zawsze, tak¿e kaszel o "suchym i napadowym" charakterze. Katar czy ból gard³a pojawiaj± siê rzadko i s± zdecydowanie mniej intensywne, ni¿ ma to miejsce w przypadku przeziêbienia. Typowym objawem grypy jest równie¿ d³ugotrwa³e uczucie wyczerpania i os³abienia, które mo¿e siê utrzymywaæ nawet do 3 tygodni. 

Do³±cz do Zdrowia na Facebooku!

Grypa, podobnie jak przeziêbienie, rozwija siê szybko - ich objawy wystêpuj± ju¿ po 48 godzinach od zara¿enia. Przeziêbienie koñczy siê jednak po tygodniu, grypa pó¼niej, bo dopiero po dwóch lub trzech. Dlatego tak wa¿ne jest, by nie wracaæ do pracy czy szko³y zbyt wcze¶nie, nawet je¶li (chwilowo) czujemy siê lepiej. To zaszkodzi i nam i otoczeniu.

Grypa nie tylko trwa d³u¿ej, ma te¿ ostrzejszy przebieg. Chorzy na grypê odczuwaj± objawy ogólnoustrojowe, czyli kolokwialnie mówi±c, czuj± siê ¼le "na ca³ym ciele". G³ówne dolegliwo¶ci zwi±zane z przeziêbieniem dotycz± zwykle górnych dróg oddechowych (katar, kaszel, ból gard³a).

Co robiæ, ¿eby nie zachorowaæ?

Co zrobiæ, by uchroniæ przed zachorowaniem na grypê? Zarówno Pañstwowa Inspekcja Sanitarna, jak i lekarze za najskuteczniejsz± metodê uznaj± szczepienia ochronne, choæ one te¿ nie daj± 100 proc. pewno¶ci. 

Jednak nawet, kiedy dojdzie do zara¿enia, u zaszczepionych osób przebieg choroby jest ³agodniejszy. Do tego szczepienia chroni± przed powik³aniami pogrypowymi, które s± najniebezpieczniejsze. Nale¿± do nich m.in. zapalenie miê¶nia sercowego, zapalenie p³uc i oskrzeli, a tak¿e astma.

Oprócz tego nale¿y w miarê mo¿liwo¶ci unikaæ zat³oczonych miejsc i czêsto myæ rêce - zw³aszcza po powrocie do domu czy dotykaniu jakichkolwiek klamek, sklepowych koszyków i wózków czy uchwytów w ¶rodkach komunikacji miejskiej.

Niestety, nosiciele wirusa grypy zara¿aj± nim nie tylko kichaj±c czy kaszl±c, ale te¿ zwyczajnie oddychaj±c, wiêc nawet najdok³adniejsze zabiegi higieniczne mog± okazaæ siê niewystarczaj±ce w zetkniêciu z nimi. Dlatego najwa¿niejsze jest, by chorzy nie wychodzili z domu - zw³aszcza w miejsca publiczne - a¿ do ca³kowitego wyzdrowienia

Zobacz te¿: