Ból brzucha po lewej stronie - przyczyny i rozpoznanie

Ból brzucha to bardzo częsta przypadłość, która dotyczy wielu osób. Zgłaszają się one do swojego lekarza rodzinnego, jeśli ból nie ustępuje przez dłuższy czas, a same nie są w stanie stwierdzić jego przyczyny.

Bóle brzucha są różne i powodują je różne rzeczy – w zależności od tego, z której strony jest zlokalizowany, może świadczyć o innych problemach. Ból brzucha po lewej stronie może być wywołany przez zapalenie jajników albo też przez chorobę trzustki. Jeśli odczuwa się go jako pulsujący, wówczas winą za niego można obarczyć nawet tętniaka aorty. Objawy należy obserwować dokładnie, aby moc zdefiniować ból i określić jego pochodzenie. Może się okazać, że przyczyna nie jest poważna, ale możliwe też, że objawy będą świadczyć o poważniejszym schorzeniu.

Przyczyny wystąpienia bólu po lewej stronie brzucha

Przyczyn jest wiele. Warto je przeanalizować, aby wiedzieć, czego się spodziewać, kiedy ewentualnie wystąpi jakiś rodzaj bólu.

Zobacz wideo

Ból brzucha po lewej stronie promieniujący do pleców

Zapalenie trzustki okazuje się przyczyną, gdy objawy to bardzo silne bóle brzucha, promieniowanie bólu aż do pleców. Taki ból nie mija szybko i jest bardzo uporczywy – może bez przerwy potrwać nawet kilka dni. Ten ból można rozpoznać o tyle łatwo, że jest słabszy, kiedy się siedzi z jednoczesnym pochyleniem tułowia, a silniejszy kiedy się np. kaszle czy kicha. Objawem towarzyszącym są też wymioty. Po rozpoznaniu należy szybko skonsultować się z lekarzem, aby pomógł on wdrożyć właściwe leczenie. To bardzo ważne, ponieważ nieleczone zapalenie trzustki może doprowadzić nawet do zagrożenia życia. Pacjent powinien koniecznie znaleźć się w szpitalu.

Kiedy dochodzi do ostrego zapalenia trzustki, wówczas objawy także są ostrzejsze. Po lewej stronie występują mocne i przewlekłe bóle szczególnie po jedzeniu. Są bardzo męczące, ponieważ trzustka została uszkodzona. Po jedzeniu ma się wrażenie pełności żołądka przy jednoczesnym pojawieniu się uporczywych wzdęć. Zdarza się nawet biegunka tłuszczowa, która bezpośrednio wskazuje na przyczynę złego samopoczucia.

Ból brzucha po lewej stronie pod żebrami

Także śledziona ma swój udział w pojawieniu się bólów brzucha po lewej stronie. Kiedy się powiększa, pod żebrami pojawia się ból, ponieważ inne narządy zostają uciśnięte. W tym przypadku trzeba znaleźć inną przyczynę – przyczynę pojawienia się powiększenia śledziony. Mogą to być: problemy z wątrobą, choroby zakaźne, ale i przeziębienie. Bardzo często zdarza się, że są to przypadki gruźlicy czy toksoplazmozy. Ból brzucha po lewej stronie pod żebrami jest nieodzowny, kiedy dochodzi do pęknięcia powiększonej śledziony. Konieczne staje się wtedy jej całkowite usunięcie. A jeśli dodatkowo mamy do czynienia z gorączką, czkawką i problemami z oddychaniem, to prawdopodobnie doszło do powstania ropnia podprzeponowego. Śledziona to bardzo ważny organ, dlatego należy koniecznie podjąć właściwe środki zapobiegawcze, aby uchronić się przed poważniejszymi skutkami.

Ból po lewej stronie brzucha promieniujący do  dolnej części pleców

Kiedy pojawia się ostry ból brzucha po lewej stronie i jednocześnie cechuje się on pulsowaniem i promieniowaniem do okolic krzyża, to jego przyczyną może być tętniak aorty brzusznej. Trzeba jak najszybciej udać się wtedy do lekarza, aby zdążyć przed pęknięciem tętniaka. Zaniedbanie może doprowadzić do wstrząsu krwotocznego, a to sytuacja bezpośredniego zagrożenia życia.

Ból brzucha po lewej stronie na górze

Natomiast ból brzucha po lewej stronie na górze prawdopodobnie ma związek z pojawieniem się wrzodów żołądka albo dwunastnicy. W takim przypadku trzeba przejść prawidłową diagnostykę, która pozwoli ustalić, co jest bezpośrednią przyczyną. Może to być bowiem infekcja Helicobacter pylori albo też stosowanie przez długi czas NLPZ. Każdy z tych przypadków wymaga podjęcia innych czynności.

Kłujący ból brzucha po lewej stronie natomiast nie świadczy zwykle o jakichś bardzo poważnych dolegliwościach organizmu, jednak powinien skłaniać do natychmiastowej zmiany trybu życia oraz sposobu odżywiania się. Warto o to zadbać, aby nie doszło do poważniejszych urazów, o jakich mowa powyżej.

Jeśli w lewym boku zauważa się klucie, to może to oznaczać, że doszło do rozległego zawału serca, którego przyczyną jest refluks żołądkowo-przełykowy. A jeśli ktoś ma cukrzycę, wówczas taki ból może oznaczać, że pojawiła się kwasica lub jakieś choroby metaboliczne. Może się również okazać, że ból ma związek z przepukliną udową albo pachwinową.

Ból brzucha po lewej stronie w ciąży

W przypadku, gdy ból brzucha po lewej stronie pojawia się w ciąży, przyczyny mogą być różne – od całkiem niegroźnych po poważniejsze. Można tu wymienić: skurcze przy orgazmie, wzdęcia, spowolnione trawienie, ucisk macicy. Żadnych nie należy lekceważyć, ponieważ mogą one także świadczyć o następującym przedwczesnym porodzie – konsultacja lekarska w takim stanie jest niezbędna, bo pomoże wykluczyć ewentualne zagrożenia dla matki i dziecka.

Rozpoznanie bólu po lewej stronie brzucha

Ból po lewej stronie brzucha jest łatwy do rozpoznania, ale już nie jest łatwo stwierdzić, co jest jego przyczyną. Dlatego też konieczne staje się skonsultowanie tego z lekarzem, który będzie mógł jednoznacznie stwierdzić, co się dzieje, posiłkując się badaniami. Ważny jest też wywiad, jaki lekarz przeprowadzi z pacjentem, bo dzięki niemu da się rozpoznać przyczynę. Dlatego też pacjent koniecznie musi powiedzieć o ewentualnych nudnościach, biegunce, zgadze czy czarnym stolcu. Lekarz zleci prawdopodobnie wykonanie RTG i USG brzucha oraz EKG. Oprócz podstawowych badań przydadzą się również tomografia komputerowa, gastroskopia, kolonoskopia.

Jeśli wywiad i badania zostaną prawidłowo przeprowadzone, wówczas można mieć już pewność co do przyczyny i można podjąć konkretne leczenie. 

To również powinno cię zainteresować:

Więcej o: