Odpowiednia diagnostyka oraz leczenie podczas pojawienia się pierwszych objawów perforacji jelita są bardzo ważne, ponieważ pozwalają w szybkim czasie złagodzić objawy, które mogą w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do śmierci.
Perforacja pojawia się, kiedy dochodzi do zniszczenia wszystkich warstw przewodu pokarmowego, co skutkuje przedostawaniem się treści pokarmowej poza przewód pokarmowy. W tej sytuacji trzeba jak najszybciej działać. Na szczęście łatwo rozpoznać te przypadłość, ponieważ pojawiają się wówczas bardzo charakterystyczne objawy takie jak:
W zależności od tego, jaka jest konkretna przyczyna wystąpienia perforacji jelita, objawy zmieniają się. Po pojawieniu się pierwszych objawów, należy natychmiast skonsultować się ze specjalistą, aby pomógł on skutecznie zapobiec mogącym się pojawić groźnym powikłaniom.
Zależy to od odcinka, którego dotyczą. W przypadku, gdy następuje perforacja jelita cienkiego, przyczynami mogą być:
Ciała obce mogą też powodować niedrożność mechaniczną jelit, czego wynikiem będzie właśnie perforacja. Także inne choroby (dur brzuszny, gruźlica) mogą wpłynąć na wystąpienie groźnej perforacji.
Natomiast jeśli występuje perforacja jelita grubego, wówczas przyczyną schorzenia może być:
Ustalenie konkretnych przyczyn oraz postawienie ostatecznej diagnozy możliwe jest dzięki przeprowadzeniu wywiadu. Można to zrobić na przykład przez samą analizę wzrokową – jeśli rodzaj ewentualnej rany na to pozwala, ale można też przeprowadzić konkretne badania, czyli na pewno RTG jamy brzusznej i tomografię komputerową. Pozwolą one dokładnie prześledzić, czy w jamie brzusznej znajdują się gazy. Jeśli tak, to bez wątpienia wystąpiła perforacja jelita. Dzięki tomografii komputerowej możliwe staje się dokładne określenie, w jakim miejscu nastąpiła perforacja, dzięki czemu szybciej podejmowane jest leczenie.
Aby zahamować negatywne skutki, konieczne staje się przeprowadzenie operacji. Najpierw w organizmie musi zostać wyrównana gospodarka wodno-elektrolitowa, a następnie może odbyć się sama operacja. Zabieg ten polega na resekcji jelita, a następnie na płukaniu jamy otrzewnej. Zdarza się, że zabieg kończy się wprowadzeniem stomii. Całość trwa zwykle nie dłużej niż 4 godziny – może też trwać krócej. Wszystko w zależności od tego, jaka jest konkretna przyczyna wystąpienia perforacji. O czasie decyduje również rodzaj zabiegu, jaki dopasuje się do konkretnego przypadku.
Rzadko zdarza się, że dodatkowo u pacjenta stosuje się leczenie zachowawcze, czyli umieszcza się sondę, która jest pod stałą obserwacją. Miejsce, gdzie nastąpiła perforacja, jest chronione, ponieważ sonda zabiera z niego treść pokarmową. W takim przypadku pacjent podlega tylko terapii endoskopowej i leczeniu antybiotykami.
Perforacja jelita po operacji jest monitorowana przez specjalistę – zawsze konieczna jest terapia antybiotykowa, aby zahamować zapalenie otrzewnej. Po operacji konieczne staje się ponadto wstrzyknięcie kontrastu, co pomaga sprawdzić, jak przebiega proces bliznowacenia tkanki. Takimi sposobami stan pacjenta jest pod stałą kontrolą.
Perforacja jelita to bardzo poważna przypadłość, której szybkie rozpoznanie i wdrożenie leczenia pozwoli szybko zapobiec powikłaniom i gorszym skutkom. Jeśli w odpowiednim czasie nie podejmie się koniecznych kroków, to może się okazać, że perforacja doprowadzi nawet do śmierci. Ważne jest, aby zgłosić się do lekarza od razu, kiedy zauważy się opisane wyżej objawy. Natomiast kiedy perforacja jest spowodowana urazem, wówczas konieczna jest natychmiastowa operacja.
To również może cię zainteresować:
Zapalenie jelita grubego - podział, przyczyny, objawy i leczenie
Te męczące wzdęcia: skąd się biorą i o czym mogą świadczyć?
Zapalenia stawów towarzyszące przewlekłym, zapalnym chorobom jelit