Tych leków może prędko zabraknąć. Jest oficjalny komunikat Ministerstwa Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia wypuściło listę, w której wylicza, których leków możemy niebawem nie znaleźć w aptekach.

W rejestrze opublikowanym 11 stycznia 2018 znajdują się "produkty lecznicze, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne", które są w naszym kraju "zagrożone brakiem dostępności". W skrócie - leki, których brakuje w minimum pięciu procentach aptek w danym województwie.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Lista obejmuje 183 produkty. Jakiego rodzaju leków może zabraknąć? To między innymi leki przeciwnowotworowe (np. Alerkan), przeciwdepresyjne (np. Anafranil), szczepionki (Infranix i Pentaxim przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi), preparaty do inhalacji (Berodual), leki wykorzystywane w terapii ADHD (np. Concerta) czy leki przeciwzakrzepowe (np. Clexane, Fragmin, Xarelto).

Na wykończeniu są też niektóre produkty mlekozastępcze (stosowane u dzieci w diecie eliminacyjnej): Bebilon pepti 2 DHA, Infatrini Peptisorb, Neocate Advance, Nutramigen 1 LGG.

Pełen wykaz preparatów, które są na wyczerpaniu, znajduje się tutaj. Leków, które znalazły się w wykazie, nie można wywozić - właśnie przez "zagrożenie brakiem dostępności" - za granicę.

To także może cię zainteresować:

Czy wodę można przedawkować? [NaZdrowie]

Źródło: Mamadu, Ministerstwo Zdrowia, Radio Zet, Wirtualna Polska

Więcej o:
Komentarze (56)
Leki, których może zabraknąć w 2018. Ministerstwo Zdrowia ostrzega
Zaloguj się
 • alicia.online

  Oceniono 57 razy 57

  No i co Minister Zdrowia zamierza z tym zrobić? Leczyć odsyłaniem do Deklaracji Wiary??Przecież to kpina - teraz zacznie się wykupywanie na siłę tych leków i dla na prawdę potrzebujących zabraknie, a tam na liście są insuliny, leki przeciwzakrzepowe, przeciwpadaczkowe czy na chorobę Parkinsona. Co rząd ma zamiar z tym zrobić?

 • micor

  Oceniono 57 razy 53

  Może wprowadzić reglamentacje na kartki. Jarosławowi przypomną się młode lata.

 • aeromonas

  Oceniono 44 razy 42

  A po co leki? "Minister zdrowia" wierzy przecież, że człowiek ma prawo żyć tyle, ile pozwoli mu "bóg". Jak rozumiem, jakiekolwiek leczenie to niedozwolona ingerencja w plany tego tworu wyobraźni.

 • sprawazlewa

  Oceniono 36 razy 36

  Dobrze, że Antoni zakupił samoloty dla rządu, bo może uda im się uciec przed radosnym tłumem chorych na San Escobar ( dobrze, że Waszczykowski odkrył choć jeden przyjazny PiS-owi kraj!) Modlitwa ich nie ochroni!

 • Zenon Komender

  Oceniono 32 razy 32

  Jak mi zabiorą Xarelto, które ratuje mi życie to pojade wpie...ć ministrowi zdrowia.Wsadzą mnie za to do pierdla, gdzie będą musieli dbać o to bym miał leki.Troche posiedze ale i uratuje życie.

 • jagopa

  Oceniono 32 razy 28

  Jak w kapitalizmie kierowanym przez skrajny nacjonalizm moze czegokolwiek zabraknac?

 • cbk-kbc

  Oceniono 27 razy 27

  Wszystkie leki podawane w POCHP, rozumiem, chorzy powymierają i będzie miejsce na tych z zakazu aborcji. Drogi PiSie, niech cię szlag

 • vomiting_frog

  Oceniono 25 razy 23

  Piasek w piaskownicy nieopodal jeszcze jest ale kontroluje bo kiedyś też zniknie..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX