Oporna na antybiotyki superbakteria dotarła do Polski. Powołano specjalny zespół

Na Pomorzu wykryto oporną na leczenie antybiotykami bakterię Klebsiella pneumoniae typu OXA-48. Radio Gdańsk donosi, że bakterią zakaziło się osiem osób.

Bakterię wykryto u pacjentów trzech szpitali oraz hospicjum. Sytuacja jest pod kontrolą. Dr Aneta Bardoń-Błaszkowska, kierownik Oddziału Epidemiologii w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku, mówi, że zakażone osoby to niechorujący nosiciele, nie stwarzają też zagrożenia dla otoczenia.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Mimo wszystko sprawa nie jest zamknięta. Zostanie powołany specjalny zespół, który będzie kontrolować sytuację i opracowywać strategię zapobiegania rozprzestrzenianiu się bakterii. W skład zespołu wejdą konsultanci do spraw epidemiologii, mikrobiologii lekarskiej i pielęgniarstwa epidemiologicznego, a także przedstawiciele inspekcji sanitarnej oraz Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Za dużo antybiotyków

Bakteria jest oporna na działanie antybiotyków, nawet tych najsilniejszych. Dlaczego? Przyczyną jest zbyt częste ich przyjmowanie przez pacjentów. Klebsiella pneumoniae typu OXA-48 rozprzestrzenia się również w Niemczech, Francji i Holandii.

Bakteria może wywołać takie groźne schorzenia, jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie płuc czy nawet sepsę. Na razie pacjenci nie wykazują objawów zakażenia i są pod opieką medyczną. 

Źródła: WP, Wprost, Radio Gdańsk

To także może cię zainteresować:

Czy wycięcie pleśni ratuje resztę jedzenia? [NaZdrowie]

Więcej o: