Naukowcom wreszcie udało się stworzyć skuteczny lek na migrenę. Ma trafić do aptek już w przyszłym roku

Międzynarodowy zespół badaczy opracował lek na migrenę, który już jest określany jako przełomowy. W testach na ludziach okazał się bardzo skuteczny, ale ma jedną wadę - cenę.

Migrena to choroba objawiająca się napadami silnego bólu głowy, który może trwać od kilku godzin do kilku dni. Towarzyszą im nudności, wymioty, wrażenie "wysadzania" oka, światłowstręt, a także nadwrażliwość na dźwięki i zapachy. Nie można jej wyleczyć, a jedynie łagodzić objawy - między innymi lekami przeciwbólowymi, które w przypadku migren (a nie "zwykłego" bólu głowy) są jednak niewystarczające.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Niektórzy, zwłaszcza ci, którzy cierpią na przewlekłe migreny (napady występują częściej niż przez 15 dni w miesiącu), wspierają się też antydepresantami, środkami na ciśnienie i lekami przeciwpadaczkowymi, czemu często towarzyszą skutki uboczne.

Ta sytuacja ma się wreszcie zmienić dzięki pracy grupy naukowców, na czele której stanął profesor neurologii z londyńskiego King's College Hospital, Peter Goadsby. Badaczom udało się opracować formułę leku bazującą na otrzymanych w laboratorium białkach (przeciwciałach monoklonalnych) o nazwie erenumab, które blokują działanie receptorów cząsteczek CGPR w mózgu odpowiedzialnych za wywoływanie napadów migrenowych.

Lek został już przetestowany na ludziach. W ramach badań STRIVE, których wyniki zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie "New England Journal of Medicine" sprawdzono, jak na pacjentów cierpiących na migrenę średnio przez 8,3 dni w miesiącu działają zastrzyki z erenumabem. 

Okazało się, że 70 mg dawka u pierwszej grupy badanych zmniejszyła częstotliwość napadów średnio o 3,2 dnia. Drugiej grupie podano 140 mg erenumabu, co zredukowało je aż o połowę. Trzecia, kontrolna, otrzymała placebo - zgodnie z oczekiwaniami, nie zadziałało.

Kosztowna ulga w cierpieniu

Teraz nad wprowadzeniem erenaubu na rynek pracują dwie firmy farmaceutyczne, amerykańska Amgen i szwajcarska Novartis, które opłaciły badania zespołu profesora Goadsby'ego. Mają już na to zgodę od amerykańskiej Agencji Żywności i Leków.

Oprócz nich lekiem dedykowanym zwalczaniu migreny zajmuje się również koncern Teva Pharmaceuticals. Zatrudnieni w nim naukowcy opracowali fremanezumab, który od erenumabu różni się tym, że atakuje cząsteczki CGRP, a nie ich receptory. Firma przetestowała go już na ponad tysiącu osób, u których średnią 13,2 dni napadów migrenowych w miesiącu udało się zmniejszyć o 4,3 dnia.

Serwis Science Alert podaje, że swoją wersję leku na migrenę ma także firma Eli Lilly i że któryś ze środków trafi do aptek już w przyszłym roku. Niestety, nie będzie tani - obecnie szacuje się, że roczna kuracja zastrzykami "na migrenę" ma kosztować co najmniej 8,5 tys. dolarów (ponad 30 tys. złotych). Biorąc pod uwagę, że aż cztery firmy chcą wprowadzić lek na rynek, jest szansa, że dzięki konkurencji jego cena ostatecznie będzie niższa.

Zobacz też:

Więcej o:
Komentarze (36)
Naukowcom wreszcie udało się stworzyć skuteczny lek na migrenę. Ma trafić do aptek już w przyszłym roku
Zaloguj się
 • jemalec1805

  Oceniono 30 razy 20

  Przychodzi posłanka Pawłowicz do lekarza i mówi: Panie doktorze, miewam silne, migrenowe bóle głowy. A lekarz na to: Migrenowe bóle głowy mogła mieć Potocka, Lubomirska a Pani najzwyczajniej łeb napie....ala

 • Harald Wessling

  Oceniono 7 razy 7

  Niech wprowadzaja. Bardzo dobrze. Wtedy dobry i b. skuteczny zolmitriptan bedzie jeszcze tanszy.

 • minkat

  Oceniono 5 razy 5

  na migrene sa tryptany, dostepne w Polsce na recepte, sprzedawane w roznych dawkach i pod roznymi nazwami. mi pomaga, a ja mam migreny raz na pare miesiecy, ale wiem, ze pomaga tez na takie wstretne, czeste migreny, czesciowo powodowane zniszczonym kregoslupem.

  w Nemczech te najslabsze mozna kupic bez recepty i na normalna migrene taka dawka spokojnie starczy, to chyba 12,5mg. w Polsce ich nie ma, wiec zamiast lykac 50mg mozna to podzielic na mniejsze kawalki, tym bardziej, ze to drogie jest.

 • vandersexxx

  Oceniono 4 razy 2

  Nie doprecyzowaliście w pierwszym zdaniu, że migrena jest chorobą mózgu. Są różne odmiany, nawet bezbólowe, ale z aurą, np. śnieg optyczny. Te z kolei trudno zdiagnozować, bo bardzo przypominają epilepsję.

 • wagadudu

  0

  Ku..., przestańcie dziennikarskie tłumoki pisać o tych "dedykowanych" rzeczach. Pie...na nowomowa. Nie znacie takich wyrazów jak "przeznaczony, poświęcony, odpowiedni dla kogoś"?

 • rasta-mw

  Oceniono 19 razy -3

  niektóre odmiany marihuany skutecznie zwalczają ból migrenowy, a są dużo tańsze i zdrowsze. Całe szczęście rząd PiS zezwolił na medyczną trawkę i każdy ( z receptą ) może legalnie ją kupić.

 • prolemur

  Oceniono 9 razy -5

  Goździkowa poleca tańszy zamiennik.

 • hens

  Oceniono 8 razy -8

  Szczerze ?
  Dwa piwa i brak pieprzenia za uszami i na pewien czas przechodzi ból głowy czyt. migrena.
  Od dawna mówiono że trzeba się znieczulić.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX