Za 399 zł sprawdzisz, czy masz tendencję do raka. Polacy pierwsi na świecie stworzyli niedrogą wersję testu

Polskim naukowcom udało się stworzyć niedrogą wersję testu, który na podstawie sekwencjonowania genomu pozwala stwierdzić, czy badany jest w grupie ryzyka zapadnięcia na złośliwą odmianę wielu rodzajów raka.

Testy genetyczne wykrywające podatność na nowotwory złośliwe nie są nowym wynalazkiem. Pozwalają przewidzieć z dużą dokładnością, czy dana osoba odziedziczyła w genach skłonności do zachorowania na raka. To, choć wysoce prawdopodobne, nadal nie oznacza, że na pewno tak się stanie - nowotwór może być również konsekwencją trybu życia, np. szkodliwych nałogów czy kontaktu z radioaktywnym promieniowaniem.

Największą zasługą Polaków jest to, że - jako piersi na świecie - opracowali w pełni funkcjonalny test, na który może sobie pozwolić przeciętny pacjent. Koszt wykonania takiego badania zamyka się w 399 zł - to nawet o 20 razy mniej niż za granicą. 

Polska wersja jest dziełem ekspertów z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego i Zakładu Medycyny Genomowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) pod kierownictwem prof. Krystiana Jażdżewskiego i dr hab. n. med. Anny Wójcickiej.

Czy amigdalina leczy raka? [NaZdrowie]

Na czym polega taki test? Na przebadaniu 70 genów odpowiedzialnych za powstawanie nowotworów pod kątem podatności na takie ich rodzaje, jak rak trzustki, żołądka, nerki, tarczycy, jelita grubego, skóry, macicy, jajnika, piersi i prostaty. Cytowany przez serwis "Rynek Zdrowia" prof. Jażdżewski tłumaczy, że opracowana przez jego zespół metoda pozwala ocenić, "czy w którymkolwiek z nich wystąpiła wada zwiększająca ryzyko zachorowania na nowotwór".

Dołącz do Zdrowia na Facebooku >>

Oprócz tego, że w takim teście łącznie sprawdza się aż ponad 100 tys. potencjalnych uszkodzeń, każda wykryta nieprawidłowość czy zmiana jest potwierdzana dla większej pewności inną metodą, co według ekspertów minimalizuje ryzyko błędu niemal do zera.

Badanie genomu pod kątem zachorowania na raka jest zalecane przede wszystkim tym, którzy są obciążeni genetycznie albo to podejrzewają - to dotyczy nawet więcej niż miliona Polaków. Im szybciej to zrobią, tym lepiej, bo u takich osób choroba zwykle ma trudniejszy przebieg, więc jej wczesne wykrycie ma ogromne znaczenie.

Do wykonania badania, na które można się zarejestrować przez stronę badamygeny.pl albo warsawgenomics.pl, potrzebna jest jedynie próbka krwi (można ją dostarczyć osobiście albo kurierem). Jeśli test wykaże podatność na jakikolwiek nowotwór, pacjenci mogą liczyć na nieodpłatną poradę lekarza, który m.in. przedstawi plan profilaktycznych badań pozwalających jak najwcześniej wykryć chorobę.

Zobacz też:

Szpital szuka pacjentów. Chodzi o nowotwór jelita grubego i wątroby

Popularny lek na wrzody wzbudza wątpliwości. Czy podwyższa ryzyko raka żołądka?

Więcej o:
Komentarze (15)
Za 399 zł sprawdzisz, czy masz tendencję do raka. Polacy pierwsi na świecie stworzyli niedrogą wersję testu
Zaloguj się
 • pl.openoffice

  Oceniono 19 razy 13

  "Polacy jako piersi na świecie"
  Spoko, a kto jest dupą tego świata?

 • czerski.fake

  Oceniono 10 razy 10

  "jako piersi na świecie" - wy tam na czerskiej to analfabetów zatrudniacie ?

 • cometto-pl

  Oceniono 8 razy 8

  Nie ma czegoś takiego jak "radioaktywne promieniowanie". No chyba, żeście je odkryli jako "piersi na świecie"... :>

 • Cherry Blossom

  Oceniono 3 razy 3

  Jakie 399zl? Na stronie stoi 3400 PLN jesli chcesz wiedziec wszystko. sam test prostaty kosztuje 1400 zl.

 • lech 3011

  Oceniono 2 razy 2

  Szkoda, że przemilcza się fakt, że predyspozycje genetyczne przyczyniają się jedynie do ok. 5% przypadków zachorowań na raka.

 • tm

  Oceniono 4 razy 2

  Nie wiem o co chodzi, bo jak się wejdzie na tę stronę "Rynek Zdrowia" cytowaną w tym artykule to dalej z tamtej strony jest link do ośrodka wykonującego badania (Warsaw Genomics), a tam cena jest 3400 zł - tak więc albo ktoś się "walnął" z ceną, albo też w przypływie popularności nasi kochani naukowcy zwietrzyli swoje 5 minut i podnieśli cenę 10 razy :).

 • Łukasz Zaręba

  Oceniono 1 raz 1

  "To, choć wysoce prawdopodobne, nadal nie oznacza, że na pewno tak się stanie - nowotwór może być również konsekwencją trybu życia, np. szkodliwych nałogów czy kontaktu z radioaktywnym promieniowaniem."

  Przepiękne zdanie. Tendencja do raka nie znaczy, że się na niego zachoruje i po myślniku wyjaśniacie, że to dlatego, iż od innych czynników też można dostać raka. Kto to pisze? :P

 • Hipozub Idea

  0

  Jeżeli na tym nie zarobią i to bardzo dużo firmy farmaceutyczne a wszystko wskazuje na to że nie zarobią to nikt się tym odkryciem nie zajmie a wyniki trafią do szuflady. Gdyby ktoś nie zauważył ten świat się obraca wokół pieniędzy a najlepiej dużych pieniędzy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX