Szpital szuka pacjentów. Chodzi o nowotwór jelita grubego i wątroby

Szpital w Grudziądzu poszukuje pacjentów, którzy chcieliby się poddać innowacyjnej metodzie leczenia - radioembolizacji. Terapia skierowana jest przede wszystkim do chorych z nowotworem jelita grubego z przerzutami do wątroby.

Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu jest jednym z nielicznych ośrodków w Europie Środkowo-Wschodniej, w których przeprowadza się radioembolizację. Metoda zdobyła już popularność na Zachodzie, jednak w Polsce wciąż nie jest refundowana, a co za tym idzie - mało znana. Grudziądzki szpital otrzymał grant na sfinansowanie zabiegów, dzięki czemu pacjenci mogą poddać się radioembolizacji bezpłatnie. Co więcej, chorym spoza Grudziądza zostaną zwrócone koszty podróży.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Jak działa radioembolizacja? W ramach tej terapii pacjentowi podaje się promieniotwórczy izotop itru - pierwiastek umieszcza się dokładnie w miejscu zaatakowanym przez nowotwór; następnie izotop niszczy komórki rakowe.

Radioembolizacja może dać pacjentom z nieuleczalnym nowotworem nawet dwanaście dodatkowych miesięcy życia. Co więcej, znacznie poprawia jego jakość. U niektórych chorych umożliwia podjęcie kolejnych metod leczenia (na przykład przeszczepu wątroby).

Problem w tym, że te osoby, a także prowadzący ich lekarze mogą nie wiedzieć o naszym leczeniu. Raczej na pewno nie wiedzą. Radioembolizacja, choć powszechna w Europie Zachodniej - z racji braku refundacji - jest rzadko stosowana w Polsce - czytamy w ogłoszeniu szpitala.

Szpital zamieścił swoje ogłoszenie zarówno na Facebooku, jak i stronie internetowej. Osoby, które cierpią na raka jelita grubego z przerzutami do wątroby i chciałyby się poddać leczeniu, mogą dzwonić pod numer telefonu 56 641 4079 lub 56 641 4075 albo pisać na adres e-mail radioembolizacja@bieganski.org. Zachęcamy do skontaktowania się ze szpitalem lub przekazania ogłoszenia osobie, która może tego potrzebować.

Więcej informacji zarówno o samej metodzie, jak i kwalifikacji do terapii w szpitalu w Grudziądzu można przeczytać tutaj (strona szpitala) oraz tutaj (strona ze szczegółowymi informacjami o radioembolizacji).

To także może cię zainteresować:

Czy amigdalina leczy raka? [NaZdrowie]

Więcej o: