Wciąż za rzadko badamy się na obecność wirusa HIV. Przyczyn jest wiele, ale główną pozostaje wstyd i strach. Tymczasem wcześnie wykryty wirus umożliwia szybkie podjęcie skutecznego leczenia. Warto się badać - i dla siebie, i dla swoich bliskich. Według Krajowego Centrum ds. AIDS od 30 do 35 tysięcy Polaków jest zakażonych HIV, a 50 procent z nich o tym nie wie.
Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Po całej Polsce rozsiane są Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne, w których można zrobić test na obecność HIV całkowicie bezpłatnie i anonimowo. Listę punktów konsultacyjno-diagnostycznych znajdziesz tutaj. Gdy już wybierzesz najdogodniejszą dla siebie placówkę, wejdź na jej stronę i sprawdź, w jakich godzinach funkcjonuje podczas Europejskiego Tygodnia Testowania w kierunku HIV. Nie oznacza to, że przez cały rok punkty pracują sporadycznie - w "normalnych" okolicznościach są zwykle czynne przez kilka dni w tygodniu po kilka godzin.
Jak wygląda test na HIV w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych? Nie trzeba być na czczo ani szczególnie się przygotowywać. Przed pobraniem krwi udajemy na krótką rozmowę z doradcą, który udzieli niezbędnych informacji o badaniu i HIV/AIDS, profilaktyce i zagrożeniach. Następnie pielęgniarka lub pielęgniarz w sterylnych warunkach pobiera nam krew, a także daje numer badania oraz hasło, na podstawie którego anonimowo odbierzemy wynik. Tego samego, następnego dnia lub za kilka dni - to zależy od punktu diagnostycznego - będzie czekać na nas wynik. Zostanie on przedstawiony przez doradcę, który porozmawia z nami o rezultatach badania.