Apteki w całej Polsce wycofują z obrotu kilkadziesiąt serii leku dla kobiet. Powód: nieprawidłowy skład

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zadecydował o natychmiastowym wycofaniu z obrotu w całym kraju kilkudziesięciu partii produktu leczniczego dla kobiet w formie kremu o nazwie Oekolp.

Zgodnie z informacjami podawanymi na ulotce preparatu, krem dopochwowy Oekolp jest stosowany w "leczeniu zaburzeń spowodowanych niedoborem estrogenów, dolegliwości w obrębie sromu i pochwy" oraz przed i po zabiegach okolic intymnych.

GIF zadecydował o wycofaniu z obrotu kremu dopochwowego OekolpGIF zadecydował o wycofaniu z obrotu kremu dopochwowego Oekolp fot. Shop-apotheke.com

Jego głównym składnikiem jest estriol (ludzki hormon), którego zawartość w kilkudziesięciu seriach leku ma być nieprawidłowa. W komunikacie uzasadniającym ich wycofanie z obrotu GIF podaje, że "decyzja została podjęta w związku z otrzymanym wynikiem poza specyfikacją w trakcie badań stabilności w zakresie zawartości estriolu".

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

O nieprawidłowościach polski Inspektorat został poinformowany przez producenta - działającą w Niemczech firmę Dr. Kade Pharmazeutische Fabrik GmbH.

Z obrotu w Polsce zostało wycofanych aż 41 partii produktu o datach ważności od grudnia 2017 roku do lipca 2020. Pełną listę, wraz z numerami seryjnymi, można znaleźć w oficjalnym komunikacie na stronie GIF-u.

Zobacz też:

Krew kobiet, które były w ciąży, groźna dla mężczyzn? Mogą mieć powikłania po transfuzji

Znany lek na przeziębienie i grypę wycofywany z aptek w całej Polsce. Sprawdź, czy masz go w domu

Czy wycięcie pleśni ratuje resztę jedzenia? [NaZdrowie]

Więcej o: