Lekarz namawia do nieustępowania starszym w autobusie. O co chodzi?

Profesor z Uniwersytetu Oksfordzkiego zachęca, by pomóc starszym osobom zadbać o zdrowie. Jak? "Zmuszając" ich do stania w środkach komunikacji miejskiej.

W artykule profesora Muira Gray'a i jego zespołu opublikowanym w British Medical Journal autorzy przekonują, że nawet umiarkowana aktywność fizyczna pomaga zachować zdrowie osobom starszym, a służbie zdrowia sporo pieniędzy.

Za aktywność fizyczną lekarz uważa m.in. stanie w autobusach i tramwajach. - Musimy zachęcać do pozostawania aktywnymi z wiekiem, a nie odpuszczania w tej kwestii. Zastanówmy się dwa razy, zanim odstąpimy swoje miejsce w komunikacji miejskiej komuś starszemu. Stanie jest dla takich osób świetnym ćwiczeniem - wyjaśnia w rozmowie z The Sun.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Oprócz tego eksperci zalecają, by starsi korzystali ze schodów z poręczą zamiast windy, regularnie wykonywali przysiady przy łóżku i spacerowali przez minimum 10 minut dziennie. 

Ruch zamiast leków

Według specjalisty takie zachowanie to korzyść nie tylko dla samych osób starszych, ale też służby zdrowia, bo pozwoli zaoszczędzić na leczeniu takich pacjentów. Z jego raportu wynika, że aktywność fizyczna, umysłowa i społeczna są bardziej skuteczne niż lekarstwa na niektóre schorzenia kojarzone ze podeszłym wiekiem, jak na przykład demencja czy cukrzyca typu drugiego.

Doktor Gray ma świadomość tego, że namawia do dużej zmiany w nastawieniu i przyzwyczajeniach milionów osób na całym świecie. - Podejście nastawione na zachęcanie ludzi w każdym wieku do aktywności fizycznej i uczynienie z tego nowej normy wymaga dużej zmiany kulturowej - podsumowuje.

Zobacz też:

Czy supertwarde podłoże jest najlepsze dla pleców? [NaZdrowie]

Źródła: British Medical Journal, The Sun

Ustępujesz miejsca starszym w środkach komunikacji miejskiej?
Więcej o: