Naukowcy wzięli się za hodowanie kur. Efekt? Ptaki znoszą jaja z lekarstwem na raka

Japońscy badacze wyhodowali kury, które znoszą jaja z wysoką zawartością białka stosowanego przy leczeniu złośliwego raka skóry i żółtaczki. Dzięki temu leki na te choroby będą nawet 10 razy tańsze.

Naukowcom z największej japońskiej instytucji badawczej - National Institute of Advanced Industrial Science and Technology (AIST) - udało się wyhodować odmianę kur, których jaja zawierają interferon beta. To rodzaj białka, które jest wykorzystywane do produkcji leków na złośliwy nowotwór skóry, żółtaczkę i stwardnienie rozsiane. 

Obecnie stosowane metody produkcji interferonu beta są bardzo kosztowne. Za wytworzenie kilku mikrogramów tej substancji trzeba zapłacić między 100 tys. a ponad 320 tys. zł.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Natomiast jedno kurze jajo może zawierać aż 100 mikrogramów tego białka, co znacząco obniża koszty produkcji bazujących na nim leków. Japończycy szacują, że ich cena ma dzięki temu odkryciu spaść aż dziesięciokrotnie.

Krok po kroku

Jak udało im się tego dokonać? Poprzez manipulowanie kurzym genomem. Naukowcy najpierw wprowadzili geny odpowiedzialne za produkcję interferonu beta do komórek, z których powstaje kogucia sperma. Nią zapłodnili jaja, z których wykluły się koguty. Te z kolei rozmnożono z kurami, a ich potomstwo odziedziczyło odpowiedni gen.

Pierwsze jaja z interferonem beta zostały zniesione przez kury już w lipcu tego roku. Teraz badacze pracują nad tym, by jego zawartość była jak najwyższa, a przy tym bezpieczna. Nie wiadomo dokładnie, ile to jeszcze potrwa.

Zobacz też:

Czy amigdalina leczy raka? [NaZdrowie]

Źródło: The Japan News

Więcej o: