Wygląda jak zabawka, a służy do wykrywania raka. Ten mikrolabirynt może pomóc chorym i lekarzom

Prędkie wykrycie raka zwiększa szanse na jego wyleczenie. Naukowcy z uniwersytetu w Michigan opracowali metodę bazującą na badaniu krwi, która ma znacząco przyspieszyć i usprawnić ten proces.

Badacze z amerykańskiego uniwersytetu znaleźli sposób na szybsze i skuteczniejsze wykrywanie raka. Ich sposób bazuje na wyłapywaniu z krwi pojedynczych komórek rakowych, w tym również nowotworowych komórek macierzystych, które zwykle są bardziej złośliwe i odporne na leczenie.

Oba typy samoczynnie oddzielają się od guza i trafiają do krwiobiegu, krążąc po całym organizmie. Ich wychwycenie umożliwia zdobycie informacji o lokalizacji i rodzaju nowotworu, a także pozwala na ocenę, jakie leczenie będzie najbardziej efektywne.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

To zadanie ma ułatwić chip z mikrolabiryntem. Jego sposób działania jest dość prosty. Załamania i zwroty labiryntu pełnią rolę sita, które zatrzymuje na ściankach mniejsze komórki, a większe - w tym te rakowe - dosłownie przepycha dalej.

Chip z labiryntem pomoże szybciej i efektywniej rozpoznać rakaChip z labiryntem pomoże szybciej i efektywniej rozpoznać raka fot. facebook.com/ScienceAlert/

Szybciej, łatwiej, dokładniej

Pozwala też łatwo wychwycić białe krwinki (największe spośród tworzących krew), dzięki czemu próbka krwi pobrana od pacjenta jest o wiele lepiej przefiltrowana, co ułatwia zadanie badającemu ją specjaliście.

Chip wynaleziony przez zespół Sunithy Nagrath to nadzieja zwłaszcza dla pacjentów, którzy chorują na rzadkie i agresywne nowotwory, ale sprawdza się też w wykrywaniu bardziej powszechnych odmian raka. Na razie - z sukcesem - został przetestowany w kierunku wykrywania raka trzustki oraz raka piersi.

Zobacz też:

Udawała, że ma raka i zrobiła z tego biznes. Teraz sporo zapłaci

Rak karmiony niewiedzą. Polska rzeczywistość to wciąż chińskie ziółka, sok z buraka i skrajne, prowadzące do śmierci, niedożywienie

Czy amigdalina leczy raka? [NaZdrowie]

Źródła: Sciencealert.com, Cell.com

Więcej o: