Choroba bostońska - przyczyny, objawy i leczenie grypy bostońskiej

Choroba bostońska to potoczna nazwa schorzenia stóp, dłoni i ust, na którą choruje coraz więcej polskich dzieci. Czym tak naprawdę jest "bostonka", jakie są jej objawy i czy jest to groźna choroba?

Ryzyko zachorowania na chorobę bostońską, nazywaną też wysypką bostońską, jest najwyższe podczas wiosny, lata i początków jesieni. Zimą liczba pacjentów leczących się na nią jest znacznie niższa. Za bostonkę odpowiedzialne są wirusy Coxsackie, które pochodzą z rodziny enterowirusów. Szczególnie narażone są na nie dzieci poniżej 10 roku życia, jednak zdarza się, że wysypka bostońska występuje u osób dorosłych. Lekarze-pediatrzy przyznają, że w ciągu ostatnich lat nastąpił dość duży wzrost zachorowań na bostonkę. Niektórzy wspominają, że 10 lat wcześniej chorobę tę diagnozowali u średnio jednego pacjenta rocznie, a dziś w ciągu roku pojawia się u nich kilkadziesiąt osób z objawami bostonki. Jednak lekarze uspokajają, że choroba ta nie jest specjalnie groźna i rzadko powoduje komplikacje.

W jaki sposób dochodzi do zachorowania na chorobę bostońską?

Chorobą stóp, dłoni i ust – jak brzmi formalna nazwa bostonki – można zarazić się poprzez bezpośredni kontakt z wirusem. Do zakażeń dochodzi w miejscach, gdzie przebywa dużo dzieci, czyli na przykład w przedszkolach i bawialniach. Wirus przenoszony jest przez ślinę i dotyk. Szczególnie zakaźne są zmiany powstające w jamie ustnej, tak więc do zachorowania może dojść na skutek napicia się z tej samej butelki co chore dziecko albo dotknięcia klamki, którą chory wcześniej dotykał nieumytymi dłońmi. Rzadziej dochodzi do zakażeń drogą kropelkową. Wirus bostonki jest wydalany z przewodu pokarmowego nawet kilka tygodni po ustąpieniu objawów choroby.

Jakie są objawy choroby bostońskiej?

Najczęstsze objawy bostonki to:

  • wysypka na dłoniach, stopach i w jamie ustnej, która utrzymuje się przez 7-10 dni; rzadziej pojawia się na pośladkach, w pachwinach i genitaliach
  • temperatura ciała przekraczająca 39 st. C, zazwyczaj krótkotrwała, ustępująca po maksymalnie 3 dniach
  • pęcherze surowicze w jamie ustnej i gardle, z których mogą powstawać owrzodzenia i nadżerki, co staje się przyczyną bólu podczas przełykania
  • ogólne złe samopoczucie

 Pierwsze objawy choroby bostońskiej bywają uznawane za objawy ospy wietrznej, ponieważ wypryski występujące w początkowej fazie bostonki bardzo przypominają pęcherze surowicze, które są charakterystyczne dla ospy. W celu postawienia właściwej diagnozy należy dokonać dokładnej oceny wizualnej powstałych zmian. Badania laboratoryjne umożliwiające wykrycie wirusów Coxsackie są drogie, dlatego wykorzystuje się je tylko w celach naukowych, a nie podczas stawiania diagnozy bostonki u pacjenta.

Ospa u dorosłych. Chorowałeś? Nie chorowałeś? I tak możesz mieć kłopoty

Jak leczyć grypę bostońską?

Podobnie jak w przypadku wielu innych chorób wirusowych, leczenie bostonki polega na walce z jej objawami. Ważną rolę odgrywa nawodnienie organizmu. Zdarza się, że chore dziecko odmawia picia, ze względu na obecne w jamie ustnej bolesne wykwity. Jest to niebezpieczna sytuacja, ponieważ może dojść do odwodnienia, które będzie wymagało hospitalizacji pacjenta. Najlepiej podawać dziecku chłodną wodę, natomiast odradzane są soki, które mogą podrażniać znajdujące się w jamie ustnej nadżerki. Jeżeli zmiany są bardzo bolesne, przez co utrudniają picie i jedzenie, to można podać choremu leki przeciwbólowe. Przy wysokiej temperaturze należy sięgnąć po środek przeciwgorączkowy.

Jedno przebycie bostonki nie daje odporności na całe życie. U części pacjentów zdarzają się nawroty już po trzech tygodniach od przebycia grypy bostońskiej. Choroba ma różny przebieg. W przypadku dzieci zazwyczaj jest on łagodny, ale ból towarzyszący wysypce może być bardzo dokuczliwy.

Czosnek - niepowtarzalny zapach, niezawodny lek. Dlaczego warto jeść 2 ząbki czosnku dziennie?

Choroba bostońska u dziecka - jak ją rozpoznać i leczyć?

Więcej o: