Polacy zmielili lek na potencję i odkryli, że tak działa dużo lepiej i jest tańszy. Nikt wcześniej na to nie wpadł

Choć brzmi banalnie, to może być przełom w produkcji tańszych i skuteczniejszych leków. Katowiccy badacze sproszkowali zawartą w pigułce na potencję substancję aktywną. Zadziałała dużo lepiej.

Naukowcy z Zakładu Biofizyki i Fizyki Molekularnej Uniwersytetu Śląskiego opracowali zupełnie nowy sposób produkcji lekarstw na zaburzenia erekcji. Ich metoda jest o wiele bardziej wydajna i jednocześnie tańsza, a sam produkt ma być bezpieczniejszy dla zdrowia zażywającego.

Dokonali tego zmieniając postać tadalafilu, który jest podstawowym składnikiem wielu leków na potencję. Tadalafil ma formę krystaliczną. Przez to słabo się rozpuszcza, co oznacza, że trzeba umieścić go więcej w pigułce i tym samym przyjąć większą dawkę, by w ogóle zadziałał. A to kosztuje.

Trochę ciało stałe, trochę ciecz

Rozwiązaniem tego problemu okazało się zmielenie tadalafilu tak, by przybrał postać amorficzną - w temperaturze pokojowej i temperaturze ciekłego azotu (ok. - 200 stopni Celsjusza), czego, jako pierwszy na świecie, dokonał zespół prof. Mariana Palucha z UŚ.

Lek amorficzny, czyli bezpostaciowy, łączy w sobie wybrane cechy ciała stałego i cieczy. Tego rodzaju środki dają szereg korzyści. Dzięki temu, że ich nowa, "skondensowana" postać działa w mniejszej dawce, są tańsze w produkcji i mniej inwazyjne dla ludzkiego zdrowia.

Póki co badacze pracują nad sprawdzaniem, czy nowa wersja tadalafilu jest stabilna - musi utrzymać swoją amorficzną postać przez minimum trzy lata, by cała metoda została uznana za bezpieczną.

Rewolucja

Jeśli tak się stanie, to może być przełom dla całej branży farmaceutycznej. Oprócz tadalafilu, obecnie ponad 90 proc. substancji aktywnych zawartych w dostępnych na rynku lekach ma słabo przyswajalną postać krystaliczną. Jej zmiana oznacza takie same korzyści dla interesu producenta, a także zdrowia i portfela pacjenta, jak w przypadku środków na potencję. 

Zobacz też:

Chińczycy wynaleźli szczepionkę na... próchnicę. Właśnie ją testują. Sposób podania? Przez nos

Wapno nie pomaga alergikom: zaskakujące polskie badania

Rewolucja w męskiej chirurgii intymnej. Implanty dla panów mających problemy z erekcją

Źródła:

Leki amorficzne zrewolucjonizują rynek?

Zmielona pigułka na potencję działa lepiej. Przełomowe odkrycie śląskich naukowców – dzięki temu stworzą innowacyjny lek

Więcej o:
Komentarze (65)
Polacy zmielili lek na potencję i odkryli, że tak działa dużo lepiej i jest tańszy. Nikt wcześniej na to nie wpadł
Zaloguj się
 • phugoid

  Oceniono 27 razy 23

  odkrycie w sam raz na miare naszych mozliwosci, podobnie jak grafen, niebieski laser i ostatnio 1mln aut elektrycznych

 • piotr_dzierzawski_g_plus

  Oceniono 30 razy 22

  korzyscia dla firm farmaceutycznych jest leczyc a nie wyleczyc.

 • dante_waw

  Oceniono 19 razy 15

  phi... polscy studenci odkryli ze alkohol przyjmowany jak czopki tez dziala lepiej i mniejszych dawkach

 • tajemniczy_don_pedro

  Oceniono 12 razy 12

  To nie takie proste. Forma krystaliczna to nie cel procesu produkcyjnego, tylko skutek uboczny. Krystalizacja to sposób na osiągnięcie pożądanej czystości. Jeśli wydziela się produkt z mieszaniny reakcyjnej w postaci amorficznej i dalej nie krystalizuje, to to będzie syf, zapaskudzony nieprzereagowanymi substratami i produktami ubocznymi. Pewnie, na małą skalę można to oczyścić chromatograficznie, ale na skalę przemysłową to będzie kosztować.

  Postać amorficzna będzie też bardziej podatna na wszelkie reakcje związanie ze starzeniem substancji aktywnej (utlenianie, hydroliza itd.), bo większa będzie powierzchnia, na której te reakcje będą zachodziły. Znów: da się, ale trzeba to będzie "opakować" staranniej niż formę krystaliczną.

  Podsumowując: można, ale ani to wielka nowość, ani przełom (naukowy bądź ekonomiczny). Moim zdaniem oczywiście. Wszelkie innowacje dokonywane są wbrew marudzeniu krytyków, i życzę wynalazcom, żeby ich praca znalazła się wśród tych, co do których krytykom akurat zdarzyło się mocno pomylić.

 • je2bny

  Oceniono 20 razy 10

  Wystarczyło zaaplikować sfilcowanemu i mielibyśmy "nastempce" niczym w Korei Północnej.

 • bgewirkl

  Oceniono 8 razy 8

  Produkcja najpopularniejszego leku - na sildenafilu, jest już tak powszechna, że wszędzie go produkują, lecz w Polsce nadal lek kosztuje 21-26 zł za 100 mg. Zagranicą to 3 zł. Nie sądzę więc, żeby tadalafil staniał. Będzie kosztował tyle, ile dadzą klienci, bo najważniejszy jest zysk producenta, kosztem nieświadomego, chętnego klienta. Widocznie polscy klienci chcą dać dużo za MaxON i podobne - chociaż ma wartość małej coli.

 • sselrats

  Oceniono 11 razy 7

  To jest lek na potencje czy na brak potencji? A jest lek na grype?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX