Polacy zmielili lek na potencję i odkryli, że tak działa dużo lepiej i jest tańszy. Nikt wcześniej na to nie wpadł

Choć brzmi banalnie, to może być przełom w produkcji tańszych i skuteczniejszych leków. Katowiccy badacze sproszkowali zawartą w pigułce na potencję substancję aktywną. Zadziałała dużo lepiej.

Naukowcy z Zakładu Biofizyki i Fizyki Molekularnej Uniwersytetu Śląskiego opracowali zupełnie nowy sposób produkcji lekarstw na zaburzenia erekcji. Ich metoda jest o wiele bardziej wydajna i jednocześnie tańsza, a sam produkt ma być bezpieczniejszy dla zdrowia zażywającego.

Dokonali tego zmieniając postać tadalafilu, który jest podstawowym składnikiem wielu leków na potencję. Tadalafil ma formę krystaliczną. Przez to słabo się rozpuszcza, co oznacza, że trzeba umieścić go więcej w pigułce i tym samym przyjąć większą dawkę, by w ogóle zadziałał. A to kosztuje.

Trochę ciało stałe, trochę ciecz

Rozwiązaniem tego problemu okazało się zmielenie tadalafilu tak, by przybrał postać amorficzną - w temperaturze pokojowej i temperaturze ciekłego azotu (ok. - 200 stopni Celsjusza), czego, jako pierwszy na świecie, dokonał zespół prof. Mariana Palucha z UŚ.

Lek amorficzny, czyli bezpostaciowy, łączy w sobie wybrane cechy ciała stałego i cieczy. Tego rodzaju środki dają szereg korzyści. Dzięki temu, że ich nowa, "skondensowana" postać działa w mniejszej dawce, są tańsze w produkcji i mniej inwazyjne dla ludzkiego zdrowia.

Póki co badacze pracują nad sprawdzaniem, czy nowa wersja tadalafilu jest stabilna - musi utrzymać swoją amorficzną postać przez minimum trzy lata, by cała metoda została uznana za bezpieczną.

Rewolucja

Jeśli tak się stanie, to może być przełom dla całej branży farmaceutycznej. Oprócz tadalafilu, obecnie ponad 90 proc. substancji aktywnych zawartych w dostępnych na rynku lekach ma słabo przyswajalną postać krystaliczną. Jej zmiana oznacza takie same korzyści dla interesu producenta, a także zdrowia i portfela pacjenta, jak w przypadku środków na potencję. 

Zobacz też:

Chińczycy wynaleźli szczepionkę na... próchnicę. Właśnie ją testują. Sposób podania? Przez nos

Wapno nie pomaga alergikom: zaskakujące polskie badania

Rewolucja w męskiej chirurgii intymnej. Implanty dla panów mających problemy z erekcją

Źródła:

Leki amorficzne zrewolucjonizują rynek?

Zmielona pigułka na potencję działa lepiej. Przełomowe odkrycie śląskich naukowców – dzięki temu stworzą innowacyjny lek

Więcej o: