Naukowcy wymyślili, jak wykryć poważną chorobę na... 10 lat przed wystąpieniem objawów. Pomoże komputer

Samouczący się algorytm pomoże zdiagnozować chorobę Alzheimera nawet na 10 lat przed pojawieniem się pierwszych symptomów. To przełomowe odkrycie, bo w przypadku tego schorzenia czas to priorytet.

"New Scientist" podaje, że badaczki z włoskiego uniwersytetu w Bari wraz ze swoim zespołem opracowały metodę, która pozwala z dużym wyprzedzeniem wykryć zmiany w mózgu kojarzone z chorobą Alzheimera

Przewidzieć przyszłość

Nicola Amoroso i Marianna La Rocca wykorzystały do tego celu sztuczną inteligencję. A dokładniej - stworzyły samouczący się algorytm, który interpretuje wyniki obrazowania rezonansem magnetycznym.

By go zaprogramować, badaczki wykorzystały archiwalne wyniki badań pochodzące od trzech różnych grup pacjentów: zdrowych, chorych oraz takich, którzy w momencie ich wykonywania cierpieli na łagodne zaburzenia poznawcze i zachorowali na alzheimera w późniejszych latach.

Testy wykazały, że z odróżnieniem zdrowego i chorego mózgu algorytm radzi sobie w 86 procentach. We wskazaniu zmian, które świadczą o ryzyku zapadnięcia na to nieuleczalne schorzenie w przyszłości, ma 84 procent skuteczności. Dla lekarzy, którzy rozpoznają alzheimera po pierwszych widocznych symptomach, to ogromna pomoc.

Co ciekawe, możliwe, że algorytm jest w stanie wykrywać potencjalnych chorych nawet wcześniej niż na dekadę przed wystąpieniem u nich pierwszych objawów. Badaczki nie dysponowały po prostu wynikami badań z wcześniejszych lat, więc nie były w stanie tego stwierdzić.

Im szybciej, tym lepiej

Choroba Alzheimera to bardzo poważne schorzenie, które dotyka głównie osób starszych i polega na zaniku neuronów w mózgu. Przez to organizm chorego stopniowo przestaje prawidłowo funkcjonować - zapamiętywać, myśleć abstrakcyjnie, mówić, pisać, a nawet się ruszać. Innymi słowy, w kwestii wiedzy i nabytych w ciągu życia umiejętności cofa się w rozwoju aż do czasów dzieciństwa. 

Niestety, alzheimera nie da się wyleczyć, ale można łagodzić jego objawy. By jakakolwiek terapia była skuteczna, trzeba jednak jak najwcześniej ją rozpocząć, bo z czasem i tak różne metody przestają działać. Dlatego wczesna diagnoza to póki co jedyna nadzieja chorych.

Więcej na temat tego, na czym polega i jak trudne jest życie z alzheimerem dowiecie się z tego tekstu:

CZYTAJ WIĘCEJ >> Zrozumieć chorego z alzheimerem? "Tego się nie da przeżyć. Cud, że on jeszcze nie zwariował"

Zobacz też:

Więcej o: