Tego już nie kupisz w polskich aptekach: serie leku na nadciśnienie i maści na ukąszenia wycofane z obrotu

Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o równoczesnym wycofaniu z obrotu serii leku na nadciśnienie Prestozek Combi oraz popularnej maści na ukąszenia i rany Polibiotic. Decyzje nie są ze sobą powiązane.

Postanowienie dotyczy konkretnych partii obu leków. W przypadku Prestozek Combi chodzi o opakowania 30 tabletek o numerze seryjnym 41601127 z datą ważności do grudnia 2018 roku.

Numer seryjny tubek maści Polibiotic, których nie kupimy już w aptekach, to 01AF0517, z terminem ważności upływającym w maju 2020 roku.

Tabletki na nadciśnienie zostały wycofane ze sprzedaży w aptekach i hurtowniach na terenie całego kraju na wniosek producenta - firmy Adamed Sp. z o.o. - ze względu na odbiegającą od normy zawartość substancji czynnej. Ostatnie badania stabilności wykazały, że jest większa niż powinna, przez co lek może mieć silniejsze działanie.

Ostrzeżenie, nie zakaz

Mimo to GIF nie odradza stosowania już kupionego leku, a jedynie zaleca, by w razie niepokojących zmian stanu zdrowia niezwłocznie udać się do lekarza.

W przypadku maści Polibiotic decyzja również zapadła po interwencji producenta, czyli Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o. Jako powód firma podaje "ryzyko, iż w obrocie znajdują się opakowania zawierające produkt niezgodny z dokumentacją rejestracyjną".

Prestozek Combi jest dostępny wyłącznie na receptę, maść Polibiotic zawierającą mieszankę trzech antybiotyków można kupić bez niej. W innych seriach obu leków nie stwierdzono żadnych wad.

Zobacz też:

Więcej o: