Zapalenie naczyń z nadwrażliwości (Zapalenie małych naczyń skóry)

Zapalenie naczyń z nadwrażliwości to układowa choroba tkanki łącznej. Schorzenie rozpoznawane jest niezwykle rzadko i zazwyczaj współistnieje z innymi stanami chorobowymi. Mimo że przyczyny jego powstawania nie są znane, przypuszcza się, że ma związek z przyjmowaniem niektórych leków.

Układowe zapalenie naczyń to grupa schorzeń skupionych w obrębie tkanki łącznej. Charakteryzują się one uszkodzeniem ścian naczyń krwionośnych i postępującym stanem zapalnym. Bardzo często wskutek choroby uszkodzone zostają niektóre narządy wewnętrzne np. płuca  i nerki. W przypadku zapalenia naczyń z nadwrażliwości zmiany obejmują przede wszystkim skórę i jej naczynia.

Objawy - zapalenia małych naczyń skory

Za zapaleniem naczyń z nadwrażliwości stoi zazwyczaj inna choroba układowa, infekcja (np. zakażenie paciorkowcem, gruźlica, wirusowe zapalenie wątroby). Czasem pojawia się w towarzystwie choroby nowotworowej lub przy przyjmowaniu niektórych leków. Pierwsze objawy schorzenia bardziej przypominają klasyczną grypę (gorączka, bóle mięśni i stawów) niż chorobę naczyń. Dopiero pojawienie się zmian skórnych nie pozostawia wątpliwości. U większości pacjentów, najczęściej na pośladkach lub kończynach, pojawia się pokrzywka, osutka, pęcherzyki lub grudki z owrzodzeniem. Zmiany te bardzo rzadko wywołują swędzenie bądź uporczywe pieczenie. Niekiedy ustępują samoistnie po upływie kilku tygodni lub miesięcy, by powrócić nawet po bardzo długim okresie uśpienia.

Zapalenie naczyń z nadwrażliwości - diagnoza

Podstawą rozpoznania jest badanie histopatologiczne. W wycinku skóry pobranym do testów widoczny jest stan zapalny wszystkich małych naczyń krwionośnych (przede wszystkim żylnych) oraz częściowa martwica. Naciek zapalny najczęściej składa się neutrofilów, fragmentów jąder komórkowych. Jeśli schorzenie wywołane jest przez farmaceutyki stwierdza się obecność eozynofilów.

W przypadku gdy diagnoza wykaże zmiany po skórą, w obrębie narządów wewnętrznych wyklucza się zapalenie naczyń z nadwrażliwości.

Sposoby leczenia naczyń z nadwrażliwości

Sposób leczenia związany jest czynnikiem odpowiedzialnym za rozwój choroby. Gdy związana jest innym schorzeniem lub przyjmowanymi lekami stosuje się terapię odpowiednią dla danego schorzenia bądź odstawia szkodliwy farmaceutyk.

W pozostałych przypadkach podaje się m.in. niesteroidowe leki przeciwzapalne, kortykosteroidy, w cięższych przypadkach sięga się po leki immunosupresyjne oraz cytostatyki. Dodatkowo niezależnie od przyczyny pacjenci powinni osłaniać skórę przed zimnem, zbyt silnym promieniowaniem słonecznym oraz unikać dużego wysiłku fizycznego.

Więcej o: