Polski szpital apeluje do rodziców: nie przywoźcie dziecka z kleszczem na pogotowie. Usuńcie kleszcza w domu

Na stronie internetowej jednego z katowickich szpitali pojawił się apel kierowany do rodziców dzieci, które "złapały" kleszcza. Według specjalistów wizyta na oddziale ratunkowym to najgorsze, co można w takiej sytuacji zrobić.

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 6 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka postanowiły wyjaśnić wszystkim rodzicom, że kleszcze w ciele ich dzieci to nie powód, żeby szukać ratunku na pogotowiu.

W roli eksperta wystąpiła doktor Barbara Kunsdorf-Bochnia z GCZD, która jasno wytłumaczyła, dlaczego to błąd:

Kleszcze nie są żadnym wskazaniem do wizyty na szpitalnym oddziale ratunkowym. Są wręcz przeciwwskazaniem, dlatego że czekając na konsultację zdrowe dziecko z kleszczem styka się z dziećmi z infekcją. Pamiętajmy też, że pacjent z kleszczem w wyniku zastosowania procedury ratunkowej TRIAGE będzie zakwalifikowany jako pacjent z grupy zielonej. Tym samym może na konsultację medyczną oczekiwać nawet do 8 godzin

Zamiast tego lekarka radzi, by samemu usunąć pasożyta za pomocą specjalnych przyrządów, które można kupić w każdej aptece: pęset (dr Kunsdorf-Bochnia poleca te plastikowe, bo metalową można uszkodzić kleszcza zamiast go wyciągnąć), pompek próżniowych, czy tzw. lass.

Spirytus i Sanepid

Rankę po ukąszeniu pajęczaka ekspertka zaleca zdezynfekować wodą utlenioną, oxycortem lub spirytusem, a samego pasożyta zachować i przekazać lokalnej stacji Sanepidu, która zbada, czy był nosicielem jakichś chorób.

Jeśli rodzice nie potrafią lub z różnych powodów nie chcą samodzielnie usuwać kleszcza, powinni zabrać dziecko do lekarza pierwszego kontaktu. Każdy z nich z zasady ma w swoim gabinecie odpowiednie narzędzia i kwalifikacje do przeprowadzenia tego nieskomplikowanego, choć koniecznego zabiegu.

Ważne, by zrobić to możliwie jak najszybciej, bo kleszcze przenoszą groźne i trudne do wyleczenia choroby:

CZYTAJ WIĘCEJ >> Kleszcze atakują, a na boreliozę nie ma szczepionki

Najlepiej jednak zapobiegać, nie leczyć. Wybierając się w miejsca, które mogą być potencjalnym siedliskiem kleszczy, czyli do lasu, parku, na łąkę czy nawet tam, gdzie rośnie wysoka trawa, ubierzmy dzieci i siebie w ubrania zakrywające jak najwięcej ciała. Przydadzą się też nakrycia głowy i zabudowane buty oraz środki przeciwko kleszczom, które zapewnią dodatkową, choć krótkotrwałą ochronę.

Zobacz też:

Olejek miętowy na usunięcie kleszcza? Eksperci: "Działa, ale może przynieść więcej szkody niż pożytku"

Kleszcze - choroby odkleszczowe

Więcej o:
Komentarze (173)
Polski szpital apeluje do rodziców: nie przywoźcie dziecka z kleszczem na pogotowie. Usuńcie kleszcza w domu
Zaloguj się
 • Maria Bobrowska

  Oceniono 169 razy 151

  Mister Szyszko powinien zamiast zajmować się kornikami to powinien zając się kleszczami A minister zdrowia zamiast zajmować się tabletką dzień po ,które ponoć żremy jak cukierki ,powinien udostępnić refundowane badania na bareliozę ..

 • Monika Legierska

  Oceniono 64 razy 58

  To nie prawda że można kleszcza przekazać placówce sanepidu do badania Obdzwonilam okoliczne stacje żadna nie wykonywała tych badań nawet w Poznaniu Musiałam wysłać kleszcza do prywatnej placówki badawczej i zapłacić 400 zł za badanie Wysyłałam bo jestem w ciąży i chciałam uniknąć antybiotyku Niestety kleszcz mimo że malutki młodziutki był nosicielem boreliozy

 • assaki1

  Oceniono 53 razy 45

  Ciekawe to co piszecie. A co z osobami doroslymi? Jakiś czas temu złapałam kleszcza, który był dla mnie trudno dostępny do usunięcia go przeze mnie. Pojechałam od razu do przychodni studenckiej Palma w Łodzi, tam Pani powiedziała że muszę się zgłosić do chirurga.. poradziła inna placówkę, kolejna placówka potem kolejna, żeby się dowiedzieć, że w całej Łodzi nie ma akurat chirurga na dyżurze i w ostatniej placówce poradzono mi abym jechała na pogotowie. Po 5 godzinach pojechalam.. 2h czekania. I ja się pytam po co z kleszczem do chirurga? Sama bym go wyjęła gdyby nie to że był na plecach a nie miałam kompletnie nikogo w poblizu kto mógłby mi to akurat wyjąć...

 • Black Swan

  Oceniono 48 razy 36

  Tak jest... Nie przywozcie dzieci z kleszczami w glowie.. Przywiezcie same glowy a dzieci zostawcie w domu...

 • Aga Nessie Nowak

  Oceniono 51 razy 35

  Oxycort nie jest środkiem dezynfekcyjnym! Zastanówcie się, co piszecie! Straszliwa i potencjalnie niebezpieczna bzdura. Na pewno nie pomyliło się wam z Octeniseptem?

 • sp_00n

  Oceniono 34 razy 32

  sanepid.. haha.. odesłali mnie z kleszczem ostatnio także proszę zweryfikować swoje źródła.

 • wkkr

  Oceniono 31 razy 29

  E tam, jam usiałem psa zwieźć do veta z kleszczem.
  Kleszcz usadowił się tuz nad powieką a pies tak się wił że nie byliśmy w stanie mu tego kleszcza wyciągnąć.
  U lekarza problemów nie było żadnych. Pies był spokojny jak baranek.
  No ale lekarza to on się strasznie boi.....

 • boo-boo

  Oceniono 35 razy 25

  Z pewnością o 20-stej można podjechać do lekarza pierwszego kontaktu- chyba na księżycu.....

 • mossowski

  Oceniono 27 razy 25

  Ten apel właściwie mnie nie dziwi. To tylko sygnał, wstęp informujący pacjenta, że na tzw. NFZ nie można liczyć na żadnym etapie chorób od kleszczowych. Od 3 lat walczę z Mycoplasmą i wierzcie lub nie, ale cała impreza do tej pory kosztowała mnie około 40 000zł. Z NFZ na walkę z tą bakteria mogłem liczyć na równe 0zł.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX