Barszcz Sosnowskiego - groźny gigant. Leczenie oparzeń barszczem Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego nie tylko groźnie wygląda, lecz także potrafi narobić poważnych szkód. Powoduje uciążliwe, źle gojące się oparzenia. Barszcz Sosnowskiego to roślina, do której nie warto się zbliżać; po kontakcie z nią należy udać się do lekarza.

Barszcz Sosnowskiego: co to jest?

Osławiony barszcz Sosnowskiego to roślina z rodziny selerowatych. Przyszła do nas z obszarów byłego Związku Radzieckiego, gdzie została mylnie sklasyfikowana jako pożyteczna. Niestety, prędko okazało się, że barszcz szkodzi zarówno uprawom, jak i ludziom. Rozprzestrzenia się szybko i efektywnie, jest zdumiewająco żywoty, potrafi wytrzymać kilka lat. Do dziś rozprzestrzenił się po całej Polsce. Należy mieć się przed nim na baczności - unikać go i nie zbliżać się do niego. Powoduje poważne oparzenia; niektóre kontakty z barszczem Sosnowskiego skończyły się śmiercią.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Barszcz Sosnowskiego: jak wygląda?

Tę diabelską roślinę rozpoznać nietrudno. Może osiągać niebotyczne rozmiary - miewa nawet do 4 metrów wysokości, a łodyga potrafi rozrosnąć się o 10 centymetrów średnicy. Wielkie liście przypominające rozczapierzone dłonie mają średnicę do półtora metra. Kwiaty barszczu wyglądają jak przerośnięty koper.

Barszcz Sosnowskiego: objawy oparzenia

Dotknięcie barszczu Sosnowskiego może wywołać groźne oparzenia. Wywołują to furanokumaryny, substancje zawarte w roślinie. Po oparzeniach mogą pozostać blizny. Objawy oparzenia barszczem Sosnowskiego to:

  • zaczerwienienie skóry,
  • pęcherze wypełnione płynem,
  • ból,
  • świąd.

Dodatkowe dolegliwości, które mogą się pojawić po kontakcie z tą groźną rośliną to:

  • ból głowy,
  • nudności,
  • wymioty,
  • zapalenie spojówek,
  • uszkodzenia dróg oddechowych.

Oparzenia pojawiają się po około trzydziestu minutach (czasem po dwóch godzinach) i nasilają przez dobę. Zapalenie trwa kilka dni. Przez następne tygodnie, miesiące, a nawet lata, skóra w miejscu oparzenia jest ciemniejsza i bardziej wrażliwa na działanie promieni słonecznych.

Przeczytaj: ABCDE czerniaka - 5 cech, które pozwolą go odróżnić od niegroźnej zmiany skórnej

Barszcz Sosnowskiego: na co uważać?

Przede wszystkim - nie podchodzić! Zbliżenie się do rośliny grozi poważnymi oparzeniami; czasem nawet przebywanie w pobliżu barszczu niesie za sobą poważne konsekwencje. Unoszące się w powietrzu opary substancji stwarzają realne zagrożenie. Sprzyja temu wysoka temperatura i wilgotność. Jeśli już musimy do barszczu podejść (czy, nie daj Boże, wejść między skupisko roślin), trzeba założyć ubranie z syntetycznej, wodoodpornej tkaniny, rękawice i okulary (lub nawet gogle).

Barszcz Sosnowskiego: jak leczyć?

Jak leczyć oparzenia spowodowane kontaktem z barszczem Sosnowskiego? Pierwszy krok to jak najszybsze przemycie wodą z mydłem miejsc, które miały kontakt z rośliną. Jeżeli jej ofiarą padły oczy, trzeba je przepłukać wodą. Następnie należy udać się do lekarza, ponieważ oparzenia barszczem bywają bardzo poważne.

Oparzenia należy chronić przed słońcem przez co najmniej kilka dni. W gojeniu się oparzeń pomogą maści i kremy dostępne w aptece; złagodzą ból i świąd oraz przyspieszą regenerację skóry.

To także może cię zainteresować:

Zapalenie spojówek to nic takiego? Można stracić wzrok!

Więcej o: