Serwisy społecznościowe wpływają na twoje zdrowie psychiczne. Który szkodzi najbardziej? [BADANIA]

Z mediów społecznościowych korzysta około 90 procent młodych ludzi*. Często odbija się to kosztem ich zdrowia psychicznego. Badania z Wielkiej Brytanii wyłaniają serwis, który jest najbardziej szkodliwy dla psychiki.

Badania przeprowadzili pracownicy Królewskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego (Royal Society for Public Health, RSPH) w Wielkiej Brytanii. Zebrali dane od 1479 Brytyjczyków w wieku od 14 do 24 lat. Pytania dotyczyły związku popularnych serwisów społecznościowych z problemami takimi jak lęk, depresja, samotność, niska samoocena czy prześladowanie w Internecie. Na podstawie uzyskanych informacji udało się uszeregować serwisy od najmniej do najbardziej przyjaznych dla zdrowia psychicznego.

Autorzy badania zwracają uwagę na rosnący problem zaburzeń psychicznych u młodzieży. Według danych RSPH liczba młodych osób, które cierpią na zaburzenia lękowe i depresję wzrosła wciągu ostatnich 25 lat aż o 70 procent.

- Media społecznościowe bywają bardziej uzależniające niż alkohol czy papierosy. Są tak dużą częścią życia młodych ludzi, że nie możemy dłużej ignorować ich wpływu na zdrowie psychiczne - mówi Shirley Cramer, prezeska RSPH.

Instagram na czarnej liście

Niechlubne pierwsze miejsce zajął Instagram. Według badanych to właśnie on ma najbardziej szkodliwy wpływ na psychikę. Na drugim miejscu wylądował Snapchat, a na trzecim - Facebook. Dobrze oceniony został Twitter (czwarte miejsce), a najlepiej - YouTube.

Co jest nie tak z Instagramem? Badani stwierdzili, że korzystanie z serwisu zdecydowanie negatywnie wpływa na samoocenę i potęguje lęk przed odrzuceniem społecznym. Poza tym wywołuje zaburzenia snu (przez kompulsywne "scrollowanie" Instagrama po prostu nie śpimy). Za pozytywną cechę serwisu uznano to, że umożliwia swobodne wyrażanie swojej osobowości.

- Ludzie porównują się do profilów na Instagramie, nie myślą o tym, że te zdjęcia są sfotoszopowane. To przygnębiające, gdy chcesz coś osiągnąć, ale widzisz, że nie dasz rady - zauważa jeden z badanych w spocie promującym akcję.

Za co doceniono YouTube'a? Według pytanych serwis uświadamia, umożliwia wyrażanie siebie i sprzyja budowaniu więzi społecznych.

Co z tym zrobić?

Królewskie Towarzystwo Zdrowia Publicznego nie poprzestaje na statystykach, przedstawia też rozwiązania, które mają polepszyć sytuację. Proponuje między innymi specjalne oznaczanie zdjęć, które zostały komputerowo "poprawione". Zaleca również wprowadzenie powiadomień o zbyt intensywnym używaniu danego serwisu (pojawiałoby się po zbyt długim korzystaniu ze strony). Rozsądnym rozwiązaniem jest również automatyczne wyłapywanie fraz, które mogą wydać się niepokojące, a następnie udzielanie danemu użytkownikowi odpowiednich informacji (na przykład numeru infolinii). Takie rozwiązanie wykorzystuje już na przykład serwis Tumblr, który nie został uwzględniony w rankingu.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

To także może cię zainteresować:

*Dane Royal Society for Public Health.

Źródła: BBC, The Independent, Royal Society for Public Health

Więcej o:
Komentarze (14)
Serwisy społecznościowe wpływają na twoje zdrowie psychiczne. Który szkodzi najbardziej? [BADANIA]
Zaloguj się
 • Janusz J23Ola

  Oceniono 19 razy 15

  "Odbija się kosztem ich zdrowia psychicznego"....Nie trzeba być polonistą, by wiedzieć, że albo" odbija się na zdrowiu...", albo" odbywa się kosztem zdrowia". Inaczej mamy błąd frazeologiczny. Sympatyzuję z GW, ale poziom językowy bywa tu często bardzo niski.

 • pull_up_terrain_ahead

  Oceniono 3 razy 3

  Pytanie co jest przyczyna czego. Czy korzystanie z tych mediów obniża nastrój czy próbują poprawić nastrój korzystając z mediów.

 • somtam

  Oceniono 1 raz 1

  Znam osobiscie jedna z celebrytek na instagramie. Ma gigantyczne notowania. Tysiace fanek . Ale jej skladny - rozowy swiat to iluzja. Miala koszmarne dziecinstwo, traumatyczne:( Fanki wierza , ze jest ksiezniczka z rodowodem.

 • 0

  Autorzy badania zapytali bardzo wiele osób o to, jak korzystanie z mediów społecznościowych na nich wpływa. Ludzie mają oczywiście na temat tego, jaki jest ten wpływ, swoje opinie. Być może są to opinie trafne, być może nie, ale z pewnością nie są szczególnie wiarygodne. Wielu ludzi wierzy w leczący wpływ "leków" homeopatycznych, albo wpływ układu planetarnego w momencie narodzin na osobowość i dalsze losy noworodka. Niektórzy ludzie są mądrzy, a niektórzy głupi, wszyscy bez wyjątku są do pewnego stopnia podatni na rozmaite złudzenia dotyczące mechanizmów wpływu.

 • naiwny_debilek

  0

  Niektórzy nie mają takich problemów:
  pbs.twimg.com/media/DAr8hfxXkAAmHUt.jpg:large

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX