Są małe szanse, że umrzesz na to, czego najbardziej się boisz. Pokazuje to ta jedna infografika

Panicznie boisz się katastrofy samolotowej czy ataku złoczyńcy w kominiarce? Cóż, Twój strach jest uzasadniony, jednak według statystyk to raczej słabe uzasadnienie.

Badacze z National Health Service (NHS, Narodowa Służba Zdrowia) w Wielkiej Brytanii opublikowali statystyki, które pokazują, jakie są najczęstsze przyczyny śmierci. Wychodzi na to, że te, których zwykle panicznie się boimy - morderstwo, wojna czy wypadek komunikacyjny - nie znajdują się nawet w pierwszej dziesiątce.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Atlas ryzyka (Atlas of Risk) stworzony przez NHS umożliwia sprawdzenie danych dla całej populacji Anglii oraz wybranej płci i określonych grup wiekowych. Niestety, nie można sprawdzić statystyk innych krajów. Można jednak przypuszczać, że główne przyczyny zgonów w Europie Zachodniej i Środkowej są dość podobne.

"Natłok ostrzeżeń dotyczących zdrowia sprawia, że tracimy dystans, zaczynamy martwić się drobiazgami i ignorujemy poważne zagrożenia" - można przeczytać na stronie NHS. Atlas ryzyka ma stawiać choroby w odpowiedniej perspektywie i zwracać uwagę na te, które zwykle ignorujemy (choć są w naszym otoczeniu powszechne).

Najprawdopodobniej wysiądzie ci serce

Na pierwsze miejsce w statystykach wysuwają się choroby serca, szerzej - choroby układu krążenia (33,7 procent). Gonią je nowotwory (23,4 procent), mocny gracz w kategorii śmiertelności. Ostatnie na podium są choroby układu oddechowego (13,7 procent). Wypadki komunikacyjne to jedynie 0,57 procent zgonów, a morderstwa - 0,21.

Najczęstsze bezpośrednie przyczyny śmierci wg NHS UKNajczęstsze bezpośrednie przyczyny śmierci wg NHS UK NHS / http://www.nhs.uk/Tools/Documents/risk.swf / redakcja

Nowotwory groźniejsze dla kobiet

Dociekliwi mogą ustawić na wykresie swój wiek i płeć. Wyniki dają do myślenia. Po przestawieniu opcji na tryb żeński dla osób pomiędzy 20 a 44 rokiem życia okazuje się, że młode kobiety umierają przede wszystkim na raka (aż 36,6 procent). Choroby układu krążenia są na drugim miejscu, jednak dość daleko - to 13,7 procent kobiet. Trzecie miejsce przypada zaburzeniom trawienia (9,8 procent).

Przeczytaj: Rak - jaki występuje najczęściej, ilu z nas na niego umiera, jak mu zapobiegać?

Mężczyźni skłonni do samobójstw

Statystyki dla mężczyzn w tym samym wieku zaskakują jeszcze bardziej, choć pierwsze miejsce jest dość standardowe - choroby układu krążenia. Na drugim miejscu są jednak samobójstwa (aż 13,4 procent), na trzecim - nowotwór (11,6 procent).

Na otyłość nie umrzesz, ale...

W Atlasie ryzyka można sprawdzić również czynniki, które zabijają nas pośrednio, są więc jednym ze skutków, ale nie bezpośrednią przyczyną. Wykres dla całej populacji w każdym wieku pokazuje, że najgroźniejsze jest wysokie ciśnienie (16,2 procent), a także palenie papierosów (15,5), wysoki poziom cholesterolu (13,5) i otyłość (10,1).

Najpowszechniejsze czynniki ryzyka wg NHS UKNajpowszechniejsze czynniki ryzyka wg NHS UK NHS / http://www.nhs.uk/Tools/Documents/risk.swf / redakcja

A może wojna?

Prawdopodobieństwo śmierci podczas wojny dotyczy jedynie 0,02 procent Anglików. Oczywiście istnieje możliwość, że Korea Północna w końcu zrealizuje swoje groźby i spuści bombę atomową - wtedy statystyki przewrócą się do góry nogami, także w Polsce. I nie pomoże tu nawet płyn Lugola.

Cały Atlas ryzyka możesz zobaczyć tutaj.

To także może cię zainteresować:

Kobiecy zawał - to musisz wiedzieć

Więcej o: