Wskaźnik talia-biodra (waist-hip ratio, WHR) - co to jest i jak obliczyć WHR?

Wskaźnik talia-biodra (waist-hip ratio, WHR) obliczany jest po to, by umożliwić ocenę typu sylwetki i otyłości. Waist-hip ratio nie stanowi wartości ostatecznej, trzeba go traktować z ostrożnością.

Waist-hip ratio: co to takiego?

Wskaźnik talia–biodra, z angielskiego waist-hip ratio (stąd skrót WHR), to wynik pomiaru, który ma pomóc w ocenie rodzaju sylwetki oraz, ewentualnie, typu otyłości. Pomiary WHR wykonuje się u osób, które mają BMI wskazujące na nadwagę lub otyłość. Wskaźnik talia-biodra nie będzie miarodajny u osób z prawidłowym BMI i kobiet w ciąży. WHR oblicza się poprzez podzielenie obwodu ciała mierzonego w talii przez obwód bioder. Podsumowując: WHR = obwód talii/obwód bioder.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Waist-hip ratio: po co?

WHR, podobnie jak inne pomiary parametrów ciała (np. BMI czy BIA), mają pomagać w ocenie ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, a także ułatwiać ustalenie odpowiedniego leczenia otyłości. Podwyższony wskaźnik WHR oznacza najprawdopodobniej albo otyłość brzuszną, albo otyłość pośladkowo-udową. Ta pierwsza jest groźniejsza dla zdrowia (choć druga też nie wpływa na zdrowie korzystnie). Kobiety i mężczyźni ze zbyt wysokim WHR mogą mieć problemy z płodnością.

WHR pozwala na określenie typu sylwetki z otyłością. Typy sylwetki to:

  • typ jabłko (otyłość brzuszna, androidalna) - spotykana zwykle u mężczyzn i kobiet po menopauzie, zdecydowanie zwiększa ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia czy cukrzycę typu 2;
  • typ gruszka (otyłość pośladkowo-udowa) - występuje częściej u kobiet, tkanka gromadzi się w okolicy bioder i ud.

Zobacz: Terapia testosteronem w walce z otyłością i chorobami krążenia. To bezpieczne

Waist-hip ratio: wartości

Znaczenie wartości WHR jest różne dla kobiet i mężczyzn. O otyłości brzusznej u mężczyzn można wnioskować wtedy, gdy WHR jest większy lub równy 1,0, a o otyłości pośladkowo-udowej - niższy niż 1,0. Otyłość brzuszną u kobiet oznacza WHR wyższy lub równy 0,8; otyłość pośladkowo-udowa to WHR poniżej 0,8.

Niektórzy psycholodzy ewolucyjni sugerują, że najatrakcyjniejsze dla mężczyzn są kobiety o WHR 0,7. Nie będziemy się jednak nad tym pochylać, ponieważ to sąd dość kontrowersyjny i wysoce wątpliwy.

Waist-hip ratio: jak zmierzyć się prawidłowo?

Pomiar z talii powinno się zebrać w połowie odległości między górnym brzegiem grzebienia kości biodrowej a dolnym łukiem żeber (na wysokości pępka). Biodra należy zmierzyć poprzez objęcie miarką największej wypukłości pośladków.

To także może cię zainteresować:

Leptyna: hormon sytości. Czy to ona jest winna, że tyjesz?

Więcej o: