Wskaźnik talia–biodra, z angielskiego waist-hip ratio (stąd skrót WHR), to wynik pomiaru, który ma pomóc w ocenie rodzaju sylwetki oraz, ewentualnie, typu otyłości. Pomiary WHR wykonuje się u osób, które mają BMI wskazujące na nadwagę lub otyłość. Wskaźnik talia-biodra nie będzie miarodajny u osób z prawidłowym BMI i kobiet w ciąży. WHR oblicza się poprzez podzielenie obwodu ciała mierzonego w talii przez obwód bioder. Podsumowując: WHR = obwód talii/obwód bioder.
Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
WHR, podobnie jak inne pomiary parametrów ciała (np. BMI czy BIA), mają pomagać w ocenie ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, a także ułatwiać ustalenie odpowiedniego leczenia otyłości. Podwyższony wskaźnik WHR oznacza najprawdopodobniej albo otyłość brzuszną, albo otyłość pośladkowo-udową. Ta pierwsza jest groźniejsza dla zdrowia (choć druga też nie wpływa na zdrowie korzystnie). Kobiety i mężczyźni ze zbyt wysokim WHR mogą mieć problemy z płodnością.
WHR pozwala na określenie typu sylwetki z otyłością. Typy sylwetki to:
Zobacz: Terapia testosteronem w walce z otyłością i chorobami krążenia. To bezpieczne
Znaczenie wartości WHR jest różne dla kobiet i mężczyzn. O otyłości brzusznej u mężczyzn można wnioskować wtedy, gdy WHR jest większy lub równy 1,0, a o otyłości pośladkowo-udowej - niższy niż 1,0. Otyłość brzuszną u kobiet oznacza WHR wyższy lub równy 0,8; otyłość pośladkowo-udowa to WHR poniżej 0,8.
Niektórzy psycholodzy ewolucyjni sugerują, że najatrakcyjniejsze dla mężczyzn są kobiety o WHR 0,7. Nie będziemy się jednak nad tym pochylać, ponieważ to sąd dość kontrowersyjny i wysoce wątpliwy.
Pomiar z talii powinno się zebrać w połowie odległości między górnym brzegiem grzebienia kości biodrowej a dolnym łukiem żeber (na wysokości pępka). Biodra należy zmierzyć poprzez objęcie miarką największej wypukłości pośladków.