Sukces opolskiego szpitala. Postępy w walce z parkinsonem

Wojewódzkie Centrum Medyczne w Opolu może poszczycić się wielkim sukcesem. 28 kwietnia lekarze z WCM przeprowadzili operację, która miała pomóc choremu na parkinsona 62-letniemu pacjentowi.

Mężczyzna jest w zaawansowanym stadium choroby, jednak dzięki operacji jego stan znacznie się poprawił. Operacja miała na celu wszczepienie pacjentowi neurostymulatora mózgowego; jest to rodzaj głębokiej stymulacji mózgu (deep brain stimulation, DBS). "Operacja trwała sześć godzin i zakończyła się pełnym sukcesem. Już w trakcie zabiegu obserwowano ustępowanie objawów choroby" - powiedział dr n. med. Dariusz Łątka, ordynator Oddziału Neurochirurgii WCM.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Na czym to polega?

Miejsce, w które wszczepiony będzie neurostymulator, ustala się precyzyjnie za pomocą badań obrazowych z użyciem ramy stereotaktycznej, metalowej obręczy z systemem naprowadzania. Następnie metodą stereotaksji, czyli niezwykle dokładnego umieszczenia końcówki dowolnego narzędzia w trójwymiarowej przestrzeni, umieszcza się elektrodę mózgową. "Neurostymulator włączamy pacjentowi ok. miesiąc po implantacji. Do tego czasu obserwuje się poprawę związaną z samym uszkodzeniem miejsca implantacji czyli jądra niskowzgórzowego. Dalsze zaburzenie jego funkcjonowania zapewni drażnienie prądem generowane przez neurostymulator. A to klucz do sukcesu terapii" - tłumaczy Łątka.

Będzie więcej operacji w Opolu?

Wojewódzkie Centrum Medyczne w Opolu to jedyny ośrodek niekliniczny w Polsce, w którym wykonano operację służącą głębokiej stymulacji mózgu. Szpital kliniczny to taka placówka, w której prowadzi się zarówno działalność leczniczą, jak i badawczą. Jednostka niekliniczna, którą jest WCM w Opolu, świadczy usługi lecznicze, nie zajmuje się jednak działalnością naukową. Niebawem ma się to zmienić - na stronie ośrodka można znaleźć informację o tym, że WCM przekształci się w szpital kliniczny. Dzięki temu lekarze będą w stanie wykonywać więcej zabiegów opierających się na stereotaksji. WCM planuje także wyposażyć się w nowy system obrazowania środoperacyjnego oraz nowoczesny sprzęt do stereotaksji, który dotychczas był wypożyczany.

To nie koniec leczenia

62-letni pacjent jest pod stałą obserwacją lekarzy - możliwe, że przejdzie kolejną operację. "Kontrolne badania obrazowe pokazały idealne osadzenie elektrody, a pacjent w pierwszych dniach od operacji jest bardzo zadowolony i zachwycony jakością opieki w opolskim ośrodku. Najbliższy miesiąc pokaże, czy zdecydujemy się na drugi etap tego leczenia, czyli implantację elektrody do drugiej półkuli mózgu" - podsumowuje Łątka.

Źródła: Nowa Trybuna Opolska, Rynek Zdrowia, Wojewódzkie Centrum Medyczne w Opolu

To także może cię zainteresować:

Więcej o: