3 grudnia - Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych 2016

3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. W 2016 roku Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych odbywa się już po raz 24.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych został ustanowiony w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Święto ma służyć przede wszystkim informowaniu i edukowaniu o sytuacji ludzi z niepełnosprawnością. Obchody skupiają się na zaakcentowaniu tego, że niepełnosprawni powinni cieszyć się pełnią praw człowieka w każdym ich aspekcie - społecznym, ekonomicznym, kulturowym, politycznym. 3 grudnia nie pozwala zapomnieć o tym, że osoby niepełnosprawne wciąż napotykają bariery, czy to architektoniczne, czy mentalnościowe.

"Małe" przeszkody nie do pokonania

Według Światowej Organizacji Zdrowia niepełnosprawni to co najmniej 10% populacji. Z danych Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych wynika, że liczba ta w Polsce wynosi prawie 5 milionów mieszkańców, a więc ponad 12% ludności. Pełnosprawni często nie dostrzegają trudności, które czyhają na osoby z niepełnosprawnością. Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ma zwrócić uwagę na to, że czasem brak poręczy, zbyt wysoki chodnik, zepsuta winda czy niedostosowana toaleta mogą pozbawić niektórych z nas szansy na normalne, pełnoprawne funkcjonowanie.

Bartek jest niepełnosprawny, ale nie ma dla niego rzeczy niemożliwych. Przejedzie 900 kilometrów na wózku

Więcej o: