1 grudnia - Światowy Dzień Walki z AIDS 2017

1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień Walki z AIDS. Liczne kampanie i akcje odbywające się w tym czasie mają upowszechniać wiedzę o wirusie i chorobie. Światowy Dzień Walki z AIDS to okazja, by rozważyć przebadanie się na obecność wirusa HIV.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Światowy Dzień Walki z AIDS - dlaczego to takie ważne?

1 grudnia to Światowy Dzień Walki z AIDS. Został ustanowiony przez ONZ w 1988 roku. Dlaczego? Według statystyk UNAIDS z 2015 roku na świecie żyje prawie 37 milionów osób zakażonych wirusem HIV. To epidemia, o której wciąż ciężko rozmawiać - chorzy cały czas spotykają się z niezrozumieniem, brakiem tolerancji i strachem. Co druga chora osoba nie wie, że jest nosicielem wirusa. HIV ma około 37 tysięcy mieszkańców Polski.

> Sprawdź: HIV: co to za wirus i co trzeba o nim wiedzieć

Ważnym elementem Światowego Dnia Walki z AIDS jest szerzenie wiedzy o profilaktyce choroby. Światowy Dzień AIDS ma informować i edukować, a także manifestować solidarność z osobami z HIV i AIDS oraz ich bliskimi. Swoje symboliczne wsparcie można pokazać Czerwoną Kokardką.

Mnie to nie dotyczy!

Niestety, wiele osób wciąż myśli, że HIV i AIDS ich nie dotyczy. Blisko 90% Polaków nigdy nie wykonało testu na obecność wirusa. W powszechnym mniemaniu ta choroba dotyka tylko tych, którzy biorą narkotyki i mają wielu partnerów seksualnych. To prawda, że te czynniki zwiększają ryzyko zakażenia HIV, jednak może się do zdarzyć każdemu z nas - nie musimy być tego świadomi. Pech, chwilowa nieostrożność, niewiedza. Przyczyn jest wiele, dlatego powinniśmy robić badanie na HIV/AIDS regularnie i bez skrępowania.

HIV i AIDS - co robić?

Przede wszystkim uczyć się o HIV i AIDS. To, że nie zrobimy badania, nie spowoduje, że choroba "przejdzie". HIV nie przechodzi. Część chorych woli nie wiedzieć o tym, że są nosicielami wirusa, ponieważ paraliżuje ich strach. Niesłusznie. Im wcześniej zdiagnozuje się nosicielstwo HIV, tym wcześniej można będzie się znaleźć pod opieką lekarza i zacząć przyjmować leki. Są one refundowane przez NFZ i, regularnie przyjmowane, przynoszą świetne efekty. W większych polskich miastach działają Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne (PKD), w których można zrobić bezpłatne i anonimowe badanie na obecność HIV, a także zasięgnąć rady specjalisty.

Zobacz koniecznie:

> AIDS - choroba nieuleczalna, ale da się z nią żyć... Jeśli na czas namierzysz wroga

> Test na HIV - badanie niemal dla każdego

> Zakażenie HIV może dotyczyć każdego z nas

"Wiesz, kochanie, nie musimy używać prezerwatywy...". Jak przekonać partnera, żeby zrobił test na HIV?

Więcej o: