Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu 2016 - dobry pretekst do zerwania z nałogiem

17 listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. To doskonała okazja, aby wyrwać się ze szponów nałogu. Dzień bez papierosa może przerodzić się w tydzień, miesiąc... w końcu uda nam się pożegnać z "dymkiem".

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu obchodzony jest w trzeci czwartek listopada, w 2016 ten dzień wypada 17 listopada. Chociaż to wydarzenie możemy znaleźć w wielu kalendarzach świąt nietypowych, jest ono jak najbardziej ważne i znaczące.

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu: od czego się zaczęło?

Nie od dziś wiadomo, że pewne działania łatwiej podejmować w grupie. Z pomysłem na to, aby przestać palić (chociaż) przez jeden dzień było podobnie. W styczniu 1974 roku Lynn Smith zaproponował czytelnikom gazety "Monticello Times", której był wydawcą, aby na jeden dzień zrezygnowali z sięgania po tytoń. Na jego apel odpowiedziało 300 osób, które zadeklarowały, że przestaną palić (chociaż na ten jeden dzień). Ich nazwiska zostały umieszczone na pierwszej stronie gazety, a po kilku miesiącach 9 proc. z tych ludzi zgłosiło, że udało im się skutecznie zerwać z nałogiem.

W promocję tego wydarzenia po pewnym czasie zaangażowało się Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem (American Cancer Society), na początku dzień bez papierosa był promowany w Minessocie, a w 1976 roku został rozpropagowany na świecie. Ustalono, że Światowy Dzień Rzucania Tytoniu będzie obchodzony w trzeci czwartek listopada.

Palenie papierosów w Polsce

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, w Polsce papierosy nałogowo pali około 9 milionów osób. 18-24 lata - to wiek, w którym ludzie zaczynają palić nałogowo. Ponad 50 proc. uzależnionych od nikotyny osób, chciałoby skończyć z nałogiem. Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu jest doskonałą okazją, aby to zrobić.

To także może cię zainteresować:

Więcej o: