Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu obchodzony jest w trzeci czwartek listopada, w 2016 ten dzień wypada 17 listopada. Chociaż to wydarzenie możemy znaleźć w wielu kalendarzach świąt nietypowych, jest ono jak najbardziej ważne i znaczące.
Nie od dziś wiadomo, że pewne działania łatwiej podejmować w grupie. Z pomysłem na to, aby przestać palić (chociaż) przez jeden dzień było podobnie. W styczniu 1974 roku Lynn Smith zaproponował czytelnikom gazety "Monticello Times", której był wydawcą, aby na jeden dzień zrezygnowali z sięgania po tytoń. Na jego apel odpowiedziało 300 osób, które zadeklarowały, że przestaną palić (chociaż na ten jeden dzień). Ich nazwiska zostały umieszczone na pierwszej stronie gazety, a po kilku miesiącach 9 proc. z tych ludzi zgłosiło, że udało im się skutecznie zerwać z nałogiem.
W promocję tego wydarzenia po pewnym czasie zaangażowało się Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem (American Cancer Society), na początku dzień bez papierosa był promowany w Minessocie, a w 1976 roku został rozpropagowany na świecie. Ustalono, że Światowy Dzień Rzucania Tytoniu będzie obchodzony w trzeci czwartek listopada.
Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, w Polsce papierosy nałogowo pali około 9 milionów osób. 18-24 lata - to wiek, w którym ludzie zaczynają palić nałogowo. Ponad 50 proc. uzależnionych od nikotyny osób, chciałoby skończyć z nałogiem. Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu jest doskonałą okazją, aby to zrobić.
To także może cię zainteresować: