Bakteryjne zapalenie opon mózgowych - reaguj jak najszybciej!

Bakteryjne zapalenie opon mózgowych to bardzo niebezpieczna choroba zakaźna, której objawów nigdy nie należy lekceważyć. W tym przypadku liczy się jak najszybsza diagnoza lekarska i natychmiastowe rozpoczęcie leczenia. Sprawdź, jakie objawy powinny cię zaniepokoić.

Bakteryjne zapalenie opon mózgowych - co to za choroba?

Bakteryjne zapalenie opon mózgowych to bardzo groźne schorzenie, które jest wynikiem ataku bakterii na wybrane struktury mózgu. Inna nazwa to ropne zapalenie opon mózgowych.Ta ostra choroba zakaźna wymaga jak najszybszej hospitalizacji.

Cechuje ją znacznie ostrzejszy przebieg niż w przypadku wirusowego zapalenia opon mózgowych. Najczęściej dotyka dzieci, ale chorują na nią także osoby dorosłe. Co najgorsze, może zakończyć się śmiercią chorego, nawet w przypadku zastosowania leczenia.

Wśród najczęstszych przyczyn zakażenia wymienia się m.in. niewłaściwą higienę, obniżoną odporność organizmu, pracę ze zwierzętami, a także przebywanie przez dłuższy czas w dużych skupiskach ludzi (przedszkola, akademiki, ośrodki wypoczynkowe, koszary).

Czasami schorzenie rozwija się skrajnie szybko - zanim chory rozpocznie leczenie, bakterie atakują jego krew. Dochodzi wówczas do bardzo groźnego dla zdrowia zatrucia krwi. Może to niestety wiązać się z bardzo niebezpiecznymi konsekwencjami, takimi jak np. śpiączka, czy śmierć chorego.

Bakteryjne zapalenie opon mózgowych – najczęstsze objawy

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

  • znacznie podwyższona temperatura
  • sztywność karku
  • nudności i wymioty
  • silne bóle głowy
  • dreszcze
  • bóle stawów
  • bóle mięśni

W niektórych przypadkach chorzy skarżą się także na drgawki, nadwrażliwość na światło, nienaturalną dla nich senność, a nawet zaburzenia świadomości.

Reaguj jak najszybciej

W przypadku pojawienia się wyżej wymienionych objawów konieczny jest jak najszybszy kontakt z lekarzem. Należy pamiętać, że symptomy w przypadku wirusowego zapalenia opon mózgowych mogą być bardzo podobne.Choremu niestety trudno samodzielnie postawić trafną diagnozę, dlatego to z jakim rodzajem choroby mamy do czynienia koniecznie powinien ocenić lekarz.

Jeśli zakażenie zostanie już wykryte, wymagana jest natychmiastowa hospitalizacja chorego. Szybkie rozpoczęcie leczenia to sposób na uniknięcie uszkodzeń mózgu oraz śmierci chorego.

Więcej o: