"Kiedy i na co umrę, jeśli dziś mam 35 lat"? Powstała symulacja, która próbuje odpowiedzieć na te pytania

Jak umrzesz? Ilu lat dożyjesz? - wydawałoby się, że są to raczej pytania z kategorii "do wróżki" niż zagwozdki gnębiące racjonalny świat nauki. A jednak nie. Naukowcy chwytają się wszelkich sposobów, by choć zbliżyć się do potencjalnych odpowiedzi. Co zdołali ustalić?

Statystyk Nathan Yau stworzył interaktywną symulację obrazującą, jakie są główne przyczyny śmierci w zależności od obecnego wieku, płci i rasy. Symulacja została sporządzona w oparciu o realne akty zgonu z okresu 1999 – 2014 z USA. Szacuje prawdopodobieństwo śmierci m.in. z powodu nowotworów, infekcji, chorób układu krążenia, układu nerwowego, pokarmowego, a także czynników zewnętrznych tj. wypadków. Uwzględnia główne kategorie chorób z Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD – 10.

Wady wrodzone, zawał serca, wypadki - co kogo najczęściej zabija?

Siłą rzeczy, śmiertelność była niska dla dzieci, osób młodych i rosła wraz z wiekiem. Jak wskazuje Yau, przyczyną zgonów wśród osób młodszych zazwyczaj są okoliczności zewnętrzne, tj. wypadki i tragiczne wydarzenia. Przykładowo przy założeniu, że chłopiec, który dziś ma 8 lat, umrze w wieku 18 lat, najbardziej prawdopodobną przyczyną jego śmierci będą okoliczności zewnętrze, tj. wypadek. I choć wypadki są częstą przyczyną śmierci dla młodych obu płci, psycholodzy zauważają, że płeć męska jest bardziej skłonna do podejmowania ryzykownych zachowań, przez co w większym stopniu wystawia się na zagrożenie także w późniejszych latach.

zz Flowing Data

Na symulacji powyżej: prawdopodobieństwo śmieci w wieku 23 lat kogoś, kto obecnie ma 6 lat.

Im jesteśmy starsi, tym większe prawdopodobieństwo zgonu z powodów zdrowotnych. Co zabija nas najczęściej? - Wcale nie nowotwory. Mimo swojej „medialnej sławy zabójców”, to nie one stoją za śmiercią większości z nas – i to niezależnie od czynników demograficznych – zaznacza autor statystyk, zaskoczony takim rezultatem.

Najbardziej prawdopodobną przyczyną śmierci 50-latków – zarówno kobiet, jak i mężczyzn – są choroby układu krążenia (śmieć np. w wyniku zawału serca). Dodatkowo dla osób po 80. roku życia ryzyko śmierci w wyniku chorób serca wzrasta aż o 40 proc. Na drugiej pozycji potencjalnych przyczyn zgonu wśród 50-latków lokują się nowotwory. Jeśli obecnie jesteś 30-letnim mężczyzną, a umrzesz w wieku 80. lat, statystycznie rzecz ujmując, najbardziej możliwą przyczyną twojej śmierci będą właśnie choroby sercowo-naczyniowe lub - w drugiej kolejności - nowotwór.

Szacunkowe prawdopodobieństwa śmierci w wieku 81 lat dla mężczyzny obecnie w wieku 30 lat.Szacunkowe prawdopodobieństwa śmierci w wieku 81 lat dla mężczyzny obecnie w wieku 30 lat. Flowing Data

Powyżej: symulacja prawdopodobieństwa zgonu w wieku 81 lat dla czarnoskórego mężczyzny obecnie w wieku 30 lat.

A niemowlęta, które narodziły się dopiero teraz? Najbardziej prawdopodobnymi przyczynami ich zgonu w pierwszych latach życia są wady wrodzone i komplikacje okołoporodowe.

Prawdopodobieństwo zgonu w wieku 6 lat dla dzisiejszego noworodkaPrawdopodobieństwo zgonu w wieku 6 lat dla dzisiejszego noworodka Flowing Data


Powyżej: Prawdopodobieństwo zgonu w wieku 6 lat dla dopiero co urodzonego dziecka.

Jak korzystać z interaktywnego narzędzia?

Wybierz swoją płeć i rasę w rubrykach zamieszczonych powyżej symulacji oraz wprowadź swój obecny wiek (za pomocą suwaka), a grafika wyświetli układ różnokolorowych kropek odpowiadający prawdopodobieństwu śmierci i jej przyczyn dla osób w twojej kategorii, czyli np. prawdopodobieństwo śmierci w kolejnych latach życia dla białych kobiet, które teraz mają 45 lat. Kolor kropek wskazuje na możliwe przyczyny zgonu, a ich liczba na częstotliwość ich występowania w wybranej grupie. Wykres słupkowy po prawej stronie pokazuje dodatkowo odsetek osób umierających z powodu konkretnych przyczyn.

Możesz też ustawić wiek na 0 i obserwować, jak ilość kolorowych kropek odpowiadających zgonom początkowo jest znikoma, by z przyrostem wieku zapełniać się nimi. Jeśli nie wprowadzisz interesujących cię parametrów, symulacja będzie „żyła swoim życiem”, pokazując dynamiczne zmiany czynników odpowiadających za zgony wraz z upływem lat: od urodzenia aż do 100. urodzin.

Symulacja jest dostępna na stronie Flowing Data: tutaj.

Główni zabójcy: nie choroby zakaźne, a te związane ze stylem życia

W Polsce według danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2009 r. choroby układu krążenia są również najczęstszą przyczyną śmierci – niemal połowa Polaków umiera właśnie z tego powodu (dla porównania w Stanach Zjednoczonych 75 proc. zgonów spowodowanych jest chorobami serca). Prawie jedną czwartą osób w Polsce zabijają nowotwory. Zabójcze okazują się również urazy i zatrucia (6 proc. zgonów), a także wypadki samochodowe – ginie w nich średnio 12 osób dziennie.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia z 2012 aż 68 proc. wszystkich zgonów na całym świecie wynika z chorób niezakaźnych. Współczesnym zagrożeniem są przede wszystkim choroby związane ze stylem życia. Do zabójczych chorób niezakaźnych zalicza się przede wszystkim: choroby układu krążenia, nowotwory, cukrzycę i przewlekłe choroby płuc.

Zgony związane z chorobami niezakaźnymi najczęściej występują w krajach o wysokich dochodach – stanowią tam 87 proc. Prawie równie często w krajach o średnich dochodach (81 proc.). W krajach o niskich dochodach stanowią zaledwie 37 proc.

Wielu zgonom można by było zapobiec, wzmagając działania prewencyjne, zmieniając coś w stylu życia – przekonują eksperci.

WHO szacuje, że np. palenie tytoniu odpowiada za śmierć 1 na 10 dorosłych osób. Niebagatelny związek z zachorowalnością na najbardziej śmiertelne współcześnie choroby, także nowotwory, ma sposób żywienia – podają lekarze.

Dane, na których oparta jest interaktywna grafika, były zbierane przez Centres for Disease Control and Prevention (UCLA) w USA.

Więcej o:
Komentarze (12)
"Kiedy i na co umrę, jeśli dziś mam 35 lat"? Powstała symulacja, która próbuje odpowiedzieć na te pytania
Zaloguj się
 • polsilver99

  Oceniono 31 razy 27

  mimo wszystko średnia życia rośnie niezależnie od waszych badań a na końcu umrzemy wszyscy

 • volkszorn

  Oceniono 11 razy 7

  przez cale zycie unikac lekarzy i szpitali, tyrac do 67 lat i zdechnac dzien po przejsciu na emeryture, bo jakis sukinsyn nie chce wyslac karetki - pacjent marzenie kazdego NFZ

 • klm747

  Oceniono 11 razy 5

  sranie w banie

 • iobserver

  Oceniono 11 razy 5

  zdefiniuj czym jest kant dupy a zobaczysz ile warta jest ta nauka o śmierci

 • yslsl

  Oceniono 23 razy 5

  Wedle statystyki średnia pensja jest taka jaka jest ( a jaka jest naprawdę wszyscy wiemy). O kant d... sobie takie gdybania można potłuc. Równie dobrze mogę jutro zginąć bo mi cegłówka spadnie na głowę, albo jak mój pradziadek (niewylewający za kołnierz i palący przez większość życia fajki) - który to dożył 102 lat i zmarł w wyniku rykoszetu podczas napadu na bank w Paryżu, którego miał nieprzyjemność być świadkiem. Ta symulacja to chyba tak dla zabawy...

 • marszal78

  0

  Czyli rację miał Jeremy Clarkson z 'Top Gear' który powiedział, że jeżeli samochód wynalezionoby dzisiaj to zakazanoby jego użycia. 12 osób dziennie w Polsce ginie w wypadkach? Do tego doliczyć wszystkich rannych i mamy średniej wielkości wojnę hybrydową na naszych drogach w której ginie około 5000 obywateli a 20 000 zostaje rannych.

 • korollaq

  Oceniono 3 razy -1

  I co się z tego dowiem, jak wprowadzę tyko wiek i płeć? Ważniejsze czy palę, piję, jak się odżywiam, czy się ruszam. Aktywny gość przeżyje o 30 lat zapasioną babę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX