Publikuje zdjęcia dowodzące, że wygląd może mylić i zdobywa serca internautów

„Myślisz, że jestem całkowicie zdrowy, bo nie wyglądam na chorego? Wiedz, że wiele mnie kosztuje, by próbować żyć jak zwyczajna osoba i nie osądzaj po pozorach” – apeluje Ste Walker zmagający się z chorobą Leśniowskiego – Crohna na Facebooku i podbija sieć.

Mężczyzna posądzany o nieuczciwe korzystanie z przywilejów dla niepełnosprawnych przestrzega, że choroby często nie mamy wypisanej na twarzy.

„Ludzie są obecnie zbyt szybcy w wydawaniu ocen i osądów na temat innych” – pisze Ste Walker, 24- latek mieszkający w Halifax w Anglii cierpi z powodu choroby Leśniowskiego - Crohna, trudnej w leczeniu i wyniszczającej cały organizm choroby przewlekłej, która dotyka przewodu pokarmowego. „To, że wyglądam normalnie i mówię normalnie nie znaczy, że nie jestem osobą niepełnosprawną. Patrząc na mnie może się wydawać, że jestem zwykłym facetem w moim wieku. Głównie dlatego że sam chcę być tak przez innych postrzegany i wkładam sporo wysiłku, by tak było. Jeśli przyjrzysz się bliżej albo zadasz mi kilka pytań, szybko uświadomisz sobie, że jestem poważnie chory” – przekonuje.


80 operacji, 2 lata bez przyjmowania posiłków


Choroba Leśniowskiego - Crohna to przewlekłe, w większości przypadków nieuleczalne zapalenie układu pokarmowego. Choroba należy do bolesnych, zazwyczaj dotyka ludzi młodych w wieku 15 – 25 lat, a jej przyczyny nie są do końca poznane. Do najczęstszych powikłań choroby Leśniowskiego – Crohna należy niedrożność jelit. Czasami występują krwawienia, ropnie i inne objawy.
Walker przyznaje w Buzzfeed News, że w ciągu swojego życia doświadczył licznych powikłań związanych z chorobą, przeszedł 80 operacji, a od 2 ostatnich lat nie jest w stanie przyjmować pokarmów w formie stałej ani napojów.

Ste Walker na swoim profilu na FacebookuSte Walker na swoim profilu na Facebooku Ste Walker/Facebook


„Nieustannie toczę walkę nie tylko o swoje zdrowie, ale także tę, która rozgrywa się w mojej psychice. Od 2 lat nie byłem w stanie zjeść żadnego posiłku. W ciągu ostatnich 18 miesięcy w domu spędziłem zaledwie 4 tygodnie. Zazwyczaj przebywam daleko od rodziny i przyjaciół, a patrzenie na to, jak choroba odciska się na nich, bardzo wpływa na mój stan psychiczny” - wyznaje.


Posądzany o oszukiwanie: wyglądasz na zdrowego, więc jesteś zdrowy


Podkreśla, że ze względu na to, że z zewnątrz wydaje się „normalny”, ludzie zazwyczaj postrzegają go jako całkowicie zdrowego. Często oskarżają go o oszustwo, nękają i prześladują za korzystanie z toalet przystosowanych dla osób niepełnosprawnych, parkowanie na specjalnie wyznaczonych dla takich osób miejscach parkingowych, używanie laski czy poruszanie się skuterem dla osób niepełnosprawnych ruchowo.
Walker miał dość krzywdzących oskarżeń. 25 października zamieścił w serwisie Facebook swoje dwa zdjęcia: jedno zwykłe w koszuli, drugie bez – pokazujące urządzenia, które umożliwiają mu przeżycie. Post szybko rozszedł się po sieci. Do tej pory zdobył ponad 30 tys. polubień i został ponad 10 tys. razy udostępniony.


Mężczyzna w poście opisuje, czego doświadcza z powodu choroby oraz w jaki sposób z pomocą medycznych urządzeń może utrzymywać się przy życiu. Wpis kończy prośbą o niestawianie znaku równości między wyglądem zewnętrznym a realnym stanem zdrowia.


W poście pisze:


Następnym razem, gdy będziesz chciał powiedzieć: „Cóż, wyglądasz na całkowicie zdrowego. Dlaczego korzystasz z toalety dla niepełnosprawnych czy parkujesz na miejscu dla niepełnosprawnych. Wcale nie jesteś niepełnosprawny, naciągasz system, nie potrzebujesz laski do chodzenia”. Zastanów się, że może po prostu chciałbym czuć się dobrze czy normalnie. Nie wiesz, przez co przechodzę i nie masz prawa oceniać mnie jedynie na podstawie tego, co widać na zewnątrz, bo nie wiesz, co się dzieje wewnątrz mnie. Zanim coś powiesz, pomyśl o tym, ile zmagań kosztuje mnie to, by po prostu wstać z łóżka, ubrać się i próbować wyglądać „normalnie


Wyniszczający ból za "normalnym” wyglądem


Michael Osso, prezes fundacji „Crohn’s & Colitis Foundation of America” wtóruje: "Wielu pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego może się wydawać zdrowych, jednak w rzeczywistości na co dzień żyją oni z wyniszczającym bólem, stanami zapalnymi i innymi niewidocznymi uciążliwymi objawami. To niesamowicie ważne, aby podnosić świadomość ludzi odnośnie tych chorób poprzez historie takie jak ta Ste”.

Ste Walker na swoim profilu na FacebookuSte Walker na swoim profilu na Facebooku Ste Walker/Facebook


Walker przyznał, że post napisał, żeby rozładować emocje i nie spodziewał się, że stanie się on wiralem. „Reakcja na post była niesamowita. Codziennie otrzymuje mnóstwo wiadomości ze słowami wsparcia i zrozumienia od ludzi” - przyznaje.
Walker kontynuuje swoje zmagania z chorobą. Założył profil na stronie internetowej „gofundme.com”, który ma mu pomóc pokryć koszty leczenia: gofundme.com. „Jestem po prostu zwykłym facetem z małego miasteczka w hrabstwie West Yorkshire, który walczy o to, by iść naprzód” – dodaje.

Więcej o: