Nieznośny BÓL GŁOWY często nas dopada w upalne dni. Co można na to poradzić?

Ból głowy podczas wakacji ma wiele przyczyn. Odwodnienie, skoki ciśnienia, migrena... Najłatwiej o ostry atak, gdy jest gorąco. Ryzyko wystąpienia dolegliwości można jednak znacznie ograniczyć i nie dać sobie popsuć urlopu

Zbliżające się upały mogą być przyczyną intensywnego bólu głowy. W większości przypadków przyczyną jest odwodnienie organizmu, a ból zwykle ustępuje po uzupełnieniu płynów.

Jeśli jednak obserwujesz u siebie objawy udaru cieplnego (najczęściej dochodzi do niego dopiero wtedy, gdy temperatura otoczenia sięga 35 st. C.), nie zwlekaj z uzyskaniem profesjonalnej pomocy.

Wszystko o UDARZE CIEPLNYM, nieraz mylonym z przeziębieniem czy zatruciem

Neurolodzy zauważają także w lipcu i sierpniu przyrost ataków migreny.

"Nagłe zmiany pogody, wysokie temperatury, wysoka wilgotność powietrza, do tego intensywne światło słoneczne i wyostrzające się zmysły m.in. zapach, mogą być przyczyną utrzymującego się tygodniami bólu głowy" - mówi dr n. med. Gabriela Kłodowska-Duda, neurolog z Neuro-Care w Katowicach.

Warto wiedzieć, że bólowi głowy sprzyja także nagła zmiana wysokości (wyprawa w góry, jak i zejście w doliny) czy zmiana kosmetyków. Intensywnie pachnące kosmetyki, np. mocno perfumowane olejki do opalania, pianki i spraye, mogą dosłownie przyprawić o ból głowy.

Ból głowy? Uwaga na ciśnienie krwi

Źródłem dokuczliwego bólu mogą być także zmiany ciśnienia krwi.

"Skoki temperatury mają wpływ na ciśnienie krwi. Jeśli ulega ono rozregulowaniu, mózg nie otrzymuje odpowiedniego przepływu krwi, niezbędnego do jego prawidłowego działania. Skutkiem są bóle głowy, zawroty i nudności, ale także nagły głód i pragnienie. To reakcja mózgu na konieczność zwiększenia poziomu glukozy. Gwałtowny wzrost ciśnienia to z kolei sposób mózgu na zwiększenie dawki tlenu, jaki do niego dociera" - tłumaczy dr Kłodowska-Duda.

Ból głowy od alergii i stresów

"Nieleczona alergia lub jej silne ataki mogą skutkować zapaleniem zatok, to z kolei jedna z najczęstszych przyczyn bólów głowy. Oprócz mroźnych dni, gorące miesiące są okresem, kiedy notujemy najwięcej tego typu przypadków" - mówi dr Kłodowska-Duda.

Czytaj więcej o zapaleniu zatok i leczeniu

Specjalistka wskazuje jeszcze jedną przyczynę: WAKACJE. Latem częściej niż zimą dokuczają nam napięciowe bóle głowy. Sprawcą jest, paradoksalnie, stres związany z urlopem, służacym przecież odstresowaniu. Długa podróż, lot samolotem, pozostawienie domu bez opieki: niektórym niewiele trzeba...

Woda, relaks, prohibicja, czyli sposoby na ból glowy

Rady przeciwbólowe nie różnią się od innych, zapobiegających niechcianym skutkom upałów.

Nawadniajmy się. W zwykły dzień należy wypijać około 2 litrów płynów. W gorący potrzeby organizmu często rosną do 3,5 litra. Należy jednak zrezygnować z alkoholu, napojów energetycznych i słodkich.

Unikajmy długiego pobytu na słońcu. Jeśli już koniecznie musimy wyjść, zakładajmy okulary, jasną odzież i nakrycie głowy.

Niewskazane są też długie spacery plażą czy pomiędzy jasnymi budynkami odbijającymi intensywnie światło. Raczej wybierajmy zacienione miejsca.

Ważne jest schładzanie organizmu. Jest okazja skorzystania w mieście z kurtyn wodnych, korzystaj. Częste zraszanie się wodą oraz okłady na szyję są pomocne, podobnie jak picie zimnych (ale niekoniecznie lodowatych) napojów i przebywanie w cieniu.

Jeśli często boli cię głowa:

Staraj się zachować rytm dnia. Podstawą są regularne, niewielkie posiłki i wypoczynek.

Zrezygnuj z intensywnej aktywności fizycznej w środku dnia. Bieganie, nordic walking, jazda na rowerze lub rolkach - tak, ale do 10.00. Gdy jednak przychodzi fala tropikalnych upałów, jak teraz, kilka dni można odpuścić.

Unikaj stresu. Wysokie temperatury sprawiają, że stajemy się bardziej drażliwi i trudniej nam opanować złość.

- Ważna jest także równowaga psychiczna - im lepiej przygotujemy się do wakacji, tym mniejszy ból głowy, więc róbmy sobie checklisty. Jeśli cierpimy na napięciowe bóle głowy, wybierzmy wakacje first minute zamiast last minute - podsumowuje dr Kłodowska-Duda.

Kiedy jednak ból głowy już zaatakuje, są domowe sposoby, żeby go łagodzić.

Nic złego się nie stanie, jeśli od czasu do czasu poratujesz się tabletką bez recepty.

Pamiętaj jednak, że nawracające bóle głowy wymagają kontaktu z lekarzem, a nagły, silny ból, którego nie da się porównać z tym "normalnym", znanym, wymaga wzywania natychmiastowej pomocy.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku

6 najczęstszych przyczyn bólu głowy

Więcej o: