Krioglobulinemia: jak się objawia, o czym świadczy, leczenie

Krioglobulinemia to zespół chorobowy charakteryzujący się odkładaniem w osoczu krwi szkodliwego białka. Schorzenie może występować samodzielnie lub stanowić jeden z objawów. W zależności od typu zalegającego w osoczu aminokwasu wyróżnia się trzy postaci choroby.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Krioglobuliny to nieprawidłowe immunoglobuliny (białka) mające zdolność tworzenia kompleksów immunologicznych, czyli połączenie antygenu z jego przeciwciałem. Rozpuszczają się one w temperaturze 37 stopni C, a wytrącają gdy nie przekracza 5 stopni. Ich obecność w organizmie nie zawsze ma związek z chorobą i bywa, że pojawia się u zupełnie zdrowej osoby.

W zależności od ilości przeciwciał odpowiedzialnych za krioglobulinemię rozróżnia się trzy rodzaje choroby:

- I typ - monoklonalna

- II typ - krioglobulinemia mieszana (monoklonalna i poliklonalna)

- III typ - poliklonalna

Pierwszy typ charakteryzuje się obecnością IgM , IgG lub, bardzo rzadko, IgA. Ich odkładanie może odpowiadać za objaw Raynauda, sinicę, owrzodzenie skóry, martwicę tkani podskórnej. Czasem nie daje żadnych objawów. Niepokojące stężenie tej grupy przeciwciał towarzyszy niektórym chorobom przewlekłym oraz nowotworom np. przewlekłej białaczce limfatycznej, szpiczakowi mnogiemu, chłoniakom nieziarniczym lub makroglobulinemii Waldenströma.

Drugi typ krioglobulinemii (tzw. mieszana) może się objawiać skazą krwotoczną, bólem stawów, zapaleniem naczyń, podatnością na zakażenia, zapaleniem kłębuszków nerkowych, objawami Raynauda, martwicą skóry oraz uszkodzeniem wątroby. Ta postać choroby bardzo często pojawia się w towarzystwie wirusowego zapalenia wątroby typu B oraz C, zespołu Sjögrena a także niektórych chorób immunologicznych.

Krioglobulinemia typu III najczęściej rozwija się wraz z zakażeniami (wirusowymi, bakteryjnymi, grzybiczymi), reumatoidalnym zapaleniem stawów, zespołem Sjögrena , guzkowym zapaleniem tętnic, przewlekłym zapaleniem wątroby, tarczycy bądź nerek.

Krioglobulinemię rozpoznaje się w oparciu o badania krwi, zaś sposób jej leczenia zależny jest od schorzenia podstawowego.

Czytaj także:

Morfologia - ogólne badanie krwi

Choroba von Willebranda

Anemia sierpowata

Choroba Vaqueza

Leukopenia

Więcej o: