Artrogrypoza - różne przyczyny i leczenie, ale rehabilitacja zawsze wskazana

Wrodzona sztywność stawów, nazywana także artrogrypozą to zespół wrodzonych objawów, które charakteryzują się przykurczem stawów. Dolegliwość nie jest przypisana do jednego schorzenia. Może pojawić zarówno przy zaburzeniu rozwojowym mięśni, chorobie układu nerwowego bądź zwyrodnieniu stawów.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

U dzieci z artrogrypozą zmiany pojawiają się jeszcze w życiu płodowym, zazwyczaj między 8 a 11 tygodniem ciąży. Nieprawidłowy rozwój układu nerwowego prowadzi do upośledzenia mięśni i nieodwracalnych zmian w tkance łącznej, uniemożliwiając tym samym wzrost stawów. W lżejszych przypadkach zajęte są jedynie stawy peryferyjne, przy poważniejszych, choroba atakuje przede wszystkim kończyny, kręgosłup oraz szczękę. Przy ciężkiej postaci niejednokrotnie dochodzi do zaburzeń i upośledzenia w rozwoju. Widoczne niemal gołym okiem deformacje znacznie utrudniają poruszanie się.

Zdaniem niektórych specjalistów dolegliwości te częściej są rozpoznawane u dzieci kobiet chorujących na miastemię, czyli wrodzoną, szybką męczliwość i osłabienie mięśni szkieletowych.

Forma walki z wrodzoną sztywnością stawów zależna jest od wywołującej ją choroby. Jednak niezależnie od czynnika musi być wzbogacona o rehabilitację.

Czytaj także:

Maziówczak

Zapalenie kaletki maziowej stawów

Zespoły korzeniowe (korzonki)

Łuszczycowe zapalenie stawów

Zwężenie szpary stawowej kolana

Więcej o: