Maziówczak: nowotwór złośliwy kości

Ten niezwykle rzadki nowotwór złośliwy kości najczęściej rozwija się u osób między 30 a 50 rokiem życia. Choroba atakuje przede wszystkim torebkę maziową dużych stawów, szczególnie kończyn dolnych. Jest trudny w leczeniu, niekiedy wymaga amputacji zajętej kończyny.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Zmiany nowotworowe w obrębie kości zazwyczaj wywołane są uwarunkowaniami genetycznymi lub towarzyszą innym chorobom genetycznym np. nerwiakowłókniakowatość typu 1, chorobie Gardnera, zespołowi Wernera lub stwardnieniu guzowatemu . Choć mogą pojawić się w każdym wieku to wzrost zachorowalności obserwuje się u osób po czterdziestce.

Maziówczak - objawy

Maziówczak to guz zaliczany jest do tzw. włókniakomięsaków, które atakują przede wszystkim okostną, ścięgna o głębokiej powięzie. W niemal 70 proc. przypadków zajmuje stawy kończyn dolnych, przede wszystkim kolanowy oraz stopy. Choroba zazwyczaj rozwija się bardzo powoli jednak niektóre urazy mogą przyśpieszyć wzrastanie guza. Wraz z jego pojawieniem pacjenci skarżą się na silny ból w zajętej kości. Skóra staje się obrzęknięta .

Maziówczak - diagnoza

Maziówczaka , obok wywiadu z pacjentem, rozpoznaje się w oparciu o zdjęcie rentgenowskie. Guz jest na nim bardzo dobrze widoczny wraz z towarzyszącymi mu niekiedy zwapnieniami. W niektórych przypadkach, dla uzyskania pełniejszego obrazu wykonuje się rezonans magnetyczny .

Maziówczak - leczenie

Sposób leczenia nowotworów kości zależny jest typu zmiany. Przy włókniakomięśniakach konieczny jest zabieg operacyjny i usunięcie guza. Dodatkowo wprowadza się chemio - oraz radioterapię. W skrajnych przypadkach konieczna jest amputacja chorej kończyny.

Czytaj także:

Mięsak Ewinga (Guz Ewinga)

Ból kości ogonowej - co z tym zrobić

Mięsak

Ból biodra - to nie musi być zwyrodnienie stawu

Mięsak kościopochodny

Więcej o: