Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Ból w kości ogonowej zazwyczaj ma charakter przewlekły i nasila się w pozycji siedzącej. Najczęściej jest konsekwencją nieprzyjemnego upadku (uszkodzone zostają więzadła krzyżowe). Znacznie rzadziej stanowi odpowiedź organizmu na silny stres czy zaburzenia psychiczne (zdarza się, że występuje u pacjentów z depresją). Schorzenie dotyka głównie kobiety między 20 a 45 rokiem życia.
Czasem zdarza się, że ból w okolicy kości ogonowej pojawia się u kobiet w ciąży, po porodzie lub gdy napięcie w obrębie miednicy jest zbyt duże. Dolegliwość może pojawić się u osób prowadzących siedzący tryb życia lub narażonych na silny i długotrwały stres.
Mimo że w większości przypadków dolegliwość ustępuje samoistnie warto udać się do lekarza. Konsultacja i badanie RTG pozwoli wykluczyć złamanie, które wiąże się z zabiegiem operacyjnym. Zdarza się, że złamana kość zakłóca działanie układu wydalniczego i moczowo-płciowego.
Jeśli coccygodynia pojawiła się bez wyraźnych przyczyn wizyta u specjalisty nie powinna być odkładana.
Postępowanie przy tego typu urazach wymaga pomocy ze strony fizjoterapeuty czy rehabilitanta. Odpowiednio dobrane ćwiczenia i masaże pozwolą złagodzić ból. Niejednokrotnie postępuje się podobnie jak w przypadku przewlekłego bólu odbytu (zespół dźwigaczy odbytu).
Części pacjentów z coccygodynią zaleca się przyjmowanie środków rozrzedzających stolec. Mniejsze parcie zmniejsza odczuwanie bólu. Niejednokrotnie zaleca się zmianę nawyków żywieniowych (wzbogacenie diety o błonnik) oraz stylu życia (wzbogacenia go aktywność fizyczną).
W przypadku stłuczenia, gdy pojawia się obrzęk znaczną ulgę przynoszą zimne okłady. Gdy opuchlizna już zejdzie zimne kompresy należy zastąpić ciepłymi - rozszerzają naczynia krwionośne i przyśpieszają gojenie.
Uwaga, ślisko! Ortopeda podpowiada, jak upadać, żeby nie zrobić sobie krzywdy
Czytaj także:
Ból kości ogonowej - co z tym zrobić
Ból biodra - to nie musi być zwyrodnienie stawu