Antromastoidektomia - kiedy wykonywany jest ten zabieg laryngologiczny i jak przebiega?

To rodzaj zabiegu laryngologicznego. Wykonuje się go - przede wszystkim - by uchronić narząd słuchu przed groźnymi powikłaniami obecnymi przy niektórych stanach zapalnych. Nierzadko zapobiega utracie słuchu. Podstawą do jego wykonania jest zapalenie tzw. wyrostka sutkowego.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Wyrostek sutkowy to fragment kości skroniowej. Znajduje się tuż za uchem, jest bardzo wyraźnie zaznaczony i wyczuwalny pod palcami. Stan zapalny, który czasem rozwija się w jego okolicy obejmuje samą kość lub zamknięty w niej szpik. Zmiana ta stanowi zazwyczaj powikłanie po zapaleniu ucha środkowego.

Dlaczego i kiedy antromastoidektomia jest konieczna?

Celem antromastoidektomii jest zatrzymanie lub niedopuszczenie do dalszego rozwoju choroby. Najczęściej zleca się go u pacjentów z zapaleniem wyrostka sutkowego, któremu towarzyszy bardzo silny ból, wyciek ropnej wydzieliny, obrzęk, stępienie słuchu, gorączka oraz znaczące osłabienie.

Przynosi ulgę osobom z ostrym lub przewlekłym zapaleniem ucha środkowego. Czasem jest jednym z pierwszych etapów innego zabiegu laryngologicznego.

Jaka wygląda zabieg antromastoidektomii?

W odległości maksymalnie jednego centymetra wykonuje się niewielkie nacięcie. Po rozszerzeniu skóry, lekarz oddziela kość od tzw. okostnej , czyli delikatnej błony, która nie tylko chroni, ale odżywia i zapewnia odpowiednie ukrwienie tkance kostnej. Następnie usuwa się wszystkie struktury, przez które dotarcie do jamy sutkowej nie jest możliwe. Kiedy wejście do niej zostanie odpowiednio przygotowane lekarz oczyszcza ją, dodatkowo przygląda się blaszkom kostnym (przede wszystkim tym w obrębie środkowego i tylnego dołu czaszkowego). Jeśli one również zostały zajęte przez chorobę konieczne jest ich usunięcie.

Po zabiegu rana jest oczyszczana i zakłada się niewielki opatrunek. Operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym.

Czytaj także:

Paracenteza (Otolaryngologiczna)

Choroba Méniere'a (Choroba Meniere'a

Przewlekłe zapalenie ucha środkowego

Ostre zapalenie ucha środkowego

Laryngolog

Więcej o: